deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k cestám do Německa

(Archivní článek, platnost skončena 25.02.2021.)

Podmínky pro vstup a pobyt v SRN

Před přestěhováním do jakékoliv cizí země je žádoucí obstarat si maximum informací a každou vždy u toho úřadu, který je pro meritum věci věcně příslušný a může tudíž tazateli poskytnout nejkvalifikovanější odpověď.

Samo přestěhování je samozřejmě velmi náročné a je nutno vyřídit/zajistit spoustu povinností či jiných potřebných okolností, od přihlášení se k pobytu na ohlašovacím úřadě v místě nového bydliště, řešení zdravotního pojištění, zajištění bytových náležitostí, péče o dítě, školské docházky, práce atd.

Obzvláště přestěhování do zahraničí s dětmi, pokud neznají místní jazyk,  je velmi náročná změna pro všechny zúčastněné, a proto je žádoucí veškeré souvislosti pečlivě uvážit a všechny možné okolnosti v předstihu zjistit, projednat a v maximálně možné míře předběžně připravit před samotnou realizací, aby se předešlo příp. následnému rozčarování či možným problémům.

Občané členských států EU, tedy i čeští, nepotřebují pro vstup na území jiného členského státu EU, tedy i SRN, žádné vízum ani mít pro pobyt v něm povolení. Toto platí, když jsou schopni (finančně) zabezpečit své životní potřeby samostatně. Pokud ne, je třeba řešit pobyt nad 3 měsíce s příslušným cizineckým úřadem.

Občané ČR pak nemusí obstarávat pro výkon výdělečné pracovní činnosti v SRN pracovní povolení. Pro některá povolání je třeba obstarat uznání vzdělání nebo si nechat ověřit znalost německého jazyka na odpovídající stupeň zkouškou (např. ve školství a ve zdravotnictví); u kterých konkrétních profesí tomu tak je, sdělí budoucí zaměstnavatel. Před nástupem do práce je žádoucí detailně vyjasnit pracovní pozici, resp. mít podepsanou pracovní smlouvu, upravující vše důležité, a v případě komplikací, zejména ve zkušební době, si svůj postup ověřit, nejlépe u advokáta se specializací na pracovní právo nebo u pracovního úřadu (www.bundesagenturfuerarbeit.de). Obecně je doporučeníhodné být obezřetný, neboť některým českým občanům, kteří si před započetím pracovních úkonů dostatečně nedohodli veškeré podmínky výkonu práce či si neověřili své povinnosti a postup např. v případě nemoci, se stalo, že byli později nepříjemně překvapeni.

Ohlašovací povinnost platí pro každého, i pro Němce. Přihlásit se k pobytu na ohlašovacím úřadě v místě nového bydliště je třeba co nejdříve, v Bavorsku např. nejpozději do týdne od příjezdu.

Každý, kdo začíná žít v cizím státě, by měl mít na paměti, že právní řád dané země (v drtivé většině) nezná, o to více je pak záhodno si vše nové ověřovat, a to vždy u kompetentní osoby, která se danou problematikou věcně zabývá.