deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pexels
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva projektů smart city technologií v obcích v Dolním Bavorsku 21. – 22. června 2022

Pro zvýšení životní úrovně a přilákání nových obyvatel a podnikatelů uvažuje řada českých obcí  o využití smart technologií, např. v oblastech mobility, energetiky a informačních technologií. Pro mnoho obcí je ale implementace a realizace těchto technologií velkou výzvou. Inspiraci a tipy mohou zástupci obcí a krajů získat na cestě po chytrých obcích v Dolním Bavorsku 21. – 22. června.

Řada obcí v Česku se potýká s úbytkem obyvatel a pracovních míst. Řešení této problematiky může představovat zavedení smart technologií a transformace na tzv. chytrou obec. Využití různých forem e-governmentu, který umožnuje občanům lehkou komunikaci s obcí a jednoduché vyřizování administrativních úkonů, chytré odečty vody nebo také systematické plánování mobility může přispět ke zvýšení životní úrovně a k zatraktivnění jednotlivých obcí. Klíčové pro obce je získání návodu jak postupovat při zavedení smart technologií a také seznámení s již fungujícími chytrými obcemi pro vlastní inspiraci.

Generální konzulát ČR v Mnichově organizuje spolu s klastrem Chytrý Plzeňský kraj, zástupci projektu Smart Akademie, agenturou Bayern Innovativ, Es geht! GmbH, bavorskými vysokými školami a obcemi 21. – 22. června cestu pro zástupce českých obcí a krajů po obcích v Dolním Bavorsku, kde budou mít možnost navštívit projekty smart city technologií, např. v oblastech vodohospodářství, využití energií a financí. Navštíveny budou obce Frauenau, Spiegelau, Technologické centrum Grafenau, obec Neuschönau a Technologické centrum Freyung.  Setkání se zúčastní z Česka mimo jiné starostové obcí z Plzeňského, Jihočeského a Karlovarského kraje, zástupci regionálních rozvojových agentur a také zaměstnanci Ministerstva pro místní rozvoj ČR, kteří se zabývají agendou smart technologií. Z Bavorska budou přítomni zástupci obcí, vysokých škol a dalších institucí.

Konference představuje jedinečnou možnost pro české zástupce obcí a krajů vidět projekty smart technologií v praxi a navázat kontakty a iniciovat spolupráci se svými bavorskými protějšky. Setkání se koná za finanční podpory Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v rámci programu projektů ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR.

 

V případě zájmu o účast nás prosím kontaktujte na e-mailovou adresu: jan_kreuter@mzv.cz.

 

Autor: Petr Janoušek, ekonomický expert GK Mnichov.