deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bavorský digitalizační „Masterplan“

Koncem května 2017 přijal bavorský kabinet desetibodový „Masterplan“ s názvem „Bavorsko digitálně II“, který představuje soubor nových iniciativ k zásadním tématům digitalizace jako gigabitové infrastruktuře, vzdělávání v oblasti digitalizace, bezpečnosti IT a práci s digitálními technologiemi. 

Pro období 2018-2022 pro program Bavorsko vyhradilo 3 mld. EUR, hodlá zřídit 2.000 nových pracovních pozic a učinit z Bavorska „první gigabitovou spolkovou zemi“.

Hlavní body Masterplan Bayern Digital II 2017 (PDF, 384 KB)ze 30.5.2017:

  1. vytvoření digitální infrastruktury gigabitové společnosti
  2. Bavorsko coby evropské centrum IT bezpečnosti
  3. nová opatření v digitálním vzdělávání
  4. posílení akademického vzdělání v klíčových digitálních disciplínách
  5. posílení digitálních kompetencí bavorských malých a středních podniků
  6. ovládnutí klíčových oblastí digitálních technologií a aplikací
  7. Bavorsko coby vedoucí region inteligentních digitálních koncepcí mobility
  8. Bavorsko coby špičkové světové pracoviště digitální medicíny a lékařské péče
  9. Bavorský E-Government coby špička moderní digitální obecní správy
  10. člověk coby ústřední téma digitálního světa

Druhý stupeň bavorské digitalizační koncepce byl přijat na mimořádném zasedání vlády v Garchingu na severu Mnichova, kde vláda v létě 2015 v rámci prvního stupně digitalizační ofenzivy otevřela tzv. Centrum digitalizace Bavorsko (ZD.B).

Centrum sídlí v zakladatelském centru GATE v blízkosti dalších výzkumných pracovišť a firem z oblasti IT. Pracoviště spolu s centrálou BICC Net (Bavarian Information and Communication Technology Cluster) propojuje aktivity vysokých škol, výzkumných institucí, výrobců a firem v oboru a poskytuje poradenství především malým a středním firmám v oblasti digitalizace.

Tematicky se aktivity ZD.B soustřeďují do pěti oblastí: Průmysl 4.0, medicína, mobilita, práce 4.0 a energetika, průřezovým tématem je otázka kybernetické bezpečnosti. Hlavními oblastmi zájmu centra jsou mobilní aplikace, vestavěné systémy, konvergenční kodexy pro streaming či oblast Smart Cities.

Digitalizační koncepce Bavorska by mohla být inspirací i pro českou státní správu a firmy, Centrum digitalizace Bavorska navíc již nyní spolupracuje např. s Jihomoravským inovačním centrem či Akademií věd ČR. Aktivními aktéry bavorské digitalizační kampaně je mnoho německých firem s pobočkami v České republice jako např. Siemens či Allianz.   

L. Holinková, Generální konzulát Mnichov