deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Copyright Alexander Igrevsky
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Modernizace a rekonstrukce čtvrti Neuperlach v Mnichově – příležitost pro české firmy

Město Mnichov oznámilo plán modernizace a rekonstrukce čtvrti Neuperlach v jižní části města. Celkově jsou plánované investice ve výši 428 milionů eur, podílet se mají kromě města Mnichov také stát Bavorsko a spolková vláda. Cílem je zatraktivnit tuto okrajovou čtvrť. Plánovaná modernizace bude vyžadovat různé druhy stavebních a vybavovacích prací, mimo jiné se uskuteční opravy budov, výstavba zelených ploch a dětských hřišť a realizace zásobování čtvrti geotermální energií. Proto je celý tento projekt zajímavou příležitostí pro české firmy.

Neuperlach byl založený v roce 1967 jako satelitního městečko na jižním okraji Mnichova za účelem boje proti nedostatku bytů, dnes tu žije 50 000 lidí. Reputace této čtvrti je poměrně negativní. Neuperlach má ve srovnání s jinými částmi Mnichova vysoký počet nezaměstnaných. Žije tu mnoho obyvatel, kteří přišli do Německa z jiných zemí. Neuperlach bývá označován za jedno ze dvou z mnichovských „ghett“, druhým je Hasenbergl na severu Mnichova. Tato špatná image se má prostřednictvím plánované modernizace konečně změnit. „Chceme vytvořit moderní, sociální a ekologickou čtvrť, která bude zářit daleko za hranice Mnichova,“ popisuje cíl plánované modernizace městský zastupitel Andreas Schuster (SPD).

V rámci modernizace čtvrti Neuperlach je naplánována rekonstrukce mnoha domů a také mostů. Dále budou postavena dětská hřiště, chodníky a také cyklostezky. V rámci ekologických snah bude vytvořeno více zelených ploch, např. má dojít k rozšíření místního parku. Celá čtvrť se má stát klimaticky neutrální, zásobovaná geotermální energií. Na náměstí Hanns-Seidel-Platz mají být vyhotoveny plochy pro výstavbu restaurací, kaváren a kulturních zařízení. Městský zastupitel Fabian Ewald (CSU) celý plán shrnuje takto: „Neuperlach nám zestárnul. Modernizace přijde v pravý čas, aby se tato stará loď stala opět způsobilou k plavbě“.

Realizace modernizace Neuperlachu bude vyžadovat celou řadu architektonických, stavebních a pozemních prací. Dále budou pro implementaci ekologických plánů třeba zahradnické práce a technické práce ohledně čerpání geotermální energie. Nutné bude též vybavení nových objektů, např. dětských hřišť. Modernizace čtvrti Neuperlach proto představuje atraktivní příležitost pro české firmy z různých odvětví, např. pro stavební firmy, architektonická studia, poskytovatele zahradnických prací a výrobce vybavení pro nově postavené objekty.

Generální konzulát v Mnichově bude sledovat vypisování zakázek na jednotlivé projekty v rámci modernizace čtvrti Neuperlach a informovat o tom na svém webu. V případě zájmu GK nabízí možnost získání bližších informací k zakázkám a relevantním kontaktním osobám.

 

Vypracoval: Petr Janoušek, ekonomické oddělení GK Mnichov