deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pexels.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bavorsko zavede povinnou fotovoltaiku na střechách

Pro všechny novostavby v Bavorsku by v budoucnu měla platit povinnost osadit je fotovoltaikou. S tímto předpisem chce zemská vláda pokročit v transformaci energetiky (Energiewende) a zvýšit podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů. „Chceme být jednou z předních solárních zemí,“ uvedl pro tisk bavorský ministerský předseda Markus der. Jeho iniciativa je součástí snahy zakotvit ochranu klimatu, přírody a životního prostředí silněji do stranické agendy vládní CSU.

Povinnost by měla začít platit již od roku 2022. Je tedy čas na to, aby se české firmy v oboru připravily a mohly využít tento bavorský stavebně-energetický podnět. Během první fáze budou osazovány průmyslové budovy, ve druhé fázi i soukromé. I při stavbě státních budov se bude maximálně využívat potenciál pro solární energii.

Plán má širokou politickou podporu. Podle Zelených je třeba např. osadit více než 4 800 bavorských škol a tisíce dalších státních budov fotovoltaickými panely, aby se v Bavorsku stagnující fotovoltaika mohla konečně zase vzchopit.

Bavorsko zvýšilo v červenci limit na výstavbu velkých solárních zařízení na polích a lukách ze 70 na 200  instalací ročně. Paralelně s tím se rozvíjí i aplikace fotovoltaiky na střechy. Ministerstvo hospodářství aktuálně vypracovává koncept pro zvýšení počtů instalací. Podíl střešních zařízení představuje již nyní zhruba tři čtvrtiny produkce solární energie. Podpůrné finanční programy budou mít za cíl odlehčit majitelům stavěných domů při vzniklých vícenákladech.

Stavitelé domů mají získat podporu z finančních programů, aby se stavby příliš neprodražily a zůstaly atraktivní. Podle spotřebitelské centrály NRW stojí např. 4-kilowatová fotovoltaická elektrárna 7 600 eur, 8-kilowatová již 13 000 eur. České firmy by tak měly být finančně konkurenceschopné. Pozitivní efekt bude mít také rozhodnutí spolkové vlády zrušit strop na podporu ekologické energie, takže i v budoucnu budou solární zařízení podporována bonusem za používání ekologické energie (Ökostrom-Umlage).

S ohledem na již instalovaný výkon se nejedná o žádné kosmetické změny. V roce 2018 přispěla solární energie 16 % k produkci elektrického proudu v Bavorsku. Matematicky vyjádřeno by se tímto výkonem mohla pokrýt spotřeba energie Mnichova, Augsburgu a Ingolstadtu dohromady.

Při větrné energii je bavorská vláda zdrženlivější, nadále se například drží kontroverzního limitu vzdálenosti desetinásobné výšky větrníku od nejbližších obydlí. Zaměření zůstává v Bavorsku tedy jednoznačně na solární energii.

 

Jan Kreuter, ekonomický diplomat na GK Mnichov