česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V jaderné Dubně uctí památku Jiřího Menzela

(Archivní článek, platnost skončena 20.10.2020.)

V moskevské Treťjakovské galerii a v mezinárodním Spojeném ústavu jaderných výzkumů (SÚJV) v Dubně proběhne od 23. září do 1. října retrospektiva věnovaná památce klasika československé nové vlny režiséra Jiřího Menzela, který zemřel letos 5. září ve věku 82 let.
 

Během retrospektivy, kterou připravila česká vědecká komunita v SÚJV, bude promítnuto šest Menzelových filmů. Ruská znalkyně československého filmu paní Viktorija Levitovová připomene vědcům z 18 členských zemí SÚJV, který je považován za „východoevropský CERN“, nejdůležitější momenty jeho života a díla.

Autorem grafické úpravy plakátů k retrospektivě a brožury věnované Jiřímu Menzelovi, kterou u příležitosti přehlídky vydali její organizátoři, je známý ruský designér Petr Bankov, který již několik let žije a pracuje v Praze.

Spojený ústav jaderných výzkumů v Dubně je vědeckou organizací s mezinárodním statusem, která se nachází na území Ruska přibližně 120 km na sever od Moskvy. Založen byl v roce 1956 a socialistické Československo bylo jednou z jeho jedenácti zakládajících členských zemí. Když se rozpadl společný československý stát, Česká republika a Slovensko byly uznány za jeho nástupnické státy a po 1. lednu 1993 zůstaly plnoprávnými členskými zeměmi SÚJV. V roce 1992 SÚJV přijal nový statut, který se stal základem fungování této instituce jako mezinárodní vědecké organizace s mezinárodní právní subjektivitou.

Organizátory retrospektivy Jiřího Menzela jsou Filmový klub účastnických zemí SÚJV Dubna, Státní Treťjakovská galerie a České centrum Moskva.

Více o retrospektivě Jiřího Menzela v Dubně a o Spojeném ústavu jaderných výzkumů naleznete zde: http://czech.jinr.ru/cs/

Program Tretjakovská galerie (JPG, 793 KB) Program SUJV Dubna (JPG, 872 KB)