česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Filip Barták
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kalužská oblast láká české investory a připravuje přímé letecké spojení do Pardubic

Ve dnech 22. – 23. srpna 2019 se uskutečnila pracovní cesta velvyslance České republiky v Rusku Vítězslava Pivoňky, doprovázeného delegací Pardubického kraje, do Kalužské oblasti. V průběhu návštěvy byl české delegaci prezentován investiční a ekonomický potenciál Kalužské oblasti, jednalo se o možnostech vzájemné spolupráce včetně leteckého spojení mezi oběma regiony a delegace byla přijata gubernátorem a dalšími představiteli místní samosprávy. Ruská strana opakovaně deklarovala svůj zájem o české investice a rozvoj vzájemných kontaktů mezi Kalužskou oblastí a českými regiony.

Cesty velvyslance se dále zúčastnili zástupci Pardubického kraje v čele s hejtmanem Martinem Netolickým, zástupci města Pardubice, vedení společnosti East Bohemian Airport, a.s., která provozuje civilní část Letiště Pardubice, a představitelé firmy Dřevojas v.d. ‑ Centr Keramika s.r.o.

Hlavním cílem cesty bylo jednání české delegace s vedením mezinárodního letiště v Kaluze
a gubernátorem Kalužské oblasti o možnosti zavedení přímého leteckého spojení mezi Pardubicemi a Kalugou. Jak česká, tak ruská strana mají na navázání přímých letů eminentní zájem. Gubernátor Anatolij Artamonov při jednání uvedl, že v rámci počátečních dotací je ruská strana připravena přispět na novou linku částkou dvakrát vyšší než akcionáři letiště v Pardubicích, kterými jsou město a kraj.

Česká delegace dále během cesty navštívila průmyslové zóny Vorsino a Grabcevo v okolí města Kaluga. Obě zóny nabízejí za výhodných podmínek potenciálním investorům bezplatně pozemky včetně napojení na inženýrské sítě a místní komunikace a daňové i celní zvýhodnění. „České firmy mají v našem regionu dobré jméno, mají dveře otevřené a v případě zájmu o lokalizaci své výroby u nás jim ze strany administrace bude věnována maximální pozornost,“ prohlásil v této souvislosti gubernátor Anatolij Artamonov. Ve stejném duchu se během návštěvy vyjadřovali i další oficiální představitelé regionu.

Jako příklad české společnosti, která v minulosti úspěšně lokalizovala výrobu v Ruské federaci, je možné uvést firmu Dřevojas, která pod svojí ruskou značkou OOO „Dreja“ vyrábí v Kalužské oblasti ve městě Kirov keramická umyvadla a která se dvoudenní cesty rovněž zúčastnila. Firma připravuje v RF další investice na zvýšení produkce a kromě toho jako nový projekt plánuje výstavbu nového závodu na montáž koupelnového nábytku po vzoru mateřské továrny v ČR. V rámci jednání s vicegubernátorem a s ministrem ekonomického rozvoje během návštěvy podniku přímo v Kirově bylo domluveno, že společnost získá další pozemky a podporu administrace pro další výrobní haly. Ruská strana přitom opět neopomněla zdůraznit výhodné podmínky pro další potenciální české investory.

David Vojtíšek, Velvyslanectví ČR v Moskvě

Galerie


Oficiální návštěva velvyslance V. Pivoňky v Kalužské oblasti