česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pracovní návštěva ministra průmyslu a obchodu J. Mládka v Rusku

Dne 21. dubna 2016 uskutečnil ministr průmyslu a obchodu ČR J. Mládek jednodenní pracovní návštěvu do Uljanovské oblasti Ruské federace. Hlavním cílem cesty bylo podpořit stávající podnikatelské aktivity českých firem v regionu. Ministr během návštěvy jednal s nejvyššími představiteli oblasti, zúčastnil se předání významného projektu, navštívil místní centrum pro přenos technologií a dva přední ruské podniky z oblasti leteckého průmyslu.
 

Návštěva měla přímou návaznost na předchozí jednání s Uljanovskou oblastí, která se uskutečnila v rámci 9. zasedání mezivládní komise ČR-RF v březnu 2016 v Praze. Ministra doprovázela skupina zástupců českých firem – Trimill, Sored Zlín, Mesit Aerotrade, Dopravní podnik Praha a Komory pro hospodářské styky se SNS. Na české straně byli součástí delegace za ZÚ Moskva velvyslanec ČR v RF V. Remek a vedoucí ekonomického úseku M. Bašta. 

Ministr Mládek při jednáních s nejvyšším představitelem oblasti zdůraznil význam přímé spolupráce s vybranými regiony RF a vyjádřil potěšení, že se českým firmám daří v Uljanovské oblasti prosazovat ve vybraných oblastech. Zároveň uvedl, že: „ České podniky ve svých aktivitách v Rusku jednoznačně dodržují pravidla stanovená Evropskou unií.“ Gubernátor Morozov mimo jiné potvrdil, že ČR patří k nejvýznamnějším obchodním partnerům oblasti, ocenil význam českých dodávek a vyjádřil zájem o české investice a technologie s cílem lokalizace výroby na území regionu.

Zlínská společnost Trimill, přední český výrobce obráběcích strojů, za účasti ministra a gubernátora oblasti předala do provozu ruské firmě ZAO Aviastar v pořadí již sedmé portálové obráběcí centrum. Ředitel společnosti Trimill při této příležitosti potvrdil, že firma v návaznosti na stávající dobrou spolupráci v oblasti již založila svoji ruskou dceřinou společnost a v nejbližší době plánuje zahájit montáž a výrobu svých strojů na území oblasti. Během jednání zástupci českých firem ruské straně představili další možnosti spolupráce, a to např. v oblasti dodávek a kooperací v oblasti letecké techniky a modernizaci kolejových vozidel, zejm. tramvají.

Uljanovská oblast patří v rámci RF dle velikosti trhu a ekonomického výkonem spíše ke středním regionům v RF. Nicméně zejména vzhledem k příbuznému průmyslového profilu, ve kterém dominuje letecký a automobilový průmysl, je Uljanovská oblast velmi vhodná pro další rozvoj vzájemné spolupráce s ČR. Vzájemný obchod ČR s oblastí v r. 2015 dosáhl 36,7 mil. USD a český dovoz do oblasti v roce 2015 přestavoval 35,5 mil. USD (meziroční růst cca + 4 %).

Galerie


Pracovní návštěva ministra průmyslu a obchodu J. Mládka v Rusku