english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální podmínky cestování do Keni a návratu do ČR

Keňa je otevřena turistickému ruchu, epidemická situace je aktuálně stabilní. Před cestou doporučujeme zapsat se do registračního systému DROZD.
 

VSTUP NA ÚZEMÍ KENI

Keňské úřady pro vstup do země požadují 

1) potvrzení o dokončeném očkování; výjimky:

a. cestující, jimž zdravotní stav nedovoluje podstoupit očkování; dokumentace potřebná k prokázání výjimky - potvrzení lékaře o důvodech, které neumožnily cestujícímu podstoupit očkování

b. cestující, kteří se zotavili z aktivní infekce covid-19 nebo dostali transfuzi rekonvalescentní krevní plazmy v posledních 90 dnech; dokumentace potřebná k prokázání výjimky - potvrzení lékaře o prodělání onemocnění covid-19 v posledních 90 dnech, 

c. děti mladší 5 let

2) vyplnění elektronického formuláře, který je k dispozici na této stránce, a to před nástupem cesty. Po příletu do Keni je cestující povinen se při kontrole prokázat QR kódem, který je mu po vyplnění formuláře zaslán do mobilního telefonu (příp. QR kód vytisknout). 

Potvrzení o očkování musí být nahráno (uploaded) do portálu www.globalhaven.org. Za funkčnost portálu Velvyslanectví ČR v Nairobi ani MZV ČR neručí.

Všichni "oprávnění neočkovaní" cestující jsou povinni předložit potvrzení o negativním RT-PCR testu; vzorek nesmí být odebrán dříve než 72 hodin před nástupem cesty (výjimka: děti do 5 let). Po příletu / příjezdu jsou povinni podstoupit antigenní test (poplatek činí 30 USD), pokud test ukáže pozitivní výsledek, následuje RT-PCR test (poplatek 50 USD) a samoizolace.

Podrobné informace Keňského úřadu pro civilní letectví k příjezdům do země

O keňské vízum je možné požádat pouze elektronicky, a to na stránce spravované keňským Ministerstvem vnitra a koordinace národní vlády - Ministry of Interior and Coordination of National Government.

 

OČKOVANÉ OSOBY

Je zavedena povinnost předložit doklad o očkování při vstupu do země i odjezdu ze země, výjimky viz výše.

Certifikátem o dokončeném očkování jsou povinny prokázat se všechny osoby hodlající využít
- národní parky a přírodní rezervace, muzea
- hotely, restaurace a kavárny, bary, noční podniky, kasina
- veřejnou dopravu (vnitrostátní lety, železniční dopravu, autobusy a mikrobusy, mototaxi)
- koncerty, filmová, divadelní a taneční představení konaná pod střechou
- banky, obchodní střediska, supermarkety, zastřešené trhy

Výjimka platí pro děti do 15 let.

Očkovací certifikáty mohou být buď v papírové (s QR nebo čárovým kódem) nebo digitální podobě (v mobilu).

 

TESTOVANÉ OSOBY 

Povinnost předložit doklad o negativním PCR testu při vstupu do země byla zrušena 11. 3. (podrobnosti viz odst. VSTUP NA ÚZEMÍ KENI)

 

OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Cestující, kteří se zotavili z aktivní infekce covid-19 v posledních 90 dnech, nejsou povinni předkládat doklad o očkování (podrobnosti viz odst. VSTUP NA ÚZEMÍ KENI)

 

DĚTI

Předložení dokladu o dokončeném očkování při vstupu do země není povinné pro nezletilé do 5 let. 

 

PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Cestující je před nástupem cesty povinen vyplnit elektronický příjezdový formulář.  Po příletu do Keni je povinen se při kontrole prokázat QR kódem, který je mu po vyplnění formuláře zaslán do mobilního telefonu (příp. QR kód vytisknout). 

 

PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Opatření:

Povinné nošení roušek v uzavřených prostorách (včetně prostředků veřejné dopravy), dodržování dalších hygienických opatření včetně rozestupů.

Obchody, restaurace a hotely otevřené bez omezení. Zákaz vycházení byl zrušen, stejně tak nošení roušek mimo uzavřené prostory.

 

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Karanténní opatření byla zrušena 11.3.2022.

Pozitivní symptomatičtí - dle doporučení lékaře.

 

TRANZIT

Potvrzení o očkování je vyžadováno i od cestujících v tranzitu na mezinárodním letišti v Nairobi a Mombase.

 

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Velvyslanectví Keni v Haagu (akreditované pro ČR)

Velvyslanectví ČR v Nairobi

Ministerstvo zdravotnictví Keni

Autorizované laboratoře provádějící PCR testy
 

PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Keňské úřady zavedly povinnost přeložit před odletem potvrzení o dokončeném očkování – výjimky viz kap. VSTUP NA ÚZEMÍ KENI

Keňské úřady nevyžadují předložení výsledku PCR testu před odletem. Praktické zkušenosti z odbavení na mezinárodním letišti v Nairobi však ukazují, že ne všichni úředníci toto pravidlo znají a respektují; někteří cestující uvádějí, že zejména zdravotní kontrole při vstupu do letištní budovy je třeba vysvětlovat aktuální opatření na české straně (tj. je pro plně očkovaní nepotřebují pro vstup do ČR doklad o negativním RT-PCR testu).

Všichni cestující odjíždějící z Keni jsou povinni znát podmínky a dodržovat požadavky na testování na COVID-19 leteckých společností i v cílových i tranzitních zemích.