deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko-německý obchod znovu lámal rekordy

ČNOPK Praha: Objem zahraničního obchodu mezi Českem a Německem se v loňském roce vyšplhal na rekordních 2,35 bilionů korun a meziročně si polepšil o 6,3 procentního bodu. 

Německo potvrdilo svoji pozici nejvýznamnějšího obchodního partnera České republiky, na celkovém objemu zahraničního obchodu se podílelo téměř 30 procenty. „Obchod mezi oběma zeměmi je v nejlepší kondici. S pozitivním vývojem podle všeho nezamávalo ani loňské ukončení měnové intervence. Až na krizové roky 2008 a 2009 má zahraniční obchod rostoucí tendenci. Jeho roční objem se od vzniku Česko-německé obchodní a průmyslové komory v roce 1993 téměř zdesetinásobil,“ komentuje dnes zveřejněné údaje Českého statistického úřadu Bernard Bauer, výkonný člen představenstva ČNOPK, a varuje: „Brzdou dalšího výraznějšího růstu by ovšem mohly být rostoucí mzdové náklady a nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců.“

Vývoz do Německa rostl v roce 2017 rychleji než celkový vývoz z Česka, podíl Německa na tuzemském exportu se tím mírně zvýšil na téměř 33 procent. Na dovozu do Česka se Německo podílelo zhruba 26 procenty. Nejvíce vyváženými i dováženými komoditami byla silniční vozidla, na ta připadl zhruba pětinový podíl česko-německého zahraničního obchodu, elektrická zařízení, přístroje a spotřebiče, stroje, zařízení a kovové výrobky. Česko se od roku 2016 drží v top 10 obchodních partnerů Německa.


Kontakt:
Christian Rühmkorf

Komunikace a public affairs
tel.: +420 221 490 303
e-mail: ruehmkorf(at)dtihk.cz

Česko-německá obchodní a průmyslová komora Praha