česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Sergej Muchin
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Orlovská oblast představila českým firmám možnosti spolupráce v zemědělství

Spolupráce mezi Českou republikou a Orlovskou oblastí v zemědělství a potravinářství  byla hlavním tématem prezentace Orlovské oblasti, která se konala 26. listopadu 2019 na Velvyslanectví České republiky v Moskvě. Akce se konala u příležitosti oficiální návštěvy ministra zemědělství ČR pana Miroslava Tomana v doprovodu podnikatelské delegace v Ruské federaci. Orlovskou oblast představil gubernátor Andrej Jevgenievič Klyčkov a vice-gubernátor Dmitrij Vladimirovič Butusov. Následně probíhala B2B jednání českých a orlovských firem.

Nejvyšší představitelé Orlovské oblasti a delegace ministra zemědělství ČR, více než 20 českých a 20 orlovských firem se setkali na podnikatelském semináři na půdě velvyslanectví České republiky v Moskvě. Akci organizovalo ekonomické oddělení velvyslanectví v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED).

Česká a ruská strana si vzájemně představily zemědělský potenciál, prioritní obory a možnosti spolupráce v agrární oblasti a identifikovali konkrétní projekty, na které se chtějí zaměřit. České a ruské firmy projednaly možné obchody v oblasti živočišné výroby, především chovu mléčného skotu, dále pak dodávky technologií pro zemědělství nebo zpracování odpadů a čištění vod.

Během bilaterálního jednání česká strana s nejvyššími představiteli Orlovské oblasti prodiskutovala rozvoj spolupráce i v dalších oborech. V roce 2018 činil obchodní obrat mezi Českou republikou a Orlovskou oblastí asi 14 mil. USD, což bylo třikrát více než v předešlém roce. Výrazně dominuje český export, a to především díky položkám jako např. semena, krmiva pro domácí zvířata, farmaceutická produkce, barvy a laky, textil a další. Dlouhodobě probíhá také spolupráce mezi českými a orlovskými univerzitami nebo kulturní projekty.

Prezentace Orlovské oblasti

Prezentace Orlovské oblasti

 Nikola Hrušková, agrární diplomatka, Velvyslanectví ČR v RF