česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Francouzské šampaňské v Rusku není šampaňské

(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2022.)

Ruský prezident Vladimír Putin schválil a podepsal změny v zákoně o pěstování a výrobě vín, které slovo „šampaňské“ umožňují používat pouze na výrobky vyrobené v Ruské federaci. Dochází ke změně formulace: ze „šumivé víno „šampaňské““ na „šumivé víno včetně ruského šampaňského“.

Zákon tak prakticky znemožní zahraničním, tedy především francouzským výrobcům, dodávat na ruský trh svoje produkty pod označením „šampaňské“. Nově pro ně bude vyhrazena pouze kategorie šumivých vín. To nejspíš bude znamenat povinnost projít celý schvalovací proces ze strany ruských orgánů znovu a hlavně za něj zaplatit. Jejich produktové certifikáty jsou totiž vedeny na kategorii šampaňské, s podpisem prezidenta se ale jejich vína už v Rusku za šampaňské nepovažují.

Francouzi budou moct i nadále svoje vína označovat jako šampaňské, ale jen na přední etiketě. Na zadní etiketě, která obsahuje zákonem požadované informace, už budou moct psát jen šumivé víno, protože takto jsou změny v zákoně míněny.

Zatím žádný z francouzských výrobců (nejčastěji je zmiňován Moët & Chandon) neoznámil, že by plánoval z ruského trhu odejít. I když je podle jejich vyjádření Rusko nepříliš významný trh (1-2 % z celkových prodejů), investovali příliš velké prostředky do budování zdejšího obchodního zastoupení, aby trh jen tak rychle opustili. Je to i otázka prestiže, mít přístup k bohatým Rusům, kteří si pitím drahého šampaňského potřebují potvrdit svůj sociální a společenský statut.

Opětovná certifikace a změna zadní etikety vyjde hodně draho

Opětovná certifikace a změna zadní etikety vyjde hodně draho

Rusko uznává jen část evropských označení původu, tzv. GIs, které chrání výrobce originálních produktů. Např. šampaňské mezi nimi není. Legislativní kroky tedy francouzští výrobci nebo francouzský stát nejspíš nebudou moct podniknout žádné. Dá se očekávat, že z něj stane další (a po pravdě řečeno zbytečný) spor mezi Ruskem a Francií, potažmo EU. Navíc to potvrzuje nárůst netarifních bariér a složitost ruského trhu. Ruští výrobci šumivých vín si pravděpodobně takový zákon ani neobjednali, např. generální ředitel ruského výrobce vín Abrau-Djurso už prohlásil, že samozřejmě ví, že šampaňské může pocházet pouze z Francie a nehodlají změnu zákona využít ve svůj prospěch. Na druhou stranu je všeobecně známo, že část „nového šampaňského“ bude pocházet z Ruskem anektovaného Krymu.

 

Tomáš Hart, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Moskvě