deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV CR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ivan Liška získal ocenění Gratias Agit

Ivan Liška, tanečník, choreograf, bývalý ředitel Bavorského státního baletu v Mnichově a umělecký vedoucí Bavorského Junior Baletu Mnichov převzal z rukou ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka ocenění Gratias agit za šíření dobrého jména Česka v zahraničí, prohlubování zájmu o naši zemi a napomáhání jejímu zviditelňování a příznivému obrazu ve světě.

Pražský rodák Ivan Liška (1950) – nositel Německé taneční ceny 2012, člen umělecké rady Národního divadla v Praze.

První angažmá získal v baletním souboru v Düsseldorfu / Duisburgu pod vedením své bývalé učitelky z Pražské konzervatoře Růženy Mazalové. Brzy se zde stal sólistou a později v Hamburském baletu pod vedením slavného Johna Neumeiera hvězdou jeho renomovaného souboru. Po téměř 20 letém působení v 1. lize evropského baletu dostal Ivan Liška nabídku na místo ředitele Bavorského státního baletu v Mnichově.

ivan liska jakub kulhanek

ivan liska jakub kulhanek

Jeho mistrovství a výjimečný talent, skromné a noblesní vystupování i ušlechtilá přátelská povaha mu vždy získávaly sympatie a respekt okolí. Pro spolupracovníky a žáky byl vzorem a důstojným reprezentantem své české vlasti, s níž zůstává v trvalém pracovním i soukromém kontaktu.

Od roku 2005 je členem Umělecké rady Národního divadla v Praze.

Během své dlouholeté činnosti ředitele jednoho z největších a nejvýznamnějších evropských baletních souborů umožňoval Ivan Liška mladým českým absolventům tanečních oborů angažmá v Mnichově, aby pak své zkušenosti mohli uplatnit na světových či domovských scénách. Pod jeho vedením vyrostla v sólisty řada mladých českých umělců. Významná je i jeho podpora a propagace nadaných českých skladatelů a hudebníků.

liska kulhanek

liska kulhanek

Je nositelem několika německých státních vyznamenání. V roce 2007 obdržel medaili za zvláštní zásluhy o Bavorsko ve sjednocené Evropě, v roce 2009 Řád za zásluhy a nositel Německé taneční ceny 2012.

V současné době se Ivan Liška jako umělecký vedoucí mnichovského Junior Baletu a předseda nadace na podporu mladých umělců věnuje popularizaci a propagaci tanečního umění mezi mládeží v rámci evropského vzdělávacího programu.

Po zásluze patří mezi nejvýraznější osobnosti současného evropského tanečního umění.