english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Creative Commons
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Keňská vláda se zavázala vybudovat v příštích pěti letech milion nových sociálních bytů

Prezident U. Kenyatta nově přislíbil, že jeho vláda poskytne v příštích pěti letech 800 000 cenově dostupných bytů a 200 000 sociálních bytů. Tento závazek v praxi znamená, že vláda postaví nebo usnadní výstavbu 200 000 domů ročně. Přitom výstavba bytových jednotek se v současné době pohybuje na úrovni pouhé čtvrtiny cílového počtu, tedy na méně než 50 000 jednotek ročně.  Problémy, s nimiž se odvětví již potýká, jsou pomalé procesy v katastru nemovitostí včetně pozemkových sporů při jednání s krajskými správami nebo nedostupnost půdy pro nakládání s pevným odpadem.

Nedostatečná nabídka sociálního bydlení má pak za následek, že na trhu chybí více než 2 miliony sociálně dostupných bytových jednotek. Výsledkem je, že podle zprávy Světové banky 61 % městských domácností žije ve slumech.

Vláda ujišťuje Keňany, že naplnění závazku však bude dosaženo, a to prostřednictvím spolupráce vlády se soukromým sektorem, kde stát postaví silnice, energické a vodovodní sítě, zatímco soukromí vlastníci postaví domy.

Vláda rovněž upozorňuje na skutečnost, že k financování výstavby bude používat inovativní metody pro realizaci projektů. Jakmile budou domy dokončeny, vláda slibuje, že nabídne cenově dostupné metody financování sociálně slabším skupinám kupujících, což bude zahrnovat mimo jiné i použití financování výstavby prostřednictvím NSSF (keňský penzijní fond).

Analytici ovšem upozorňují na to, že i s využitím nových pobídek ze strany vlády je cíl 200 000 bytů ročně příliš ambiciózní, nedojde-li k technologickým změnám ve výstavbě bytů.

 

Nutnost uplatnění nových technologií a dostupných materiálů – nové příležitosti pro dodavatele stavebních technologií a materiálů

Vláda si je ovšem rovněž vědoma, že bez technologických změn a nových dostupných stavebních materiálů, které umožní levnou výstavbu, nebude možné výstavbu sociálního bydlení realizovat. Přestože stále chybí definice toho, co přesně znamená „sociální bydlení“, v rámci oboru stavebnictví převládá názor, že za sociální bydlení by se měl považovat byt či dům s maximálně třemi ložnicemi, jehož pořizovací cena nepřevyšuje 20 tisíc USD. Toto bydlení by mělo sloužit pro skupiny obyvatel s měsíčním příjmem 400 až 600 USD.  K výstavbě tohoto typu bydlení by měly být používány nové technologie s maximálním využitím nových typů prefabrikovaných materiálů, protože prefabrikované materiály, které jsou v současnosti na trhu k dispozici, nejsou potencionálními majiteli akceptovány.

Poskytnutí cenově dostupného bydlení je součástí závazku „Big Four“ prezidenta U. Kenyatty. Závazek „Big Four“ zahrnuje kromě dostupného bydlení i zabezpečení dostupnosti potravin, zlepšení výrobního sektoru a dostupnou zdravotní péči pro všechny. Vzhledem k tomu, že právě začínající druhé prezidentské období je zároveň posledním obdobím prezidenta Kenyatty, bude jeho odkaz přímo spojován s naplněním závazku „Big Four“. Dostupné bydlení by tak mělo být skutečnou vládní prioritou v nadcházejících pěti letech.

Vláda proto již dnes vyzývá všechny partnery (privátní sektor i místní administrativu), aby se proaktivně zapojili do výstavby jednoho milionu sociálních domů prostřednictvím vytváření pozemkových bank, inovativních strategií financování a využívání účinných technologií a stavebních materiálů.

Michal Minčev
obchodní rada
Zastupitelský úřad ČR v  Nairobi