english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Keňa, aktuální podmínky vstupu do země (9.4.2021)

ČR je s platností od 8. 3. 2021 zařazena mezi země, jejichž občané jsou povinni (kromě předložení dokladu o negativním testu na covid-19 ne staršího 72 hodin) po příletu podstoupit 14-denní karanténu v karanténním hotelu. Potvrzení o testu je třeba předložit i při odletu ze země.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Velvyslanectví upozorňuje na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky. Z důvodu stále zhoršené epidemické situace v ČR i v zahraničí dochází k výrazným omezením v dopravě a zavádění rozsáhlých restriktivních opatření omezujících vstup a pohyb na území jednotlivých států včetně ČR.

Podmínky návratu do ČR jsou stanoveny ochrannými opatřeními Ministerstva zdravotnictví (viz shrnutí na stránkách MZV ČR).

Keňa byla Ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 25. 2. 2021 zařazena mezi země s extrémním rizikem nákazy onemocnění COVID-19. Občanům ČR a cizincům s bydlištěm na území ČR se tímto ochranným opatřením nařizuje zákaz vstupu do této země, a to v době od 26. 2. do 11. 4. 2021; výjimky viz text Ochranného opatřeníPlatnost tohoto opatření byla prodloužena do 31. 5. 2021.
 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Keňská vláda vydala seznam států (a dalších teritoriálních jednotek), od jejichž občanů je po příletu vyžadováno pouze potvrzení o negativním testu na covid-19, nikoli povinná karanténa. S platností od 8.3.2021 byla ze seznamu vyřazena ČR. V praxi to znamená, že občané ČR musí při vstupu do Keni

1) předložit potvrzení o negativním RT-PCR testu na covid-19 ne starší 72 hodin před odletem;

2) předložit doklad o rezervaci karanténního zařízení (hotelu) určeného keňskou vládou; rezervace má být učiněna nejpozději 24 hodin před nastoupením letu. Informace o karanténních zařízeních viz příloha - keňské karanténní hotely (PDF, 134 KB). Keňská vláda nařídila karanténu v délce 14 dní. 

Cestující jsou dále povinni před příletem vyplnit elektronický formulář, který je k dispozici na stránce     https://ears.health.go.ke/airline_registration/, a po příletu se při kontrole prokázat QR kódem, který je jim po vyplnění formuláře zaslán do mobilního telefonu (příp. QR kód vytisknout). 

Potvrzení o negativním testu na covid-19 je vyžadováno i od cestujících v tranzitu na mezinárodním letišti v Nairobi a Mombase.

Keňské úřady vyžadují potvrzení o negativním testu i od dětí, výjimka není zavedena ani pro malé děti.

O keňské vízum je od 1. 1. 2021 možné požádat pouze elektronicky, a to na stránce spravované keňským Ministerstvem vnitra a koordinace národní vlády - Ministry of Interior and Coordination of National Government.

S ohledem na časté změny požadavků leteckých společností na podmínky povolení pro nástup do letadla (předložení potvrzení o negativním testu na covid-19, různé typy testů) doporučujeme se před cestou informovat u letecké společnosti o aktuální situaci. Dále je nezbytné znát i podmínky pro tranzit na všech tranzitních letištích.

Keňské úřady vyžadují potvrzení o negativním PCR testu (ne starším 72 hodin před odletem) pro povolení nástupu do letadla před odletem z Keni. Potvrzení musí být registrováno v systému PanaBIOS Trusted Travel (trustedtravel.panabios.org), na odběrovém místě je proto třeba se ujistit, že vydané potvrzení bylo v systému zaregistrováno. Pokud při kontrole na letišti před odletem keňské úřady zjistí. že zaregistrováno nebylo, nepovolí cestujícímu nástup do letadla.   Seznam autorizovaných laboratoří provádějících PCR testy ze stránek Keňského úřadu pro civilní letectví

Pozemní hranice se Somálskem jsou pro osobní dopravu uzavřeny.

Do východní a severní Keni (směrem k hranicím Somálska - kraje Mandera, Wajir, Garissa, Lamu, jakož i oblasti při hranicích Etiopie a Jižního Súdánu) necestujte z důvodů velmi špatné bezpečnostní situace.

3. VNITROSTÁTNÍ DOPRAVA

Od 27. 3. platí zákaz cestování do/z Nairobi a a čtyř krajů v okolí hlavního města (Kajiado, Machakos, Kiambu a Nakuru).

Ve veřejné i soukromé dopravě platí restrikce týkající se mj. omezení počtu cestujících ve vozidle.

4. OPATŘENÍ (dle projevu prezidenta z 26. 3.):

Veřejná i soukromá doprava mezi kraji Nairobi, Kajiado, Machakos, Kiambu a Nakuru a zbytkem země zakázána od 27. 3. V uvedených okresech jsou zakázána veškerá shromáždění, platí v nich zákaz nočního vycházení od 20.00 (v dalších částech země od 22.00) do 04.00. V uvedených okresech je zakázán prodej alkoholu v restauracích. bary zcela uzavřeny. Přerušena výuka na všech stupních škol. Svatby do 30 účastníků, pohřby do 50 účastníků. Zákaz veškerých politických shromáždění. Povinné je nošení roušek na veřejnosti.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zdravotnictví, Twitter MZd: @MOH_Kenya    Facebook MZd: MinistryofHealthKE