deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Von Sgbeer - Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4132124
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozsáhlé investice do výstavby nové Technické univerzity v Norimberku a do Centra pro výzkum neutronů v Garchingu

Bavorská vláda pod vedením ministerského předsedy Markuse Södera rozhodla v roce 2018 investovat do roku 2022 miliardy eur do výzkumu a vědy. Významná část těchto ohromných prostředků, 1,2 mld. eur půjde na výstavbu nové Technické univerzity v Norimberku. Kromě toho se bude rozšiřovat Centrum pro výzkum neutronů v Garchingu u Mnichova. Tyto rozsáhlé projekty představují příležitosti pro české firmy, či univerzity na získání nových zakázek, nebo navázání nové spolupráce.

Nová Technická univerzita v Norimberku má za cíl podpořit v Bavorsku digitalizaci a inovace a zároveň učinit Bavorsko atraktivní pro světovou vědeckou elitu! Už v lednu 2021 má být tato již desátá veřejná univerzita v Bavorsku formálně zřízena. První magisterský studijní program v nových budovách je naplánován na podzim 2023. V budoucích letech chce mít TUN třetinu profesorů a 40 procent studentů ze zahraničí. Do výstavby technické univerzity v Norimberku investuje bavorská vláda přibližně 1,2 mld. eur. Do provozu s relativně nízkým počtem 6 000 studentů investuje poté ročně dalších 220 až 240 mil. eur. Pro srovnání: elitní Technická univerzita v Mnichově má každoroční rozpočet 560 mil. eur na 43 000 studentů.

Další významný projekt na bavorské vědecké scéně je rozšíření Centra Heinz Maier-Leibnitze pro výzkum neutronů v Garchingu u Mnichova. Technická univerzita Mnichov a výzkumné centrum Jülich plánují výstavbu dvou dalších budov o velikosti 4.450 m2 pro nové laboratoře a dílny Centra. Toto centrum patří mezi světové lídry ve výzkumu neutronů a pozitronů. Ročně ho navštíví kolem 1200 hostujících vědců z celého světa, aby zde provedli své výpočty. Základní výstavba bude stát 38 mil. eur. Na financování se podílí jak bavorská, tak německá vláda. Kromě výzkumu nových antibiotických účinných látek probíhá v centru také výzkum základů pro efektivní neutronová úložiště dat budoucnosti či výzkum baterií a vodíku pro urychlení transformace automobilového průmyslu.

Tyto rozsáhlé i jiné menší projekty ve vědecké a technologické oblasti otevírají prostor pro budoucí přeshraniční zakázky a spolupráci jak firem, tak univerzit. Výstavba Technické univerzity v Norimberku a rozšíření Centra pro výzkum neutronů budou potřebovat mnoho dodavatelů či obchodních partnerů. Veškeré tendry budou postupně zveřejňovány na bavorské platformě veřejných zakázek, k dohledání zde.