česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Google
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rusko zavádí vývozní cla na ocelové výrobky

Ruská vláda na pět měsíců (1.8. do 31.12. t.r.) zavede vývozní cla na železné a neželezné kovy. Zdražení pocítí i čeští odběratelé.
 

Ruská vláda zavedou vývozní cla na železné a neželezné kovy na období pěti měsíců - od 1.8. do 31.12. t.r. Oznámil to ministr ekonomického rozvoje Maxim Rešetnikov.

Základní sazba bude 15%, k ní bude ještě přidána specifická část ve formě minimální sazby na tunu produkce. Jak vyplývá z návrhu usnesení vlády Ruské federace „O změně sazeb vývozních cel pro zboží dovážené z Ruské federace mimo státy, které jsou stranami Dohod o celní unii („О внесении изменений ставки вывозных таможенных пошлин на товары вывозимые из Российской Федерации за пределы государств-участников соглашений о Таможенном союозе“, https://bit.ly/3wDUlDb), se zavedená cla budou vztahovat na produkty přímé redukce železné rudy, primárně z celní skupiny 72 (tyto produkty vyrábí hlavně společnost Metalloinvest).

Podle vicepremiéra vlády Andreje Bělousova mohou celkové dodatečné příjmy státního rozpočtu dosáhnout 160 miliard rublů. Tato částka představuje pouze 20–25 % dodatečného zisku, který ruským metalurgům přinesla konjunktura na světových trzích. Bělousov se nedávno „proslavil“ prohlášením, že se metalurgické firmy na konjunktuře a růstu cen solidně „napakovaly“ a není tedy od věci, aby si na své přišel i ruský erár.

Zavedení cla nebude mít na metalurgy nejspíš zásadní vliv. Hlavní otázkou ale je, jak dočasná cla skutečně budou. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Viktor Jevtuсhov prohlásil, že ministerstvo zatím očekává, že cla se do roku 2022 skutečně prodlužovat nebudou.

Asociace Ruská ocel se k rozhodnutí vyjádřila odmítavě, podle ní může zavedení vývozních cel vést ke snížení v Rusku vyráběné oceli o jeden milion tun. Aleksej Mordašov, vlastník společnosti Severstal, v reakci na pro něj nevítaný krok ironicky sdělil, že zahraniční konkurenti jsou ruské vládě za takový dar dozajista vděční, protože nová cla pouze zvýší světové ceny oceli. Z toho budou profitovat zahraniční výrobci, jejichž vlády žádná dodatečná cla nezavádí. Rusko ročně vyváží asi patnáct milionů tun oceli, z toho 4,5 milionů tun směřuje do Evropy. Ocel a výrobky z ní patří rovněž mezi hlavní dovozní položky našeho dovozu z Ruska, zdražení se tedy dotkne i českých odběratelů.  

 

Tomáš Hart, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Moskvě