deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuálně platná protiepidemiologická opatření v Bavorsku

(Archivní článek, platnost skončena 14.04.2021 / 15:30.)

Bavorská vláda přijala 18. ledna 2021 další omezující opatření. Nové opatření nemá bezprostřední dopad na přeshraniční vstup českých občanů do Bavorska, je však třeba zohlednit podmínky platné při pobytu v Bavorsku samém! Především je omezen počet cestujících osobním autem na dvě osoby, zavedena povinnost nosit FFP2 respirátory v obchodech a večejné dopravě a v některých okresech se uplatňuje zákaz nakupování pro pendlery.

 • Omezení kontaktů zpřísněno: soukromé setkání je omezeno na osoby jedné domácnosti a max. jedné další osoby z jiné domácnosti.
 • Pro cesty autem je nutno dodržovat tatáž pravidla jako pro pobyt uvnitř, tj. udržovat odstup min. 1,5 metru a nosit roušky. Tam, kde není možné toto pravidlo dodržet, mohou cestovat osobním autem jen dvě osoby. Doporučuje se, ale není to povinnost, aby cestující měli roušku a větrali, nemusí mít však respirátor FFP2. Řidič roušku mít nemusí, ale může a v takovém případě musí zajistit, aby byl jeho obličej rozpoznatelný. 
 • Pendleři v některých okresech, např. Tirschenreuth mají zákaz jakéhokoliv cestování mimo cestu do práce a zpět do bydliště, tj. zakázány i nákupy. GK nemá zatím informace, zda se toto pravidlo uplatňuje v celém Bavorsku.
 • Platí povinnost nosit respirátory třídy FFP2 do obchodů a ve veřejné dopravě. Toto neplatí pro děti do 15 let.
 • Obyvatelé v „hotspotech“ (tzn. 7-denní incidence nakažených vyšší než 200 na 100 000 obyvatel) se mohou pohybovat pouze v okruhu do 15 km od místa bydliště (počítáno z hranice obce, či města). To neplatí pro cestu za nákupem, prací, či rodinou.

Nadále platí:

 • Uzavření obchodů. Otevřeno mají nadále: obchody s potravinami, týdenní trhy s potravinami, dovozové služby, obchody s nápoji, lékárny, drogérie, optiky, čerpací stanice, autodílny, cykloobchody, banky, spořitelny, pošta a velkoobchod. Od 11. 1. lze také využívat služby Click and Collect – tzn. po on-line objednávce si lze v maloobchodech zboží vyzvednout, pokud to daný obchod umožňuje.
 • Je dovoleno vycházet jen z pádných důvodů: pracovní, zdravotní důvody, zabezpečení potravin, sport a pohyb na čerstvém vzduchu, starost o zvířata aj.
 • Od 21. hodiny do 5. hodiny ranní platí zákaz vycházení. Výjimkou jsou pouze zdravotní, pracovní důvody, péče o zvíře aj. Za porušení zákazu vycházení hrozí pokuta 500 eur.
 • Konzumace alkoholu je na veřejných místech zakázána.
 • Restaurace, kulturní a sportovní zařízení zůstanou nadále uzavřené.
 • V Bavorsku zůstanou do 31. ledna zavřené lyžařské vleky, avšak upravované běžecké trati budou k dispozici. Kromě skialpinismu je možné chodit na běžky, avšak jen ve volné přírodě, ne v areálu sportovních zařízení.

Viz originální znění bavorského opatření: BayMBl. 2021 Nr. 5 - Verkündungsplattform Bayern (verkuendung-bayern.de)

a odkaz na aktualizaci dokumentu.