česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: M. Bašta
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy se prezentovaly na jaderném fóru v Soči

(Archivní článek, platnost skončena 31.05.2020 / 15:37.)

Deset českých firem se představilo na společném stánku Aliance české energetiky na jaderném fóru Atomexpo 2018, které proběhlo v Soči. Zástupci Aliance jednali s vedoucími představiteli ruské státní korporace Rosatom a jejími dceřinými společnostmi o dodávkách zařízení pro projekty Rosatomu v třetích zemí.
 

Ve dnech 14. – 16. května 2018 proběhl v ruském Soči jubilejní, 10. ročník mezinárodního jaderného fóra Atomexpo 2018. Fóra a doprovodné výstavy se celkem zúčastnilo cca 4 000 účastníků z 68 zemí včetně relativně početné delegace zástupců z České republiky.

Fórum společně zahájili mimo jiné generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) Jukija Amano, generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov a generální ředitelka Světové jaderné asociace (WNA) Agneta Risingová. Risingová během svého úvodního vystoupení mimo jiné uvedla: „První fórum Atomexpo se konalo v Moskvě v roce 2009. Od té doby bylo do světových energetických sítí připojeno 50 jaderných bloků, z nich polovina za poslední tři roky. Dalších 30 bloků by mělo začít pracovat v následujících dvou letech.“

Na společném stánku Aliance české energetiky (Czech Power Industry Aliance, CPIA), která sdružuje hlavní české dodavatele zařízení pro jaderné elektrárny, se představilo celkem 10 firem jako např. ALTA, Doosan Škoda Power, I.B.C., Škoda JS, Škoda Praha, Sigma
a další. Celkem se akce zúčastnilo cca 30 zástupců českých firem a organizací včetně vedoucích představitelů ČEB a EGAP.

Zástupci Aliance české energetiky při jednání zprostředkovaném ZÚ Moskva s vedoucími představiteli ruské státní korporace Rosatom a jejími dceřinými společnostmi deklarovali zájem na spolupráci a dodávkách zařízení pro projekty Rosatomu v třetích zemí. Aktuálně je zájem českých firem soustředěn především na projekt Rosatomu, kterým je výstavba turecké jaderné elektrárny v Akkuyu.