deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko-německé dny vesmírného průmyslu 2017

Ve dnech 18. a 19. ledna 2017 se v Oberpfaffenhofenu u Mnichova konal v pořadí druhý seminář a B2B setkání „Czech-German Space Industry Days“, organizované Ministerstvem dopravy ČR a Německým centrem letectví a kosmonautiky DLR. Celkem 37 firem, z toho 22 českých a 15 německých, mělo možnost navázat nové kontakty a obchodní příležitosti v oblasti vesmírných technologií. 

Kooperace v oboru letectví a kosmonautiky mezi ČR a Německem, resp. Bavorskem, má velký potenciál a vedle oborů ICT a energetiky je jednou ze třech prioritních oblastí spolupráce, což potvrdila i návštěva předsedy vlády B. Sobotky, místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace P. Bělobrádka a početné podnikatelské delegace v Mnichově v březnu 2016.

DLR (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt – Německé centrum letectví a kosmonautiky) na jihu Mnichova v Oberpfaffenhofenu kooperuje s ČR v programech ESA a Horizont 2020 i institucionálně v rámci EU a OSN. K aktuálním výzkumným projektům DLR patří TerraSAR, environmentální satelit Merlin či telekomunikační družice Heinrich Hertz, pro budoucí česko-německou spolupráci je zajímavé např. pozorování Země, E3P (European Efficiency Energy Platform) či raketa Ariane 6.    

České aktivity v oblasti kosmického výzkumu a průmyslu představil dr. Václav Kobera z Ministerstva dopravy ČR. Informoval o činnosti Koordinační rady ministra dopravy pro kosmické aktivity vlády ČR, Národním kosmickém plánu 2014-2019 a o českých aktivitách v rámci Evropské vesmírné agentury (ESA), např. zřízení podnikatelského inkubátoru ESA BIC Prague agentury CzechInvest. ESA BIC Prague se zaměřuje na inkubaci a rozvoj technologicky progresivních startupů, které ve svých komerčních produktech či službách využívají vesmírné technologie nebo systémy.

Během bloku firemních prezentací se představilo 22 českých a 15 německých firem a institucí, vedle velkých výrobců a subdodavatelů vesmírných technologií, telekomunikačních či navigačních zařízení i malé startupové firmy především z oblasti softwarových řešení. Zastoupena byla i oblast vědy, výzkumu a inovací, kooperační česko-německé projekty hodlá rozšířit FEL ČVUT, Institut Maxe Plancka pro extraterestriální fyziku v Garchingu či Katedra astronomie při univerzitě Würzburg.

Česko-německé networkingové a B2B setkání navázalo na první setkání svého druhu v Praze v dubnu 2014 v Praze, organizované Ministerstvem dopravy ČR. Jak vyplynulo z výpovědí účastníků, je jedinečným formátem navázání přímých kontaktů a kooperačních obchodních vazeb v oboru, mnohé ze zúčastněných firem díky této platformě nalezly příležitost k novým obchodním zakázkám.      

Foto: ESA–Pierre Carril

Autor: Lydie Holinková, Generální konzulát ČR v Mnichově