česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Государственное Собрание - Курултай Республики Башкортостан
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zástupci českých firem jednali v Baškortostánu o spolupráci s ruskými partnery

V rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie se ve dnech 11. – 13. 11. 2019 v Ufě uskutečnila podnikatelská mise, s cílem rozšířit působnost českých firem v Republice Baškortostán. České firmy měly možnost představit své aktivity potenciálním ruským partnerům v rámci B2B jednání. Během cesty se uskutečnila také řada oficiálních setkání s představiteli místní samosprávy. Česká delegace byla přijata velmi vstřícně, z ruské strany byl patrný zájem o české investice a spolupráci.

Podnikatelskou misi do Baškortostánu vedl velvyslanec České republiky v Ruské federaci Vítězslav Pivoňka. Česká podnikatelská část byla zastoupena společnostmi Zimatechnik, Cross Zlín, TOS Hulín, Linet, Gradior Tech a Logio, představující široké spektrum aktivit, jako jsou např. modernizace tramvají, řízení městské dopravy, výroba zdravotních lůžek, výroba obráběcích strojů nebo dodávky scénické divadelní techniky.

Podle celkového obratu vzájemného zahraničního obchodu ve výši 9,5 mil. USD ročně zaujímá v současné době Česká republika 34. místo v pořadí obchodních partnerů Baškortostánu. Ruská strana deklarovala zájem obchodní výměnu v následujících letech výrazně zvýšit. Perspektivním sektorem pro český export a investice v Baškortostánu je např. oblast dopravy, a to v souvislosti s plánovaným celostátním projektem ruské vlády na rekonstrukci a obnovu veřejné dopravy ve velkých městech, zejména dopravy tramvajové. Protože velká část tramvají v Rusku, včetně tramvají využívaných v hlavním městě Baškortostánu Ufě, pochází z ČR, mají české firmy jedinečnou příležitost usilovat o práce a dodávky při těchto rekonstrukcích.

Kromě účasti na jednáních mezi českými a ruskými firmami a oficiálních setkání se zástupci místní samosprávy se česká delegace v rámci třídenní návštěvy Ufy zúčastnila zahájení turistického veletrhu Forum Turindustrii, kde byla Česká republika hlavním zahraničním partnerem. V závěru pobytu se uskutečnila návštěva Ufimské letecké a technické univerzity, která aktivně spolupracuje např. s Univerzitou Karlovou v Praze a Technickou univerzitou v Ostravě. Během setkání s vedením univerzity, besedy se studenty, vědeckými pracovníky, přednášky velvyslance Vítězslava Pivoňky k pedagogům a studentům a  následné přednášky obchodního rady ambasády Tomáše Harta na téma „Česko-ruská spolupráce v leteckém průmyslu 1935 - 2019“ potvrdil rektor univerzity zájem na dalším rozvoji spolupráce s českými univerzitami a ústavy.

David Vojtíšek, Velvyslanectví ČR v Moskvě

Galerie


Podnikatelská mise do Ufy, listopad 2019