deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko je 6. největším obchodním partnerem Bavorska

Obchodní obrat ČR a Bavorska stoupnul v r. 2018 opět na rekordní hodnotu 21,68 mld. EUR – přesto Česko kleslo z páté zpět na šestou příčku největších obchodních partnerů Bavorska.
 

Česko vloni opět předběhla Francie o „pouhých“ 35 mil. EUR a po Číně, Rakousku, USA, Itálii a zmíněné Francii je Česko šestým nejdůležitějším obchodním partnerem Bavorska. Česko je však zemí se suverénně nejvyšším pozitivním saldem v obchodu s Bavorskem ve výši 8,1 mld. EUR (na druhém místě Maďarsko 5,8 mld. EUR, na třetím Polsko s 4,3 mld. EUR). V dovozu do Bavorska Česko v r. 2018 zaznamenalo se zbožím v celkové hodnotě 14,9 mld. EUR ve srovnání s desetiprocentním meziročním nárůstem v roce 2017 zlepšení o 3,6 procenta, ale zachovalo si i tak třetí místo (za Rakouskem a Čínou). V tabulce vývozu z Bavorska zůstalo Česko s objemem zboží v hodnotě 6,8 mld. EUR na 8. místě. K nárůstu celkového českého vývozu došlo především díky většímu objemu dodávek pro automobilový, strojní a elektrotechnický průmysl. Do Bavorska v roce 2018 směřovalo 8,7 % českého vývozu a pozitivní saldo s Bavorskem tvořilo 18 % celkového českého přebytku zahraničního obchodu.  

Obrat celkové obchodní výměny Česka a Německa dosáhl v r. 2018 objemu bezmála 92 mld. EUR, Česko je pro SRN 10. nejdůležitějším obchodním partnerem. Obchodování s Bavorskem tvoří 23,3 % zahraničního obchodu se SRN (pokles podílu o 0,5 %); Bavorsko nadále zůstává největším obchodním partnerem Česka v rámci německých spolkových zemí. 

Bavorské hospodářství má dlouhodobě rostoucí tendenci, v celoněmeckém i celoevropském hospodářském srovnání dosahuje čelních pozic. Ve srovnání s ostatními německými spolkovými zeměmi je Bavorsko druhou nejsilnější ekonomikou za Severním Porýní-Vestfálskem. Mezi hlavní oblasti průmyslu patří výroba automobilů, elektrotechnický průmysl, strojírenství, engineering, fotovoltaika. Přestože v Bavorsku sídlí významné firmy typu BMW, Audi, Bosch nebo Siemens, souvisí úspěch bavorského hospodářství především se středně velkými podniky. I v prvním pololetí 2018 (čísla za celý rok budou k dispozici až v polovině 2019) rostla bavorská ekonomika rychleji, než je spolkový průměr (+2,8 % oproti +1,9 %). Dlouhodobě velmi nízká je v Bavorsku nezaměstnanost – 3,2 %,  oproti spolkovému průměru 5,3% (2/2019).

Velký potenciál pro další navýšení vzájemného obchodu lze hledat především v oblasti informačních a komunikačních technologií nebo automobilové výroby. Zajímavým tématem budoucí spolupráce je nadále „Průmysl 4.0“ a digitalizace. Inspirací v této oblasti jsou jednak velké česko-německé firmy jako např. Siemens či BMW se svými digitálními továrnami nebo projekty Smart Cities a Smart Region, ale i bavorské státní projekty, např. Centrum digitalizace Bavorska či nově vznikající centrum technologie baterií a inovativních pohonných hmot pro spalovací motory a regionální dotační programy na podporu elektromobility. Vzhledem k vynikající pozici Bavorska a jeho státní investiční politice v moderních odvětvích s vysokou přidanou hodnotou je perspektivní oblast česko-bavorské spolupráce ve vědě, vývoji, nových technologiích, výzkumu umělé inteligence a v doméně spojené s letectvím a kosmonautikou.