english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pozvánka k účasti na prezentacích českých dodavatelů branně bezpečnostní techniky v Keni a ve Rwandě - květen 2019

MZV ČR schválilo finanční příspěvek na uspořádání prezentací českých dodavatelů branně bezpečnostní techniky. Prezentace, které pořádá ve dnech 6. až 10. května v rámci projektů ekonomické diplomacie (PROPED) Velvyslanectví ČR v Nairobi, se uskuteční v hlavních městech Keni (Nairobi) a Rwandy (Kigali).  Cílem prezentací je představit českou branně bezpečnostní techniku koncovým uživatelům - zástupcům  příslušných armádních složek v obou zmíněných zemích.

Potenciál pro dodávky výrobků obranného průmyslu v Keni vyplývá z hrozby teroristických útoků ze strany somálské islamistické skupiny Al Šabáb. Jedná o přitom hrozbu velmi reálnou, jak ukázal i lednový teroristický útok této organizace v Nairobi. Z tohoto důvodu bude keňská vláda věnovat ještě větší pozornost i finanční prostředky na vybavení branně bezpečnostních složek.

V případě Rwandy pak příležitosti pro dodávky českých firem vyplývají z celkové bezpečnostní situace v regionu. Rwandská vláda proto věnuje pozornost i finanční prostředky na vybavení branně bezpečnostních složek.  Rwanda kromě toho poskytuje své vojenské složky za finanční úhradu do mírových jednotek OSN. Finanční zdroje OSN jsou tak významnou částí rozpočtu rwandských obranných složek.

Prezentace české branně bezpečnostní techniky jsou v tomto roce nejvýznamnějšími akcemi, které se k propagaci českých dodavatelů speciální techniky budou v Keni a ve Rwandě konat. Vzhledem k tomu, že prezentace budou zahájeny vysokými představiteli státní správy, bude akcím věnována náležitá pozornost ze strany armádních uživatelů v obou zemích. Akce tak nabízejí českým firmám jedinečnou příležitost k představení své nabídky.

Je v zájmu ČR i českých exportérů prezentovat nabídku, která může snaze o zvyšování bezpečnosti v teritoriu pomoci. Nabídku je zároveň nutné přizpůsobit místním podmínkám, zejména z pohledu koupěschopnosti konečných uživatelů, která je přirozeně nižší než je tomu v případě rozvinutých zemí.  I přes toto omezení představuje navázání obchodní spolupráce mezi českými exportéry a keňskými, respektive rwandskými odběrateli atraktivní příležitost pro rozvoj vzájemně výhodné spolupráce. Osobní účast na prezentaci lze doporučit i ke získání vlastních zkušeností s keňským a rwandským trhem.

Velvyslanectví České republiky v Nairobi vyzývá všechny české firmy, které by měly zájem o účast na prezentacích v Keni či ve Rwandě (případně v obou zemích), o vyjádření na adresu nairobi@embassy.mzv.cz

M. Minčev
obchodní rada
Velvyslanectví ČR v Nairobi