deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Mnichově otevřeno nové vývojové centrum firmy Knorr-Bremse AG

Koncem června 2016 bylo v Mnichově otevřeno nové zkušební a vývojové centrum firmy Knorr-Bremse Group AG, předního světového výrobce brzdových systémů.

Nové výzkumné centrum bude synergicky sloužit oběma divizím firmy Knorr-Bremse – systémům pro kolejová vozidla i systémům pro užitková vozidla. Ceremoniálu se zúčastnil i bavorský ministerský předseda Horst Seehofer, jenž ocenil angažovanost firmy v oblasti výzkumu a inovací a dal ji za vzor dalším firmám.

Inovativní je rovněž samotná budova vývojového centra, kde by vzdušné atrium mělo sloužit jako prostor pro neformální setkávání výzkumníků a podněcovat vzájemnou komunikaci a výměnu nápadů. Energie ze zkušebních strojů bude budovu vytápět. Prvotřídní technologické zázemí areálu na ploše 17.000 m2 na pěti poschodích nabízí stovku moderních zkušebních strojů a testovacích zařízení a pracovní zázemí pro 350 inženýrů a techniků. Technickým vrcholem zařízení centra je patnáct metrů vysoký zkušební stroj ATLAS (Advanced Test Laboratory for Adhesion based Systems), který simuluje jízdu na kolejích až do rychlosti 350 km/h. 

V centru se bude pracovat na vývoji nové generace brzdících systémů, v případě vlakových brzd jsou zdokonalovány dojezdové vlastnosti souprav za jakýchkoli povětrnostních podmínek a s různým nákladem, u užitkových vozů jde o adaptaci na vyšší stupeň automatizace (automatická jízda v koloně, Platooning či Yard-Maneuvering) či přípravu plně automatického řízení.  

Náklady na vybudování nového mnichovského vývojového centra ve výši 90 mil. EUR představují největší investici firmy Knorr-Bremse do výzkumné oblasti a zároveň příspěvek mnichovskému vědeckotechnickému zázemí, jehož je firma aktivním účastníkem. Do oblasti výzkumu a vývoje původně rodinná firma Knorr-Bremse od r. 2010 investovala více než 1,5 mld. EUR, dalších 1,3 mld. EUR pak do výstavby nových vývojových a výrobních hal.   

Koncern Knorr-Bremse má stovku poboček ve 29 zemích světa a 24.000 zaměstnanců, v r. 2015 dosáhla společnost obratu 5,8 mld. EUR. Hlavní sídlo firmy je v Mnichově. V České republice je firma aktivní od r. 1993, kdy převzala výrobní podnik v Hejnicích. Od r. 2009 vyrábí firma v nové výrobní hale v Liberci. Zde se vyrábí hlavní brzdiče, posilovače spojky, membránových válců a vysoušecích patron. Doplňujícím výrobním programem jsou přístroje ATESO a součástková kooperace pro další evropské závody Knorr-Bremse.   

Nově otevřené výzkumné centrum v Mnichově by dle vyjádření firmy mělo sloužit i pobočkám firmy mimo Mnichov a Německo, měli by tak z něj mít prospěch např. i inženýři z české pobočky Knorr-Bremse v Liberci.

Lydie Holinková, GK Mnichov

Foto: Knorr-Bremse AG

Nové výzkumné centrum Knorr-Bremse AG.

Nové výzkumné centrum Knorr-Bremse AG.

Atrium centra.

Atrium centra.

Bavorský premiér Seehofer v novém centru Knorr-Bremse AG.

Bavorský premiér Seehofer v novém centru Knorr-Bremse AG.