deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pexels
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko a Bavorsko zvyšují finanční podporu společné vědy a výzkumu

Česká republika a Bavorsko právě vstupují do nové fáze spolupráce v oblasti vědy a výzkumu. Společné projekty se mohou těšit na mnohonásobně vyšší finanční podporu než dosud. Pokud se zabýváte inovativními tématy, jako jsou umělá inteligence nebo nanotechnologie, věnujte pozornost nové česko-bavorské výzvě ve vědě a výzkumu "Joint Call Bayern - Tschechien 2024 - 2026", která se od 15. září 2023 otevírá novým žádostem.

Bavorsko patří dlouhodobě mezi klíčové partnery České republiky ve vědě a výzkumu. Program INTER-EXCELLENCE II s podprogramem INTER-ACTION nabízí vědeckým institucím a dalším subjektům pravidelné výzvy pro společné projekty. Do vědecko-výzkumné spolupráce mezi Českou republikou a Bavorskem bude v příštích třech letech (2024-2026) investováno celkem až sedm milionů eur. To je téměř desetkrát vyšší částka, než která byla dosud k dispozici pro období 2022-2024.

Navýšení finančních prostředků umožní rozšířit objem česko-bavorských projektů a založit na obou stranách týmy mladých vědců a vědkyň, kteří se budou moct plně věnovat společnému výzkumu.

Navýšení financí se týká výzkumných projektů v rámci programu INTER-EXCELLENCE II, podprogramu INTER-ACTION. Na české straně do programu investuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, na bavorské straně je to Státní ministerstvo vědy a umění.

Navýšení financí do společného programu potvrdili český ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek a bavorský ministr pro vědu a umění Markus Blume, kteří za tímto účelem v létě podepsali již třetí addendum společného česko-bavorského prohlášení o spolupráci ve vědě a výzkumu z roku 2014. 

Zaměření projektů v rámci aktuální výzvy se soustředí zejména na: IT a umělou inteligenci;  inženýrství a nanotechnologie; společenské a sociální vědy (včetně např. ochrany klimatu). Navýšení finančních prostředků povede k rozšíření spektra výzkumných aktivit a zajistí ještě vyšší kvalitativní úroveň společných česko-bavorských výzkumných projektů.

Výzva nabízí k realizaci projekty na období 2024-2026. Doba řešení předpokládaných projektů je stanovena na max. 30 měsíců (od 1. července 2024 do 31. prosince 2026). Soutěžní lhůta, v níž je možné podávat návrhy projektů, začíná dne 16. září 2023 a končí dne 30. listopadu 2023. Hodnotící lhůta potrvá od 1. prosince 2023 do 31. května 2024

Cílem česko-bavorské spolupráce ve vědě a výzkumu je napomáhat navazování kontaktů a rozvoji spolupráce mezi institucemi působícími v oblasti výzkumu a vývoje, a to formou podpory mobility výzkumných pracovníků spolupracujících na řešení společných výzkumných projektů. Součástí této podpory je také snaha o vytvoření společných česko-bavorských vědeckých týmů, které budou následně úspěšné v evropských či jiných mezinárodních programech jako např. v rámcovém programu EU Horizont Evropa.

Současná Česko-bavorská spolupráce ve výzkumu a vývoji je ustanovena na základě „Společného prohlášení o záměru k vědecké spolupráci mezi Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Bavorským státním ministerstvem pro vědu a umění“ podepsaného dne 3. července 2014 v Praze.

Více informací naleznete na stránkách BTHA a MŠMT