english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Burundi, aktuální podmínky vstupu do země (9.4.2021)

Byl obnoven provoz letiště v hlavním městě Bujumbura. Pozemní hranice jsou (s výjimkou nákladní dopravy) uzavřeny. 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Velvyslanectví upozorňuje na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky. Z důvodu stále zhoršené epidemické situace v ČR i v zahraničí dochází k výrazným omezením v dopravě a zavádění rozsáhlých restriktivních opatření omezujících vstup a pohyb na území jednotlivých států včetně ČR.

Podmínky návratu do ČR jsou stanoveny ochrannými opatřeními Ministerstva zdravotnictví (viz shrnutí na stránkách MZV ČR).

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Provoz mezinárodního letiště v Bujumbuře byl obnoven 8. 11. 2020. Pozemní hranice jsou od 11. 1. uzavřeny, výjimkou je nákladní doprava.

Po příletu jsou cestující umístěni do karantény ve vládou určeném hotelu, a to na vlastní náklady. Ubytování v hotelu je třeba rezervovat před příletem. Je zavedena povinná karanténa v délce sedmi dní.

Testování na covid-19 se uskutečňuje na letišti po příletu (cena za provedení testu je 100 USD), poté jsou cestující převezeni do karanténního hotelu, v němž mají rezervaci (autobus či mikrobus je doprovázen policejní eskortou). Další povinný test se koná 6. den po příletu.

Pozitivně testovaní cestující budou umístěni do nemocnice nebo zůstávají v karanténním hotelu po dobu min. 14 dní; jsou propuštěni až tehdy, kdy jsou dvakrát po sobě testováni negativně. 

Všechny náklady na ubytování, resp. léčení, hradí cestující.

Testování (RT-PCR i antigenní) je dle dostupných informací možné podstoupit v Institut National de Santé Publique, cena RT-PCR testu je 60 000 burundských franků; v případě podezření na infekci covid-19 je test zdarma. Výsledky jsou k dispozici do 72 hodin.

S ohledem na časté změny požadavků leteckých společností na podmínky povolení pro nástup do letadla (předložení potvrzení o negativním testu na covid-19, různé typy testů) doporučujeme se před cestou informovat u letecké společnosti o aktuální situaci. Dále je nezbytné znát i podmínky pro tranzit na všech tranzitních letištích.

3. VNITROSTÁTNÍ DOPRAVA:

Ve vnitrostátní dopravě nejsou zavedeny restrikce.

4. OPATŘENÍ

Burundská vláda zavedla od 11. 1. vůbec první restriktivní opatření od začátku pandemie - uzavření nočních klubů a povinnost nosit roušky v prostředcích veřejné dopravy.

Další opatření jsou pouze ve formě doporučení, týkají se hygieny rukou a nošení roušek na veřejnosti.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministerstvo zdravotnictví