deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: wikimedia
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Příležitost pro české firmy: Bavorsko plánuje výstavbu stovek nových větrných elektráren

Bavorský ministr hospodářství, rozvoje venkova a energetiky Hubert Aiwanger (Svobodní voliči) deklaroval plán na výstavbu stovek nových větrných elektráren. Tento krok má významně přispět k realizaci transformace bavorského energetického sektoru směrem k využití obnovitelných zdrojů energie. Takto velká investice představuje výraznou příležitost i pro české firmy. S plánem ale ještě musí souhlasit větší koaliční partner, strana CSU.
 

V Bavorsku v oblasti výstavby větrných elektráren doposud platí pravidlo „10H“. Podle něj musí být turbína vzdálena od nejbližšího obydlí minimálně desetinásobek své výšky. Turbína o výšce 150 metrů tak musí být vzdálena od nejbližších obydlí alespoň 1 500 metrů. Toto pravidlo však silně omezuje výstavbu větrných elektráren; prakticky ji zastavilo. Ministr Aiwanger se proto zasazuje za zmírnění tohoto pravidla.

Ve svém plánu navrhuje Aiwanger vystavět stovky větrných elektráren v bavorských lesích, kde je pravidlo 10H podstatně menším problémem. Kromě rozvoje zelených energií poukazuje Aiwanger na další ekologické benefity. Místo stromových monokultur se na ploše kolem větrných turbín dají vysázet rostliny, které se stanou součástí životního prostředí pro řadu živočichů. Dále se výstavba vyplatí i pro majitele lesů, kteří by měli příjmy z pronájmu parkovacích míst u větrných elektráren. Podpora u obyvatel je při výstavbě v lesích vyšší než blíže u obcí a měst.

Vládní partner strany ministra Aiwangera, strana CSU, však zatím tento plán neodsouhlasila. Premiér Markus Söder je pro zmírnění pravidla 10H a pro výstavbu nových větrných elektráren, řada poslanců CSU je však prozatím k jakékoli změně pravidla 10H skeptická. Důležitým faktorem bude postoj nové německé vlády. Ve svých předvolebních vyjednáváních si nové vládní strany daly za cíl do budoucna využít dvě procenta plochy na větrné elektrárny. V případě uzákonění tohoto cíle by se zvýšil tlak na Bavorsko, aby podstatně zrychlilo výstavbu větrných elektráren.

Výstavba stovek nových větrných elektráren bude vyžadovat vysoké investice a různé typy technických, zemních a stavebních prací. Kromě stavby a instalace samotné větrné turbíny budou nutné různé subdodávky, lesnické práce, stavební práce na výstavbu plochy kolem turbín a na výstavbu dopravní infrastruktury a také práce na položení kabelů a připojení elektrárny k síti. Z toho důvodu je tento projekt atraktivní příležitostí pro české firmy z různých odvětví, například pro výrobce větrných turbín, lesnické podniky, stavební firmy či dodavatele kabelů.

Generální konzulát v Mnichově bude monitorovat politickou situaci a informovat na svém webu o vývoji přípravy tohoto plánu. V případě zájmu GK nabízí možnost získání bližších informací k případným budoucím zakázkám a relevantním kontaktním osobám.

 

Vypracovali: Petr Janoušek, Jan Kreuter, ekonomické oddělení GK Mnichov