deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká účast na stavebním veletrhu BAU 2017 v Mnichově

Stavebního veletrhu BAU 2017 v Mnichově se ve dnech 16.21. 1. 2017 zúčastnilo 18 českých firem, 4 z nich na společném stánku agentury CzechTrade. Letošní ročník veletrhu pravděpodobně překonal hranici 250.000 návštěvníků, účastnilo se jej 2.015 vystavovatelů (34% z ciziny) v 17 halách na ploše 183.000 m². Hlavní témata přehlídky stavebního průmyslu: Inteligentní fasáda, Digitální plánování, stavba a provoz; Zasíťované budovy a Stavby a bydlení 2020.   

Stavební veletrh BAU se v Mnichově koná jednou za dva roky a je jednou z mezinárodně nejvýznamnějších akcí oboru stavebnictví.  Jedná se o prvotřídní platformu pro prezentaci nejnovějších stavebních materiálů a systémů, nabídka pokrývá veškeré potřeby oboru stavebnictví, od architektury, přes vybavení a potřeb pro stavbu, až po stavební materiály, stavební IT a software a služby. Počet návštěvníků BAU každoročně roste především zásluhou většího počtu zahraničních hostů. V minulém ročníku v r. 2015 tvořili bezkonkurenčně nejpočetnější zahraniční skupinu Rakušané (přes 11 tis.), následováni Italy a Turky a dále početně zhruba stejně velkými skupinami Poláků, Čechů a Slovinců (kolem 2.500 návštěvníků). Veletrh je proslulý i ve světě, letošní ročník zaznamenává zvýšený počet návštěvníků z Asie, především z Číny a Japonska.

Veletrh je primárně určen odborné veřejnosti (zástupci firem, obchodníci, nákupčí a d.), oblíben je ale i u maloodběratelů a koncových zákazníků. Přehlídku doprovází bohatý doprovodný program, letos např. i „Dlouhá noc architektury“ v Mnichově v pátek 20. ledna.  Na veletrhu je udělována řada odborných ocenění, např. „AWA Award“ pro architekty, „Bauwelt-Preis“ odborného časopisu ve stavebnictví, „Auf IT gebaut“ Spolkového ministerstva hospodářství a energetiky pro inovativní IT řešení, „DETAIL Preis“ časopisu pro architekty či poprvé „WAN Facades Award“ londýnské architektonické online platformy.

Veletržní společnost Messe München GmbH se s formátem stavebního veletrhu rozhodla expandovat do Číny, kde se v r. 2014 poprvé konal veletrh BAU Congress China. Aktivity v Číně nyní budou rozšířeny, Messe München Shanghai přebírá největší čínský stavební veletrh, specializovaný na okenní a dveřní elementy a fasády. Od 7. do 10. listopadu 2017 bude v Šanghaji v areálu Shanghai New International Exhibition Center organizovat veletrh FENESTRATION BAU China.

ČR zastupoval společný stánek CzechTrade a čtyř českých firem (Agrop Nova, Czech Pan, Max Developing a TerrainECO), dalších 14 jich vystavovalo ve vlastních expozicích (Agito, Alutech Systems, Charvát, Cidem Hranice, Ciur, Dekmetal, Gapa MB, Lasselsberger, Replast Produkt, Solara, Termolife, TTK CZ, Wild Stone a WPC-WoodPlastic). Zástupci Messe München GmbH oceňují pravidelnou velkou účast českých firem na veletrhu a zvou k účasti na dceřinném veletrhu v Šanghaji v listopadu t.r.

Z rozhovorů s českými vystavovateli i odbornými návštěvníky je zřejmé, že prezence na veletrhu BAU se vyplácí nejen z hlediska dojezdové blízkosti z ČR, ale i počtu a spektru zastoupených zahraničních firem a aktuálnímu zaměření na nové technologie a digitalizaci.           

L. Holinková, Generální konzulát Mnichov

Další informace: BAU 2017 Messe München

České firmy na veletrhu BAU 2017 (PDF, 259 KB)