česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Moskvě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výrobci zdravotní techniky ukázali v Moskvě to nejlepší z české nabídky

(Archivní článek, platnost skončena 30.06.2022.)

Do Moskvy a Moskevské oblasti se v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie ve dnech 1.-4. prosince 2019 sjeli čeští výrobci zdravotnické techniky. V 25 milionové aglomeraci hledali nové partnery a posilovali vztahy s těmi stávajícími. Zároveň prezentovali moderní Česko, které umí nemocnicím v Rusku nabídnout inovativní produkty špičkové kvality.

Vzájemný obchod mezi Českou republikou a Ruskem je často spojován s tradičními představami: z Ruska je nakupován zemní plyn, ropa a zemědělské komodity a Česko vyváží obráběcí stroje a dopravní techniku. Ambici přispět ke změně tohoto zažitého pohledu měla mise českých výrobců zdravotnické techniky, která přijela do Moskvy ukázat to nejlepší, co ze spojení českých vědců a inženýrů v této oblasti vzešlo. Jana Vykoukalová, předsedkyně představenstva Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků, na začátku mise uvedla: “Už několik let naše asociace v různých částech světa prezentuje naše nejlepší firmy, často s podporou Ministerstva zahraničních věcí. Nyní jsme se rozhodli prozkoumat také potenciál v Rusku a také navázat na přechozí vazby a spolupráci.“

Ruský trh je pro některé české společnosti tradičním trhem, na kterém se pohybují už desítky let. Většina ruských lékařů někdy přišla do styku se zařízeními společnosti Chirana, z čehož těží například firma Medin, tradiční český výrobce lékařských nástrojů a implantátů, který je jedním z pokračovatelů této značky. Pozitivní stopa z minulosti společnostem pomáhá při představování se ruským zákazníkům. Že podnikání v Rusku ale vyžaduje čas a trpělivost, potvrzují i v moskevské pobočce tak zkušené společnosti jako je Linet, světová špička ve výrobě nemocničních lůžek. Jen sestavit ten správný tým technických a obchodních specialistů jim zabralo téměř čtyři roky. Tomáš Bohrn, majitel brněnské společnosti Advanced Medical Solutions, naopak zatím vstup na ruský trh pouze zvažuje: “Chtěl jsem zjistit, jak se v Rusku podniká, jaké výrobky z oboru už na trhu jsou a potkat se s někým, kdo by tady naše zboží mohl prodávat. Program mise mě zaujal natolik, že jsem se rozhodl se jí zúčastnit.“

První den programu se firmy účastnily informačního bloku, ve kterém vystupovali odborníci na celní a právní problematiku v oblasti trhu zdravotnictví.

Odborníci z CustomsRus upozornili české společnosti uvažující o vstupu na ruský trh na skutečnost, že celní řízení jsou většinou pomalá, finančně nákladná a administrativně náročná. Podělili se o problémy, se kterými se zahraniční firmy potýkají nejčastěji, a to například nevhodně zvolený místní partner pro zastupování v celních řízeních (často se firmy spálí na lákavě působících nabídkách levného zastupování) nebo nejčastější chyby při vyplňování rozsáhlé dokumentace, kterou musí firmy předkládat zásadně s překladem do ruského jazyka.

Zástupce z právní společnosti Peterka Partners přednášel o jednotlivých právních formách vstupu na ruský trh, ať už s přímou účastí ve formě založení dceřiné společnosti, joint venture s ruskými partnery a založení pobočky, nebo s nepřímou účastí ve formě spolupráce s ruskými dodavateli a distributory.

Experti ze společnosti TRADOMED INVEST české firmy podrobně seznámili s jednotlivými kroky registrace a certifikace nových zdravotních výrobků jak pro ruský trh, tak pro trh Euroasijského ekonomického svazu.  Pro registraci je potřeba předložit kolem 30 dokumentů, do kterých se řadí například certifikace ISO 13485, prohlášení o shodě, protokoly technického testování výrobků, informace o biologické bezpečnosti, informace o procesu sterilizace, návod na obsluhu zařízení, a mnoho dalších. Samotné schválení a registrace může trvat i několik let.

Zástupce z české společnosti LINET se s účastníky podělil o zkušenosti z jejich vstupu na ruský trh. Ty se nesly především v duchu několikaletého trpělivého investování, sestavování kvalitního týmu zaměstnanců, partnerů a prodejců, a uvědoměním si rozdílů mezi evropskými a ruskými distributory. V Rusku by si každá firma měla všechny marketingové a prodejní procesy vytvářet a sledovat sama, a neměla by se plně vkládat do rukou místních partnerů.

