česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Google
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rusko ztížilo zahraničnímu průmyslu přístup ke státním zakázkám

Ruská vláda si našla, i v době boje s koronavirem, čas na další ztížení prodejů zahraničního zboží. Den před Svátkem práce vydala nařízení, které silně ztěžuje, až znemožňuje prodej zahraničního průmyslového zboží státním organizacím.

Nařízení se jmenuje dlouze: „O zavedení zákazu na připuštění průmyslového zboží, původem ze zahraničí, k realizaci nákupů pro státní a municipální potřeby a také průmyslového zboží, původem ze zahraničí, prací (služeb), dodávaných (poskytovaných) zahraničními subjekty pro nákup za účelem realizace nákupů pro potřeby obrany země a bezpečnosti státu“, je vedeno pod číslem 616 a vstoupilo v platnost dnem jeho publikace. Zákaz se nevztahuje na zboží, pocházejí ze zemí-členů Euroasijské ekonomické unie.

Výjimky jsou možné jen v případě, že se dané zboží v Rusku nevyrábí. Proto bude Ministerstvo průmyslu a obchodu RF spravovat Registr průmyslové výroby Ruské federace a pouze na základě potvrzení, že se poptávaný artikl v registru nenachází, bude státní organizace moct objednat a koupit zahraniční výrobek. Ruské Ministerstvo průmyslu a obchodu má do jednoho měsíce povinnost vydat pravidla pro vedení a vydávání potvrzení z tohoto registru. Zatím nejsou známé bližší podmínky fungování takového registru a Velvyslanectví ČR v Moskvě usiluje o jejich získání.

Seznam zahraničních zboží, které nesmí být připuštěno ke státním tendrům, mj. obsahuje:
oděvy a obuv
telekomunikační přístroje
elektrické generátory
jeřáby
zemědělskou techniku
stroje na zpracování masa, zeleniny a těsta
stroje na výrobu pečiva
obráběcí stroje a nářadí k nim
pásové traktory
osobní automobily, dopravní prostředky pro více než 10 osob, autojeřáby
požární a zdravotnické automobily
motorová vozidla pro přepravu ropných produktů
tankery na převoz ropy
železniční nebo tramvajové vagony
části lokomotiv.

Text celého nařízení č. 616, včetně seznamu zakázaného zboží je v příloze. Jednou z možných výjimek je situace, kdy nabízený zahraniční výrobek zajistí pokračující funkčnost již používaného výrobku.

V dalším nařízení č. 617 (v příloze) se také upřesňuje, že výjimka je možná také v případě, že jednotková cena výrobku nepřekročí 100 tisíc rublů (cca 35 tisíc Kč) nebo celkový nákup nepřekročí částku 1 milion rublů. Vypisovatel tendru má povinnost nebrat zahraniční nabídku v potaz, pokud obdrží alespoň dvě nabídky, které jsou prokazatelně na zboží, původem z Euroasijské ekonomické unie.

Tento krok je jen dalším v řadě v preferování domácí výroby na úkor zahraniční. Již zhruba před pěti-šesti lety začala vláda tlačit zahraniční výrobce do přenosu výroby na území Ruska, což jim má přinést výhody při získávání daňových výhod nebo zvýhodnění při státních zakázkách. Např. úspěch automobilů Škoda je u ruských státních zákazníků přímo svázán s výrobou a montáží několika modelů Škoda v Rusku.


Tomáš Hart, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Moskvě

 

616 (PDF, 243 KB)

617 (PDF, 247 KB)