deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: GK Mnichov
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček se zúčastnil Mnichovské bezpečnostní konference

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček zastupoval ve dnech 16. – 17. února 2019 Českou republiku na Mnichovské bezpečnostní konferenci, kde promluvil o budoucnosti EU a evropské bezpečnosti. Na okraj konference jednal ministr zahraničních věcí s protějšky z Gruzie, Kanady, Litvy, Mongolska a Kyrgyzstánu.

Mnichovská bezpečnostní konference patří mezi nejvýznamnější konference v oblasti bezpečnosti a obrany. Pravidelně se jí účastní hlavy států a vlád, ministři zahraničních věcí a obrany či představitelé mezinárodních organizací. Hlavním tématem letošního ročníku byla role Evropy jako globálního hráče.

„Nepotřebujeme víc Evropy, potřebujeme lepší Evropu. Je nesmírně důležité zvýšit důvěru občanů v evropský projekt,“ uvedl ve svém příspěvku ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček, který vystoupil v panelu s názvem „Může se Evropa sama ubránit v éře velké mocenské konkurence? Budování schopnosti kontinentu jednat v 21. století“.

Významným tématem konference byla evropská bezpečnost. „Podpořili jsme evropské obranné projekty v čele se Stálou strukturovanou spoluprací. Budeme vždy trvat na vzájemném doplňování evropských bezpečnostních projektů s NATO. Prohlubování spolupráce mezi EU a NATO je trvalou prioritou české zahraniční politiky,“ řekl k tématu ministr Tomáš Petříček.  Vedle témat spojených s budoucností a bezpečností Evropy se Mnichovská bezpečnostní konference zaměřila také na situaci na Blízkém východě, konflikty v Afghánistánu, Iráku a Mali nebo problematiku kontroly zbrojení.

Na okraj konference uskutečnil šéf české diplomacie sérii bilaterálních schůzek, během kterých jednal s ministry zahraničních věcí šéfem gruzínské diplomacie Davidem Zalkalianim, ministryní zahraničních věcí Kanady Chrystiou Freelandovou, ministrem zahraničí Litvy Linasem Linkevičiusem, ministrem zahraničních věcí Mongolska Damdinem Tsogtbaatarem a ministrem zahraničních věcí Kyrgyzstánu Aidarbekovem Chyngyz Azamatovichem.

Ministr Petříček na Mnichovské konferenci

Ministr Petříček na Mnichovské konferenci

 

Ministr Petříček na Mnichovské konferenci

Ministr Petříček na Mnichovské konferenci

Ministr Petříček na Mnichovské konferenci

Ministr Petříček na Mnichovské konferenci