česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Upozornění na podvodná jednání fiktivních žadatelů o víza


Velvyslanectví ČR v Moskvě upozorňuje na množící se případy, kdy se občané ČR stávají obětí podvodného jednání ze strany fiktivních žadatelů (žadatelek!) o víza.
 

Jednání má různé formy, ale nejčastěji se jedná o případy, kdy se zvoucí osoba s fiktivním žadatelem (častěji žadatelkou) seznámí na sociálních sítích, poté fiktivní žadatel mylně informuje zvoucí osobu, že k získání víza potřebuje předložit hotovost, a žádá proto o její převedení na účet v RF. Fiktivní žadatel rovněž často požaduje zaslání nadhodnocených částek na letenky, vyřízení víza v cestovní kanceláři apod. Fiktivní žadatel zásadně vystupuje pod falešnou identitou a prokazuje se falešnými či padělanými doklady a vízy.

Seznam podpůrných dokladů k podání žádosti o vízum za účelem návštěvy příbuzných či známých je k dispozici na této webové stránce v kapitole „Schengenské vízum“ a podkapitole „Schengenské vízum na základě pozvání“. Předložení hotovosti není k podání žádosti o vízum vyžadováno.

Vzhledem k výše uvedenému doporučujeme občanům ČR v obdobných případech maximální opatrnost.

Velvyslanectví ČR v Moskvě zároveň upozorňuje na omezení ve věci přijímání žádostí o víza a povolení k pobytu podávaných občany Ruské federace v souladu s Nařízením vlády č.79/2023.