česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Fotograf Vladimirské oblasti
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zástupci českých firem jednali v Jaroslavli a Vladimiru o spolupráci s ruskými partnery

V rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie se ve dnech 16. –20. dubna 2018 uskutečnila podnikatelská mise českých firem do dvou regionů Ruské federace, Jaroslavské a Vladimirské oblasti. Během mise zástupci českých firem navázali nové obchodní kontakty a se svými ruskými partnery jednali o perspektivních projektech. V rámci programu se také uskutečnila pracovní jednání české delegace s představiteli místních vlád.
 

Mise byla doprovázená obchodním radou Velvyslanectví České republiky v Moskvě a zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Podnikatelský doprovod organizovala Komora pro hospodářské styky se zeměmi SNS. Během podnikatelských fór, kterých se na české straně zúčastnilo osm firem a institucí (Zimatechnik, Ego Zlín, Almet, Hakus, ČEB, EGAP, Raiffeisen bank a dal.) a na ruské straně jak v Jaroslavli, tak ve Vladimiru, cca 40 ruských podnikatelů, proběhla B2B jednání mezi zástupci českých a ruských firem o konkrétních projektech a nových možnostech spolupráce.

Při jednání s vládními představiteli v Jaroslavli místopředseda vlády V. Cholodkov potvrdil zájem na rozvoji vzájemných ekonomických vztahů a mj. poukázal na možnost většího rozvoje spolupráce v agroprůmyslovém sektoru, který se v oblasti dynamicky rozvíjí. Obchodní rada velvyslanectví ČR v Moskvě M. Bašta vyjádřil přesvědčení, že se „českým podnikatelům podaří při jednáních s ruskými partnery najít takové projekty, které by vyhovovaly aktuálním potřebám regionu.“ Ruská strana následně představila investiční potenciál oblasti. Česká delegace v reakci upřesnila, že možnosti spolupráce se kromě tradičního strojírenství nabízí také např. při dodávkách zdravotnické techniky, v chemickém průmyslu a dalších sektorech. Obě strany se shodly, že i přes cca 18% nárůst vzájemného obchodu v roce 2017 existují předpoklady pro ještě výraznější prohloubení ekonomické a další spolupráce.

Součástí programu byla i prohlídka závodu „Avtodiesel“, který patří mezi hlavní ruské výrobce motorů pro užitkové vozy. Na závěr svého pobytu se česká delegace v Jaroslavli sešla s vedením hokejového klubu Lokomotiv Jaroslavl a položila květiny k památníku tragické události z roku 2011, při které společně s celým týmem zahynuli i tři čeští hokejisté. 

Jednání ve Vladimiru navázala na účast nejvyšších představitelů tohoto regionu a firem na posledním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně v říjnu 2017. Díky intenzivnějším přímým ekonomickým vztahům vzrostl vzájemný obchod oblasti s ČR v r. 2017 o cca 60 %. Mimo jiné i proto si představitelé MPaO ČR a oblasti předběžně potvrdili zájem na založení regionální pracovní skupiny v rámci mezivládní komise pro hospodářskou spolupráci.

Během rozšířeného jednání se zástupci vlády za účasti českých a ruských podnikatelů obě strany nastínily možnosti dalšího rozvoje ekonomických vztahů. Zástupci Kovrovského elektromechanického závodu (KEMZ) v návaznosti na podepsanou dohodu během oficiální návštěvy prezidenta ČR M. Zemana v Rusku v listopadu 2017 informovali českou delegaci o rozvíjející se spolupráci s českými podniky. Jedná se především o společnou montáž traktorů Zetor a dále např. o dodávky českých energetických zařízení.

Na závěr svého pobytu si česká delegace v Bogoljubovu prohlédla závod Hamé Foods Rusko, který zde dlouhodobě úspěšně působí a patří mezi nejvýznamnější zahraniční investory a daňové plátce v regionu.

Martin Bašta, Velvyslanectví ČR v Moskvě

Galerie


Podnikatelská mise do Jaroslavské oblasti a Vladimirské oblasti