english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

“Benchmarkingová” návštěva Nairobi Metropolitan Services v Praze

V návaznosti na zářijovou návštěvu českého náměstka ministra zahraničí Martina Tlapy a jeho delegace v Keni přijela do Prahy začátkem listopadu 2021 delegace z Nairobi Metropolitan Services (NMS). Cílem cesty keňské delegace bylo na vlastní oči vidět, jak se hlavní město Praha vyrovnává se zajišťováním základních potřeb pro své obyvatele a seznámit se s řešeními, které české firmy nabízejí pro potřeby měst.

Delegaci NMS vedl zástupce generálního ředitele NMS pan William K. Thuku a členové delegace byli ředitelé a manažeři jednotlivých funkčních skupin NMS. Delegace měla jasnou představu, o které oblasti správy města mají zájem. Zajímalo je životní prostředí, úprava vody a odpadních vod, budování a správa dostupného bydlení, dopravní systémy, veřejné osvětlení.

Čtyř a půl milionová Nairobi se potýká s tuhým odpadem, jeho svozem, tříděním i skladováním. Kolem města je několik skládek, z nichž největší Dandora, se přímo zalyká množstvím prakticky netříděného odpadu. Ve městě je také několik slumů, tzv. „informal settlements“, ve kterých je těžké regulovat vypouštění znečištěných vod, přívod pitné vody, jen málo takových domácností má přístup k přívodu elektřiny a často vznikají odběry energie „načerno“. Ve zdravotnictví pak delegaci zajímal hlavně způsob financování zdravotního systému. 

Dopravní situace v Nairobi není dobrá. Veřejná doprava prakticky neexistuje, tzv. matatus (tedy minibusy pro 12 pasažérů), či boda bodas (motorky pro jednoho, někdy až tři pasažery) jsou sice částečně regulovány, jejich tratě, ceny či časový řád však fungují naprosto organicky. Město se stále rozrůstá a kvůli nedostatku jiné dopravy roste množství soukromých aut, která zvláště v dopravních špičkách přepravují maximálně jednoho či dva pasažéry z práce a do práce, což vede k častým zácpám. Ve městě se staví nové silnice, které po dokončení dopravní situaci určitě pomohou, otázkou je ovšem na jak dlouho. Stavební práce související se stavbou nových silnic současnou situaci komplikují. Není obvyklé vytvořit plnohodnotné objížďky, a tak situaci jednotliví účastníci dopravního procesu řeší nahodile. Jezdí se kudy to jde, často jen na udusané hlíně, na nově dokončených úsecích bez jakéhokoliv značení a to i několik měsíců, v některých případech i let. Důsledkem jsou každodenní dlouhé dopravní zácpy, někdy i mnohahodinové. V Nairobi za posledních několik let přibyly semafory, ale pomohla by jejich synchronizace a větší možnosti monitorovat stav dopravy. Delegace se zajímala i o možnosti koordinace technického vybavení a proškolení policie.

Jen málokde je v Nairobi myšleno na chodce. Chodníky prakticky neexistují a tam, kde jsou, po nich jezdí i motorky, které hledají rychlejší cestu v dopravní zácpě. NMS provádí stavbu chodníků a přichází s plánem záchytných parkovišť na okraji města, se zvýšením parkovného v centru města a s vytvořením cyklistických stezek. Delegace si proto velmi pozorně poslechla prezentaci o fungování Dopravního podniku Praha a měla mnoho doplňujících, konkrétních dotazů.

Další pro delegaci velmi zajímavou prezentací byla přednáška Ústřední čistírny odpadních vod o způsobech přípravy pitné vody pro Prahu a čištění odpadních vod opouštějících Prahu. Členy delegace zvláště zajímaly způsoby detekce úniků vody či poruch vodovodní sítě.

Ředitel společnosti Technologie hlavního města Prahy představil činnost firmy, která zajišťuje zejména veřejné osvětlení, kamerové systémy, dopravní semafory atd.

Relevantní pro keňské prostředí bylo propojení jednotlivých systémů a možnost „chytrých“ řešení, která systémy koordinují. Delegaci zajímaly hlavně možnosti úspor energií a prevence úniků.

V prezentační části se v Černínském paláci Ministerstva zahraničí přestavily firmy Cross Zlín, DATmoLUX, Enviros, Linet a Novicom. S některými z nich se pak jednotliví členové delegace setkali v následujích dnech, aby prodiskutovali konkrétní problémy a navázali spolupráci.

Delegace byla Prahou nadšená a navázaná spolupráce má velkou šanci pokračovat. Prvním krokem by mělo být zpracování studie proveditelnosti cirkulární ekonomiky pro město Nairobi, které má zájem zpracovat firma Enviros s následnou realizací, do které by měly být zapojeny také české firmy.

Podobné problémy trápí nejen hlavní město Nairobi, ale mnoho keňských a východo-afrických zemí. Bylo by proto velmi zajímavé, nabídnout česká řešení i v dalších městech.