english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Creative Commons
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Keňa připravuje nový systém výkupu elektrické energie z obnovitelných zdrojů

Keňa mění podmínky pro investory v oblasti výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Podle nových podmínek budou potenciální investoři nově nabízet v rámci aukce cenu, za kterou jsou připraveni prodat elektrickou energii do distribuční sítě. Kontrakt získá investor s nejnižší nabízenou cenou.  Nový aukční systém nahradí dosavadní systém, který garantuje výrobci, kterému byl schválen investiční projekt na výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů a na základě kterého následně obdržel licenci k výrobě a dodávkám elektrické energie, předem pevně stanovenou výkupní cenu.  

Nový systém měl být implementován již koncem roku 2017. Aukční systém však nebyl zcela připraven a tak se jeho zavedení odložilo na rok 2018. Potenciální investoři však musí se zavedením nového systému počítat ve svých projektech již nyní.

Změna systému je motivována snahou vlády zlevnit ceny elektrické energie z obnovitelných zdrojů, a to díky zavedení konkurence mezi potenciálními investory. Keňa má díky své poloze výhodné podmínky nejenom pro výrobu elektrické energie ze slunečního zdroje, ale i energie z geotermálních zdrojů.  Výhodné podmínky by se tak logicky měly projevit do cen elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Existující systém však ceny konzervoval, a to na účet odběratelů. Vysoké ceny energie v Keni tak byly paradoxně uváděny ze strany potenciálních investorů do průmyslových kapacit v Keni, jako jedna z hlavních překážek budování těchto kapacit.

Je proto logické, že keňská vláda má (možná opožděně) eminentní zájem na tom, aby ceny elektrické energie byly v budoucnu takové, aby podporovaly nezbytnou industrializaci. Snaha vlády o dramatické snížení ceny elektrické energie z obnovitelných zdrojů se proto neomezuje jen na přípravu přechodu na nový aukční systém.

V rámci snahy o nižší ceny je vláda připravena nabízet potenciálním investorům do obnovitelných zdrojů elektrické energie rovněž nákup pozemků, které vláda vyčlení k realizaci projektů, a to za zvýhodněné ceny. Stát se bude rovněž finančně podílet na výstavbě nutné energetické distribuční infrastruktury.

Současné výkupní tarify jsou nastaveny pro solární projekty s výrobní kapacitou 10 až 40 MW na 0,12 USD za jednotku, pro větrné elektrárny s kapacitou 10 až 50 MW na 0,11 USD za jednotku. V případě geotermálních elektráren s kapacitou 35 až 70 MW jsou pak výkupní tarify 0,088 USD za jednotku. Keňa vedena snahou přilákat investory do výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů zavedla výkupní tarify již v roce 2008. Instalovaná kapacita je však dnes v Keni vyšší, než je samotná poptávka. Vzhledem ke garantovaným cenám jsou ceny elektrické energie v Keni vysoké, navíc konečný odběratel často platí i za energii, která nebyla nikdy vyrobena, a to právě díky garantovaným výkupním cenám, které jsou zaručeny bez ohledu na reálnou poptávku.

Podle předpokladů keňského ministerstva pro energetiku by nový systém měl snížit výkupní tarify na polovinu ve srovnání se současností. Systém by měl navíc dát do souladu reálnou poptávku po elektrické energii s nabídkou.

Po uvedení nového systému do praxe se Keňa zařadí mezi 60 zemí, které již úspěšně zavedly aukční systém dodávek elektrické energie z obnovitelných zdrojů.

 

M.Minčev
obchodní rada
Zastupitelský úřad ČR v  Nairobi