deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pxfuel.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Příležitost pro stavební firmy: výstavba nové čtvrti ve městě Bayreuth

Je to pravděpodobně jeden z největších stavebních projektů ve městě Bayreuth nedaleko českých hranic za poslední roky. V areálu firmy Zapf poblíž univerzity má vyrůst nová čtvrť s přibližně 700 novými byty. Na tak velkou výstavbu budou potřeba všechny druhy stavebních prací, což představuje příležitost pro české stavební firmy.

Na ploše sedmi hektarů v areálu garážového výrobce Zapf a v přilehlých oblastech má vzniknout nová čtvrť, která propojí univerzitní, obytné, komerční a městské části. Dne 29. června 2021 proběhlo symbolické zahájení nové výstavby, kdy bagr strhl první části původní továrny v areálu.

Plánovat jiné využití této plochy začala společnost Zapf a městská správa již v roce 2019, kdy vypsali soutěž o nejlepší návrh, který měl tuto sedmihektarovou nemovitost přetvořit na atraktivní, udržitelnou a smíšenou městskou čtvrť. Soutěž nakonec vyhráli architekt Max Maier a zahradní architektka Andrea Gebhardová, kteří budou na projektu společně pracovat. 

V plánech projektu je výstavba čtyř až osmi patrových budov se zelenými vnitřními dvory a zelenými střechami, ve kterých má vzniknout 700 nových bytů o celkové ploše 70 000 m2.  Kromě toho se plánuje v budovách vybudovat také kancelářské prostory. Aby byla oblast živější, obsahují plány mimo jiné i výstavbu mateřské školky, veřejné dětské hřiště, stravovací zařízení jako je kavárna nebo studentské byty. S cílem propojit novou čtvrť s univerzitní čtvrtí se také plánuje výstavba mostu. Součástí plánování je i okolní zeleň. Šanci tak dostane místní potok Tappert, jehož tok se přesune z podzemního potrubí znovu na povrch, kde se má stát součástí dvouhektarové zelené oázy.  

Než se začne stavět, bude potřeba zbourat aktuální průmyslové budovy. Podle slov projektového manažera Dietera Zehnera ze společnosti Zapf: „Cílem je připravit optimální koncept výstavby do poloviny roku 2022 a v témže roce položit základní kámen nové čtvrti. Pokud vše půjde hladce, mohly by první byty být připraveny k nastěhování do roku 2024.

Výstavba nové městské čtvrti bude vyžadovat hodně dodavatelů a nejrůznější stavební práce. Firmy, které by měly zájem o příležitost ke spolupráci na tomto projektu, se tak mohou začít poohlížet po veřejných zakázkách města Bayreuth. Kolik bude do výstavby investováno, bude zveřejněno v příštích měsících. Vzhledem k velikosti projektu lze počítat s vysokou sumou.

Vypracovala: Zuzana Zechovská, ekonomická expertka GK Mnichov