deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko je 5. největším obchodním partnerem Bavorska

Obchodní obrat ČR a Bavorska dosáhl v r. 2017 hodnoty 20, 95 mld. EUR – Česká republika se posunula ze šesté na pátou příčku největších obchodních partnerů Bavorska!

ČR vloni předběhla Francii a je po USA, Rakousku, Číně a Itálii pátým nejdůležitějším obchodním partnerem Bavorska s pozitivním saldem ve výši 7,9 mld. EUR. V dovozu do Bavorska ČR v r. 2017 zaznamenala se zbožím v celkové hodnotě 14,4 mld. EUR desetiprocentní meziroční nárůst a posunula se ze čtvrtého na třetí místo (za Rakousko a Čínu), v tabulce vývozu z Bavorska je ČR s objemem zboží v hodnotě 6,5 mld. EUR na 8. místě. K nárůstu celkového českého vývozu došlo především díky většímu objemu dodávek pro automobilový, strojní a elektrotechnický průmysl.   

Obrat celkové obchodní výměny Česka a Německa dosáhl v r. 2017 objemu 87,8 mld. EUR, ČR je pro SRN 10. nedůležitějším obchodním partnerem. Obchodování s Bavorskem tvoří 23,8% zahraničního obchodu se SRN; Bavorsko tak zůstává největším obchodním partnerem ČR v rámci německých spolkových zemí. 

Bavorské hospodářství má dlouhodobě rostoucí tendenci, v celoněmeckém i celoevropském hospodářském srovnání dosahuje čelních pozic. Ve srovnání s ostatními německými spolkovými zeměmi je Bavorsko druhou nejsilnější ekonomikou za Severním Porýní-Vestfálskem. Mezi hlavní oblasti průmyslu patří výroba automobilů, elektrotechnický průmysl, strojírenství, engineering, fotovoltaika. Přestože v Bavorsku sídlí významné firmy typu BMW, Audi, Bosch nebo Siemens, souvisí úspěch bavorského hospodářství především se středně velkými podniky.  Iv r. 2017 rostla bavorská ekonomika rychleji než je spolkový průměr (+2,8% oproti +2,2%). Dlouhodobě velmi nízká je v Bavorsku nezaměstnanost – 2,9% oproti spolkovému průměru 5,3% (12/2017).

Velký potenciál pro další navýšení vzájemného obchodu lze hledat především v oblasti informačních a komunikačních technologií, automobilové výroby, letectví a kosmonautiky a energetiky. Zajímavým tématem budoucí spolupráce je „Průmysl 4.0“ a digitalizace. Inspirací v této oblasti jsou jednak velké česko-německé firmy jako např. Siemens či BMW se svými digitálními továrnami nebo projekty Smart Cities, ale i bavorské státní projekty, např. Centrum digitalizace Bavorska či nově vznikající centrum technologie baterií a inovativních pohonných hmot pro spalovací motory a regionální dotační programy na podporu elektromobility.

Lydie Holinková, Generální konzulát ČR v Mnichově