deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: www.pexes.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Příležitost pro české firmy: stamilionové investice do výstavby nové kliniky v Memmingenu

Bavorské město Memmingen (necelé 4 hodiny cesty z Plzně) plánuje během několika příštích let postavit novou kliniku jako náhradu za současnou již nevyhovující. Město předpokládá investice ve výši min. 360 mil. eur. To by mohlo zajímat české firmy, neboť na této výstavbě v tomto objemu bude potřeba odborníků a dodávek všeho druhu: od bagrování až po vybavení budov.

Jeden z největších stavebních projektů neuniverzitních klinik v Bavorsku plánovalo město původně jen jako generální rekonstrukci současné kliniky, která se i kvůli pandemii vykazuje jako nevhodná. Ovšem po pečlivém přezkoumání plánování rekonstrukce a analýzy ziskovosti současné kliniky a následném srovnání nákladů na výstavbu nové kliniky rozhodlo se město i bavorské Ministerstvo zdravotnictví pro novou kliniku jako ekonomičtější a funkčně rozumnější řešení.

Jako vedoucí tým pro projekt nového moderního zdravotního areálu si městská rada 12. dubna 2021 vybrala kancelář architektů Nickl & Partner s jejich partnery Süss a Horn + Horn. Areál kliniky bude stát u dálniční křižovatky na pozemku o rozloze 15 hektarů, které město minulý rok získalo od společnosti IKEA. Projekt zahrnuje výstavbu moderního kampusu, kde budou budovy denní kliniky, okresní kliniky a oddělení ze současné kliniky. Součástí bude i budova zdravotnického střediska s ordinacemi a ošetřovatelská škola. Kromě budov se plánuje i výstavba parkoviště a infrastruktury v areálu, především cesty a zeleň. Zvláštní pozornost je věnována zvukotěsnosti, udržitelnosti, dostatku denního světla, sofistikovanému ventilačnímu systému a zeleným střechám.

Po výběru hlavního projektového týmu je dalším krokem podání žádosti do státního programu výstavby nemocnic. Žádost bude podána do konce tohoto roku. Poté bude možné vyčíslit přesné náklady na výstavbu. Nyní se předpokládají náklady v objemu 360 mil. eur. Finanční podpora státu by mohla přesáhnout 260 mil. eur. Ředitel kliniky Maximilian Mai očekává, že pokud vše proběhne hladce, tak by přípravná opatření mohla proběhnout na jaře 2024 a stavba by mohla začít na jaře roku 2025. Nová klinika by tak mohla být uvedena do provozu  koncem roku 2029. Výstavba a vybavení nové kliniky budou potřebovat hodně dodavatelů, což představuje pro české firmy velkou příležitost k navázání spolupráce na projektu.

Pro zajímavost: současná klinika v Memmingenu s 500 lůžky a 14 lékařskými odděleními je druhou největší klinikou ve Švábsku. V roce 2019 zde bylo léčeno 23 900 hospitalizovaných pacientů a 71 700 ambulantních pacientů bylo ošetřeno. Nová klinika nabídne více lůžek, větší prostory a lepší vybavení.

Vypracovali: Z. Zechovská, ekonomická expertka; J. Kreuter, ekonomický diplomat; GK Mnichov