Program na české ambasádě v Moskvě pokračoval blokem odpoledních prezentací českých firem, kterých se zúčastnilo přes sto zástupců z řad ředitelů nemocnic, dodavatelů zdravotnických zařízení a zástupců ze státního i soukromého sektoru rozhodující o nákupech do nemocnic a klinik. Poté se pokračovalo B2B jednáními a večerní recepcí, kterou zahájil velvyslanec České republiky v Ruské federaci Vítězslav Pivoňka. Podle jeho slov je třeba, aby do Ruska stále častěji přijížděli zástupci moderního, současného Česka, které je oběma nohama v 21. století. Přítomnost českých firem na ruském trhu podpořila i předsedkyně Výboru pro zdravotnictví Parlamentu ČR profesorka Věra Adámková, která se ve stejných dnech v Moskvě byla vedle ruských kolegů hlavní organizátorkou rusko-britsko-české konference Zdraví pro všechny a jednala se svým protějškem v ruské státní Dumě.

Velvyslanec Vítězslav Pivoňka, předsedkyně Výboru pro zdravotnictví PSP ČR Věra Adámková, obchodní rada Tomáš Hart (autor: ZÚ Moskva)

Velvyslanec Vítězslav Pivoňka, předsedkyně Výboru pro zdravotnictví PSP ČR Věra Adámková, obchodní rada Tomáš Hart (autor: ZÚ Moskva)

B2B jednání na Velvyslanectví ČR v Moskvě (autor: ZÚ Moskva)

B2B jednání na Velvyslanectví ČR v Moskvě (autor: ZÚ Moskva)

B2B jednání na Velvyslanectví ČR v Moskvě (autor: ZÚ Moskva)

B2B jednání na Velvyslanectví ČR v Moskvě (autor: ZÚ Moskva)

Druhý den byl věnován práci v terénu, konkrétně jednání na veletrhu a v jedné z největších ruských nemocnic, centru Blochina. V areálu moskevského Expocentra se konal tradiční veletrh „Zdravoochraněnije“,  největší akce tohoto druhu v Rusku. Několik společností navštívilo stánky svých partnerů, které potkaly předešlý den na ambasádě a se kterými měly zájem pokračovat v jednáních. V Moskvě funguje i Národní lékařské výzkumné centrum pro onkologii N. N. Blochina, největší onkologická nemocnice v Evropě, kam české společnosti v doprovodu se zástupci z velvyslanectví zamířily odpoledne. Nejely tam úplně jako neznámí hosté, například kladenský ProSpon již roky do nemocnice dodává implantáty vyrobené s pomocí 3D tisku a spolupracuje na zdravotním výzkumu s několika profesory a členy Ruské akademie věd, kteří působí v centru onkologie, které zaměstnává 3 500 specialistů. Společnost Abner, jejíž ředitel Josef Doležel centrum navštívil osobně již dříve, zase mohla pokračovat v prezentaci úspor a jiných výhod, které by nemocnici přineslo používání jejich tabletového systému pro přípravu a rozvoz jídla.

Ivana Čejková, prezentace společnosti ProSpon v centru onkologie N. N. Blochina (autor: Centrum onkologie N. N. Blochina)

Ivana Čejková, prezentace společnosti ProSpon v centru onkologie N. N. Blochina (autor: Centrum onkologie N. N. Blochina)

Třetí den jednali účastníci mise s vedením Moskevské oblasti, která je podle HDP na hlavu třetím nejbohatším regionem Ruska. Gubernátorovi oblasti se daří získávat peníze na investice do zdravotnictví a společnosti jako Linet, Block nebo Medin jsou již v oblasti známými firmami. Aby takových firem bylo ještě více, o to se české společnosti snažily při prezentaci vedoucím odborníkům z oblastního ministerstva zdravotnictví a náměstkovi ministerstva investic a inovací Antonovi Loginovovi. Ten nezastíral, že kromě dodavatelů kvalitní techniky do nemocnic v regionu v českých společnostech vidí i potenciální investory, kteří by mohli těžit z velkorysých investičních pobídek, logistickému propojení se zbytkem Ruska, blízkosti Moskvy, a vzdělaných lidí, z nichž velká část musí každý den dojíždět do hlavního města za prací odpovídající jejich kvalifikaci. Osobním setkáním s náměstkem předsedy vlády Moskevské oblasti Vadimem Chromovem přítomnost českých firem opět podpořil velvyslanec Pivoňka.

Jednání českých výrobců zdravotnických zařízení se zástupci Moskevské oblasti (autor: Moskevská oblast)

Jednání českých výrobců zdravotnických zařízení se zástupci Moskevské oblasti (autor: Moskevská oblast)

Celý program připravil obchodní úsek Zastupitelského úřadu v Moskvě, který také zabezpečil hladký průběh a logistiku všech tří dnů. Tomáš Hart, který na pozici obchodního rady v Moskvě působí od srpna letošního roku, je rád, že společnosti potkaly nové partnery a zahájily jednání, ze kterých by časem měly vzniknout obchodní případy, export a v některých případech možná i investice. „Také jsme se přesvědčili, že díky zázemí naší ambasády a podpoře velvyslance jsme schopni našim společnostem zajistit jednání se zajímavými partnery. Těší mě, že jako část sítě obchodní diplomacie Ministerstva zahraničních věcí takové věcí dokážeme,“ dodává s tím, že věří, že se brzy dozví o podpisu nějaké smlouvy nebo instalaci nějakého zdravotního zařízení české výroby.

 

Tomáš Hart, obchodní rada, Vasilina Danenberg, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Moskvě