česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Mitya Ivanov
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Povinné označovaní importovaného zboží do Ruské federace

Od roku 2019 platí při importu vybraného zboží do Ruské federace povinnost toto zboží označovat. Některé produkty, jako například obuv, musí být označena již od června 2019, další zboží bude do systému zavádět postupně. Pro české exportéry je důležitou zprávou to, že zboží musí být označeno před jeho vstupem na ruský trh.

Ruská federace zavádí nový systém označování importovaného zboží. Deklarovaným cílem ruských úřadů je minimalizovat trh s padělky a tím zvýšit kvalitu výrobků. Vybrané zboží bylo již označení podrobeno. Do roku 2024 chce ruská vláda sjednotit tento systém pro všechna průmyslová odvětví, včetně léčiv, oděvů či kojenecké stravy. Centrum pro rozvoj perspektivních technologií (více zde) je oficiálním operátorem systému digitálního označování a sledování zboží v Rusku, ale i v rámci Eurasijské hospodářské unie.

Od začátku roku 2019 vláda Ruské federace zveřejnila řadu návrhů a usnesení o zavedení povinného systému označování výrobků. Důležitá je zejména vyhláška N 515 "O systému označování zboží pomocí identifikace a sledovatelnosti pohybu zboží“, která se věnuje nových zavedených pravidel a předpisů celého procesu označování zboží, včetně ustanovení o státním informačním systému pro sledování pohybu zboží podléhajícího povinnému označování. V originále ho naleznete na těchto webových stránkách zde.

Čeští exportéři musí své zboží označit před jeho vstupem na ruský trh. Dále uvádíme část plánovaného harmonogramu povinného označování v roce 2019 a v roce 2020. V březnu 2019 započala registrace obchodů a výrobců v systému značení. Od července 2019  bude povinně označena obuv a bude zahájena registrace lékáren a zdravotnických institucí v systému pro práci s léky. Od prosince budou označeny parfémy a toaletní voda, většina lehkých výrobků, fotoaparátů a pneumatik. Od roku 2020 by mělo dojít k označování léčiv.

Podrobnější informace o procesu povinného označování zboží, včetně právního rámce, lze nalézt i v anglickém jazyce  zde.

 

Aleš Ottmár a Irina Svobodová, Velvyslanectví ČR v Moskvě