english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České mininipivovary do Východní Afriky?

Možná to není z Evropy zřejmé, ale východo-afričané jsou pivaři. V Keni, Tanzanii, Ugandě či v Rwandě má vaření piva dlouhou tradici. Nejdéle se vaří piva z místních surovin jako je například banánové či medové „pivo“. V jiných je hlavní přísadou ječmen, čirok (místní obilovina sorghum) či kukuřice. Klasické ležáky či „stouty“ se ale vaří již od 20.let dvacátého století. Jen v roce 2020 Keňa exportovala pivo za více než 15 milionů USD a to hlavně do sousedních zemí Jižního Sudánu, Ugandy, Rwandy, Somalska a dokonce také Belgie.

Nejznámější značkou je keňský ležák TUSKER, kterou Východoafrické pivovary (East African Breweries, EABL) začaly vařit již v roce 1922 a jméno značky (anglicky tusker=kel) je na památku slona, který zabil rok po založení pivovaru bratra zakladatele. Další oblíbenými jsou tanzanské „Kilimanžaro (pro znalce „Kili“), v Rwandě „Mutzig“ či „Primus“ a v Ugandě „Malwa“. Značek piva je mnohem více a čile se vyvážejí do a dovážejí ze sousedních zemí.

Východoafrické pivovary (EABL) patří do portfolia nadnárodní skupiny Diageo, která celosvětově vlastní desítku značek piva a mnoho značek alkoholických nápojů. EABL má ve Východní Africe 5 pivovarů – v Nairobi a Kisumu (oba v Keni), v Kampale (Uganda) a v Dar es Salaamu (Tanzanii) a vaří 15 značek piva.  Pivo Tusker zabírá 30% pivního trhu v Keni a ročně se prodá 700 000 hektolitrů tohoto piva. EABL se v roce 2015 stala první východoafrickou společností s finančním ohodnocením nad 1 miliardu USD. Skupina zaměstnává více než 2 600 zaměstnanců a spolupracuje s více než 40 000 místními farmáři.

Velkým hráčem na pivovarském trhu ve východní Africe je také  skupina SABMiller. Ti vznikli z Jihoafrických pivovarů (South African Breweries) z Jižní Afriky s tradicí od roku 1895 a jejich   spojením s Miller Brewing z Belgie v roce 2002. Takto vzniklá mezinárodní firma vlastní  ve Východní Africe Nile Breweries v Ugandě (kteří vaří například „Castle Milk Stout“) a Tanzania Breweries Limited založené již v roce 1932 v Tanzanii (jejich nejznámější piva jsou Kilimanjaro, Safari, či Ndovu Special Malt).  

Jedním z větších komerčních pivovarů v Keni jsou také Keroche Breweries (Naivasha), které byly založeny v roce 1997 keňskou podnikatelskou rodinou Karanjů a pro EABL byli první domácí konkurencí. Hlavní značkou tohoto pivovaru je „Summit Lager“. Firma si během let prošla mnoha soudními spory a obviněními z daňových podvodů. Kromě piva vyrábějí také víno a další alkoholické nápoje.

Největší konkurencí pro Tanzania Breweries jsou v Tanzanii Serengeti Breweries (SBL), které byly založeny v roce 1988 a jejich nejznámější značnou piva je 5,5% lager Serengeti.

Kromě těchto velikánů ale vzrůstá popularita malých, specializovaných pivovarů což představuje příležitost také pro české dodavatele pivovarnických technologií.  Většina restaurací v Keni, které mají točené pivo, používají pípy od české firmy Lindr. Ti do východní Afriky dodávají zboží přes jihoafrického zástupce. Poptávka je také po specializovaných přísadách např. po chmelu.

Trendem jsou tzv. „Craft“ piva a mini pivovary. Průkopníky v tomto směru byli Big Five Breweries z Nairobi, kteří od roku 2009 vaří tzv. craft beers a provozují brewpub „Brew Bistro“, kde je vidět celý provoz. Jejích zakladatel a pivovarnický mistr Aleem Ladak si dal za úkol zrevitalizovat pivní průmysl a přinést něco nového. Big Five Breweries nejen dodávají své čerstvě vařené pivo do mnoha luxusních restaurací v Nairobi, ale prodávají také pivovarnické prostředky a technologie.

Inspiroval tím Billa Shaka Brewery (původně Bateleur), pivovar který byl založený v roce 2017 v tradičním severo-americkém stylu craft pivovarů nadšencem Rajivem Shahem, jehož rodina se pohybovala v potravinářském a nápojovém průmyslu. V tomto pivovaru přistupují k vaření piva holisticky a chtějí vytvořit celkový zážitek z konzumace. Pivovar se nachází v malebném údolí Kedong nedaleko od Nairobi, pro vaření používá bio paliva, vodu berou z přírodního pramene, o který se starají a ochraňují.  

Krátce po založení Bila Shaka Brewing vstoupil v roce 2018 na trh další pivovar „254 Brewing“ (254 je telefonní kód pro Keňu). Kvůli průtahům v získání licencí jim trvalo celé dva roky, než byli schopní prodávat své lahvové pivo v supermarketech. Kromě velkoprodeje založili také „Beer Club“ pro fajnšmekry, kterým posílají vzorek vybraných piv každý týden. Jsou zaměření na nefiltrovaná a nepasterizovaná piva, kterých vaří více než 100 druhů.

Mini pivovary jsou fenoménem posledních 10 let a trh stále ještě není saturován. S tím jak vzrůstá poptávka po místních craft pivech, restaurace zjišťují, že se jedná o lukrativní obchod a proto je několik dalších pivovarů ve stavbě či v návrzích. Poptávka je po know how, dodávkách chmele, pivovarnických technologií či technologií na čištění vody. Kromě zmíněné Big Five Breweries, stojí za zmínku také Sirville Brewery, Brew Bistro, které vaří vždy po  1000 litrech a používá 5 různých druhů chmele a sladu.

O kvalitách českého pivovarnictví se mezi zdejšími pivovarníky ví, ale osobní zkušenost s českými firmami má jen velmi málo z nich. Ekonomické oddělení českého velvyslanectví v Keni proto na jaře 2023 organizuje návštěvu zástupců zájemců o pivovarnické technologie a distributorů nápojů do Čech a prezentaci českých pivovarnických řešení. Zájemci z řad českých firem se mohou přihlásit na email commerce_nairobi@mzv.cz.

Až se budete připravovat na cestu do Východní Afriky nezapomeňte si opakovat i tuto užitečnou větičku: „Nipe beer baridi“ – Mohu dostat studené pivo?

přílohy

BFB 396 KB JPG (Obrázek / Fotka) 13.12.2022