česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Nikola Hrušková, MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy dominovaly veletrhu Agrokomplex v ruském Baškortostánu

V hlavním městě ruského Baškortostánu se díky projektu ekonomické diplomacie na zemědělsko-průmyslovém veletrhu Agrokomplex Ufa prezentovalo celkem 8 českých firem na společném českém stánku. Účast podpořil náměstek ministra zemědělství ČR Jiří Šír. Česká republika se stala historicky prvním oficiálním zahraničním partnerem v 28leté historii veletrhu. Česká účast vzbudila velkou pozornost a stánek navštívil mj. i nejvyšší představitel (hlava) Baškortostánu.

Ve dnech 13. – 16. března 2018 se konala jedna z nejvýznamnějších agrárních událostí Povolžského federálního okruhu Ruské federace. Ministerstvo zemědělství ČR a Ministerstvo zahraničních věcí ČR prostřednictvím projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) finančně podpořily a organizačně zajistily účast firem na společném českém stánku, který realizovala zemědělská diplomatka N. Hrušková ve spolupráci s ředitelem kanceláře CzechTrade Moskva J. Mašatou. Na stánku se prezentovaly firmy Brunnthaller, CBS-Czech Breeding Services, Dvořák-engineering, Farmet, Farmtec, Kovobel, NTG Agri a VVS Verměřovice.

České firmy mají zájem i nadále rozvíjet vztahy v agrární oblasti s Baškortostánem“, uvedl náměstek ministra zemědělství Jiří Šír, který se zúčastnil oficiálního zahájení, a společně se zemědělskou diplomatkou vystoupili na plenárním zasedání výstavy. Náměstek zároveň uskutečnil dvoustranná jednání s nejvyšším představitelem (hlavou), premiérem i ministrem zemědělství Baškortostánu.

Program akce zahrnoval řadu doprovodných odborných konferencí a kulatých stolů, na kterých vystoupili představitelé některých českých firem. Prostřednictvím partnerského ministerstva zemědělství Baškortostánu byli pro české firmy pozváni ruští partneři na B2B jednání.

České firmy potvrdily správnost výběru teritoria a kvitovaly aktivní zájem místních partnerů. Akce jim přinesla řadu zajímavých kontaktů a podnětů pro budoucí spolupráci. Někteří představitelé českých firem se svěřili, že předjednali konkrétní projekty a uvedli, že existuje reálná šance získat zakázky v hodnotě miliónů korun.  

 

Ing. Nikola Hrušková

Zemědělská diplomatka, zastupitelský úřad v Moskvě