česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SÚJV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vědecká spolupráce má prioritu: Návštěva velvyslance České republiky ve Společném ústavu jaderných výzkumů (SÚJV)

Dne 24. března 2021 navštívil velvyslanec České republiky Vitezslav Pivonka spolu s vedoucím ekonomického oddělení velvyslanectví Tomášem Hartem Společný ústav jaderných výzkumů (SÚJV) ve městě Dubna. V případě pana velvyslance se jednalo o jeho první oficiální cestu po zmírnění opatření souvisejících s šířením koronavirové nákazy a je jen přirozené, že vedla právě do jednoho z nejdůležitějších center jaderné fyziky na světě, jehož je Česká republika řádným členem již plných 65 let.
 

Vítězslav Pivoňka v této souvislosti poznamenal: „Společný ústav jaderných výzkumů v těchto dnech slaví 65. výročí od svého vniku. Jsme hrdí na to, že Československo bylo v roce 1956 mezi zeměmi, které jej společně založily a do budoucna mu přejeme mnoho úspěchů!

SÚJV představuje unikátní projekt mezinárodní vědecké spolupráce, který za dobu své existence pomohl připravit celou řadu význačných českých odborníků v oblasti jaderné fyziky. Na základě těchto zkušeností bychom chtěli i do budoucna soustředit aktivity České republiky v rámci Ústavu na programy pro studenty a mladé vědce, stejně jako prohlubovat spolupráci mezi českými univerzitami, SÚJV a vědeckými pracovišti ostatních členských států.“

V rámci svého programu se český velvyslanec zúčastnil slavnostního otevření hotelu Dubna, který na základě zadání ze strany SÚJV zrekonstruovala česká stavební společnost ASARKO. Kromě toho čeští diplomaté měli možnost shlédnout multimediální výstavu, připravovanou k 65. výročí založení Ústavu. Delegace rovněž navštívila Laboratoř fyziky vysokých energií, kde se seznámila s průběhem výstavby vlajkového projektu SÚJV, jímž je unikátní urychlovač NICA. V neposlední řadě je třeba zmínit i neformální setkání Vitezslava Pivonky se zástupci české národní skupiny na SÚJV.

Ze strany vedení SÚJV se jednání s českou delegací zúčastnili ředitel Ústavu Grigorij Trubnikov, vědecký ředitel Viktor Matvejev, zástupce ředitele Richard Lednický a vedoucí odboru mezinárodních vztahů Dmitrij Kamanin. Setkání se zúčastnili také zástupce zvláštního zmocněnce české vlády pro SÚJV Ivan Štekl a vedoucí české národní skupiny na SÚJV Vratislav Chudoba.

Další informace ohledně návštěvy je možné najít na oficiálních webových stránkách SÚJV.

Jednání v SÚJV 1

Jednání v SÚJV 1

Jednání v SÚJV 2

Jednání v SÚJV 2

 

Jednání v SÚJV 3

Jednání v SÚJV 3

Jednání v SÚJV 4

Jednání v SÚJV 4

 

Jednání v SÚJV 5

Jednání v SÚJV 5

Jednání v SÚJV 7

Jednání v SÚJV 7

 

Jednání v SÚJV 8

Jednání v SÚJV 8

Jednání SÚJV 9

Jednání SÚJV 9

 

Jednání v SÚJV 10

Jednání v SÚJV 10

Jednání v SÚJV 11

Jednání v SÚJV 11