english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Keňa, aktuální podmínky vstupu do země (26.10.2020)

Mezinárodní lety byly obnoveny dne 1.8. ČR je zařazena mezi země, jejichž občané nejsou povinni po příletu podstoupit karanténu, pokud předloží doklad o negativním testu na covid-19 ne starší 96 hodin.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY: Informace o podmínkách vycestování z ČR najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČRMinisterstva vnitra ČR.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT: Keňská vláda vydala seznam států (a dalších teritoriálních jednotek) , od jejichž občanů je po příletu vyžadováno pouze potvrzení o negativním testu na covid-19 (ne starší než 96 hodin), nikoli povinná karanténa. Na aktuální verzi seznamu je zařazena i ČR.

Cestující jsou povinni vyplnit elektronicky formulář, který je k dispozici na stránce  https://ears.health.go.ke/airline_registration/, a po příletu se při kontrole prokázat QR kódem, který je jim po vyplnění formuláře zaslán do mobilního telefonu (příp. QR kód vytisknout). 

O keňské vízum je možné požádat jak prostřednictvím internetu (na stránce spravované keňským Ministerstvem vnitra a koordinace národní vlády - Ministry of Interior and Coordination of National Government) nebo po příletu; tuto možnost však s ohledem na velmi pomalé odbavování nelze doporučit. Pokud není jiná možnost než o víza žádat na letišti, doporučujeme žádost o vízum vyplnit předem (tj. nikoli až po příletu) - Žádost o keňské vízum (PDF, 100 KB)

Pozemní hranice s Tanzanií a Somálskem jsou pro osobní dopravu uzavřeny. Do východní a severní Keni (směrem k hranicím Somálska - kraje Mandera, Wajir, Garissa, Lamu, jakož i oblasti při hranicích Etiopie a Jižního Súdánu) necestujte z důvodů velmi špatné bezpečnostní situace.

3. DOPRAVA: Mezinárodní letecká doprava byla obnovena dne 1.8. Lety provozují mj. společnosti KLM, Lufthansa, British Airways, Air France, Qatar Airways, Emirates a Kenya Airways. 

Zákaz cestování do/z některých měst (mj. Nairobi a Mombasa) byl zrušen. Ve veřejné i soukromé dopravě platí restrikce týkající se mj. omezení počtu cestujících ve vozidle.

Byla obnovena vnitrostátní letecká doprava i doprava na železniční trati Nairobi – Mombasa (zatím pouze 1 expresní spoj denně, tj. bez zastávek).

4. OPATŘENÍ: Od 29.9. po dobu dalších 60 dní platí v Keni zákaz vycházení v době od 23.00 do 04.00. Povinné je nošení roušek na veřejnosti. Restaurace, bary, kluby a noční podniky jsou otevřeny pouze do 22 hodin. 

Jsou zakázána masová shromáždění, omezen je počet účastníků bohoslužeb (na jednu třetinu kapacity prostoru), svateb, pohřbů a společenských setkání (na 200 osob). Nekoná se výuka na základních, středních ani vysokých školách. 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE: Ministerstvo zdravotnictví, Twitter MZd: @MOH_Kenya    Facebook MZd: MinistryofHealthKE