česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Znovuotevření Konzulárního oddělení

Od pondělí 26. dubna 2021 Konzulární oddělení Velvyslanectví České republiky v Moskvě částečně obnovuje svou činnost.


 

Výdej udělených dlouhodobých pobytových titulů

Dne 26. dubna 2021 je obnoven příjem cestovních dokladů k vyznačování víz. Žadatel se v kterýkoliv pracovní den v době od 13 do 14 hodin může dostavit na konzulární oddělení a přinést s sebou doklady uvedené ve sdělení konzulárního oddělení o vyhovění žádosti, které obdržel mailem.

V této souvislosti si dovolujeme připomenout, že v případě, že žádost byla podána za účelem ekonomické činnosti nebo vzdělávacích aktivit, je každý žadatel povinen před vyznačením víza do cestovního pasu předložit mj. řádně vyplněné prohlášení zaměstnavatele/vzdělávací instituce (DOCX, 136 KB), který/á přijímá cizince za účelem ekonomické činnosti nebo vzdělávacích aktivit na území ČR - bez tohoto dokladu nebude vízum vyznačeno; tento doklad bude stačit předložit ve formě scanu (originál není vyžadován).

Zároveň upozorňujeme na trvající omezení ve věci vjezdu na území ČR a s tím související pravidla vyznačování víz. I nadále nelze vyznačit vízum v případě účelu pobytu s kódy D/VC/99, D/VC/06, D/VC/36, D/VC830, D/VR/20 a D/VR/27. Omezení se rovněž týkají kódů D/VC/24 a D/VR/23 pakliže je účelem pobytu účast na jazykovém kurzu aj.

V případě dalších účelů dlouhodobých pobytových titulů již uděleného víza a k vyznačení tzv. „přelepky“, je možno dostavit se bez zápisu každý pracovní den od 13:30 do 15:00. Výdej bude každý pracovní den od 13:30 do 15:00. Doba vyřízení již udělených víz je jeden pracovní den, v případě tzv. „přelepek“ 10 až 30 dnů.

Všechny potřebné dokumenty včetně cestovního pasu k vyznačení víza a tzv. „přelepky“ může žadatel společně se svým cestovním pasem zaslat Poštou Ruska na adresu velvyslanectví. Vyzvednout si cestovní doklad na Velvyslanectví může pouze sám žadatel či třetí osoba na základě předložené úředně ověřené plné moci každý pracovní den od 13:30 do 15:00.

Služby notáře

V tuto chvíli jsou služby notáře včetně poskytování služeb v rámci CzechPoint k dispozici občanům ČR. V případě nouze se občané ČR mohou v mimopracovní dobu obracet na linku konzulární pohotovosti

 

Dříve objednaní žadatelé

Žadatelé, kteří byli objednáni k podání svých žádostí o dlouhodobé pobytové tituly či jinému konzulárnímu úkonu včetně například účasti na pohovoru, na období od 19. do 29. dubna 2021 budou informováni o novém datu, kdy se dostavit na konzulární oddělení. Nové registrace k podání žádostí o dlouhodobé pobytové tituly jsou v tuto chvíli pozastaveny.

 

Krátkodobá schengenská víza

Pravidla příjmu žádostí o udělení krátkodobých schengenských víz stejně jako dlouhodobých pobytových titulů se i nadále řídí aktuálním ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví. V současné době mohou být přijaty ke zpracování pouze žádosti o ta víza, jež jsou povolena ochranným opatřením.

Podat žádost o schengenské vízum lze prostřednictvím českých vízových center, avšak pouze na základě předchozí registrace (s výjimkou rodinných příslušníků občanů EU, kteří se mohou dostavit k podání žádosti kdykoli během pracovní doby vízového centra, bez nutnosti předchozí registrace).

V případě, že žádost byla podána za účelem ekonomické činnosti nebo vzdělávacích aktivit, je každý žadatel povinen při podání žádosti předložit řádně vyplněné prohlášení zaměstnavatele/vzdělávací instituce (DOCX, 136 KB), který/á přijímá cizince za účelem ekonomické činnosti nebo vzdělávacích aktivit na území ČR - bez tohoto dokladu nebude žádost přijata; tento doklad bude stačit předložit ve formě scanu (originál není vyžadován).