česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ivan Abramov
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Společná česko-slovenská recepce ke 100. výročí založení Československa

Dne 25. října 2018 uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Moskvě spolu s Velvyslanectvím Slovenské republiky v Moskvě recepci věnovanou stému výročí založení Československa.
 

Recepci zahájili společným vystoupením Velvyslanec Slovenské republiky v RF pan Peter Priputen a Velvyslanec České republiky pan Vítězslav Pivoňka. Ve svých projevech velvyslanci připomněli založení společného státu v roce 1918 a úspěchy, kterých oba národy během své společné historie dosáhly. Velvyslanci zdůraznili, že i když se naše státy před 25 lety rozdělily, vztahy Čechů a Slováků jsou stále více než přátelské. Samotný rozpad Československa je unikátním příkladem nenásilného rozdělení federace a vzniku dvou samostatných demokratických států. Historie našich státu je historií našich národů, jednotlivých lidských osudů, je historií našich předků i našich vlastních životů.

Hosté společné česko-slovenské recepce se i díky štědrým příspěvkům českých a slovenských sponzorů měli možnost seznámit s českou a slovenskou kuchyní a ochutnat také několik druhů českého a slovenského piva a vína. Slavnostní recepce se zúčastnilo téměř tisíc hostů z ruských vládních institucí, politických, akademických i uměleckých kruhů, představitelů ruských regionů, diplomatického sboru, českých a slovenských podnikatelů i krajanské komunity.

Státní hymny zazněly v podání oktetu sólistů Velkého symfonického orchestru P. I. Čajkovského. Ve druhé části večera zahrála hostům recepce slovenská folklórní skupina Jara Hazlingera.

Recepce byla důstojným připomenutím 100letého výročí založení Československa. Cílem společně pořádané oslavy bylo zdůraznit mimořádnost vztahů, které mezi Českem a Slovenskem stále panují. Pocit československé vzájemnosti byl všudypřítomný, což potvrdily i ohlasy odcházejících hostů.

Galerie


Společná recepce 2018