česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZe RF
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zemědělství M. Toman jednal se svým ruským protějškem D. N. Patruševem

Agrární export do Ruska byl v loňském roce nejvyšší v historii, dosáhl hodnoty 122 milionů EUR. Vývoz piva meziročně vzrostl o 55 procent, zájem má ruská strana také o dovoz máku, osiva, sadebního materiálu či technologií a strojů pro precizní zemědělství. Obě země také chtějí, aby pokračovala společná pracovní skupina pro zemědělství, sejít by se měla v první polovině roku 2020 v Praze. Shodl se na tom ministr zemědělství Miroslav Toman při jednání se svým ruským protějškem Dmitrijem Nikolaevičem Patruševem.

Dne 25. listopadu 2019 proběhlo v Moskvě jednání českého a ruského ministra zemědělství. Hlavními body jednání byl vzájemný agrární export, společné projekty v oblasti zemědělství a potravinářství, export technologií a precizní zemědělství nebo např. spolupráce dozorových orgánů ve veterinární a fytosanitární oblasti.

Agrární export České republiky do Ruska byl v loňském roce nejúspěšnější v historii, jeho růst pokračuje i letos. Mezi nejvýznamnější exportní položky patří pivo, krmiva pro zvířata, násadová vejce, chmel, mák, potravinářské přípravky a další. Export piva do Ruska v loňském roce zaznamenal nárůst 55% oproti roku 2017. Na ruské straně je zájem o export agrárního zboží do ČR, nabízí např. obilí, olej, cukrovinky, droždí apod. Velký význam pro rozvoj vzájemné spolupráce má spolupráce s ruskými regiony a také úspěšné společné agrární projekty jako např. česko-ruské centrum chovu holštýnského skotu v Samarské oblasti. Pro rozvoj ruského zemědělství je důležitá také otázka moderních zemědělských technologií a precizní zemědělství. Toto jsou obory, ve kterých mají české firmy co nabídnout.

Jednání se zúčastnili zástupci českých dozorových orgánů – Státní veterinární správy a Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, kteří s ruskými partnery projednali možnosti intenzifikace spolupráce ve veterinární a fytosanitární oblasti nebo např. certifikaci závodů pro export do Ruské federace.

Ministr zemědělství M. Toman se se svým ruským protějškem D. N. Patruševem dohodli na realizaci zasedání pracovní skupiny pro zemědělství, která by se měla konat v první pololetí 2020 v Praze.

Ministr zemědělství M. Toman

Ministr zemědělství M. Toman

Nikola Hrušková, zemědělská diplomatka, Velvyslanectví ČR v Moskvě