deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bavorsko a Brexit

Bavorský ministerský předseda Seehofer lituje výsledků referenda a Brexitu a apeluje na co nejrychlejší proces vystoupení Velké Británie z EU a na vnitřní reformu unie. Bavorská ministryně hospodářství Aignerová a zástupci hospodářských komor hovoří o negativních hospodářských důsledcích pro britsko-bavorské obchodní vztahy – Velká Británie je pro Bavorsko druhým nejdůležitějším obchodním partnerem s obratem obchodní výměny v r. 2015 ve výši 15,5 mld. EUR; v Bavorsku sídlí mnoho subdodavatelských firem především v automobilovém průmyslu a strojírenství.  
 

Pesimisticky situaci komentují veličiny bavorského hospodářství jako např. šéf vlivného VBW (Spolek bavorského hospodářství) Brossart, jenž hovoří o nejistotě mnoha bavorských firem a nutnosti stanovení „přechodového scénáře“ pro exportní vazby v příštích dvou letech („Bavorské hospodářství potřebuje jistotu a plán“). Rovněž regionální hospodářské komory vyjadřují obavy z dalšího vývoje obchodních vztahů, přičemž nejpostiženějšími regiony budou vzhledem k sídlu mnoha subdodavatelských firem pravděpodobně Dolní Bavorsko, Švábsko či Franky a odvětví strojírenství a výroba automobilů, ale např. i potravinářství či textilní výroba. Vzhledem ke klesajícímu kurzu libry a drahému dovozu odhahuje např. IHK Řezno pokles exportu bavorských firem o celých 30%.

Velká Británie je pro Německo i Bavorsko samotné druhým nejdůležitějším exportním partnerem (po USA, ještě před Čínou - v r. 2015 s celkovým obratem obchodní výměny ve výši 15,5 mld. EUR s aktivním saldem pro Bavorsko, 8,7% celkového bavorského exportu) a s velkou dynamikou růstu (+17,6% v r. 2014).   

Pokles zahraničního obchodu Bavorska s Británií by s velkou pravděpodobností negativně ovlivnil i česko-bavorskou obchodní relaci.  Zejména v automobilovém průmyslu by nižší odbyt ve Velké Británii znamenal i menší odběr subdodávek pro bavorské automobilky z českých firem. 

Lydie Holinková

GK Mnichov

 

Foto: Bavorská Státní kancelář