english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Keňa, aktuální podmínky vstupu do země (21.1.2021)

Mezinárodní lety byly obnoveny dne 1. 8. 2020. ČR je zařazena mezi země, jejichž občané nejsou povinni po příletu podstoupit karanténu, pokud předloží doklad o negativním testu na covid-19 ne starší 96 hodin.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY: Informace o podmínkách vycestování z ČR najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČRMinisterstva vnitra ČR.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT: Keňská vláda vydala seznam států (a dalších teritoriálních jednotek), od jejichž občanů je po příletu vyžadováno pouze potvrzení o negativním testu na covid-19 (ne starší než 96 hodin), nikoli povinná karanténa. Na aktuální verzi seznamu je zařazena i ČR. 

Cestující jsou povinni před příletem vyplnit elektronický formulář, který je k dispozici na stránce https://ears.health.go.ke/airline_registration/, a po příletu se při kontrole prokázat QR kódem, který je jim po vyplnění formuláře zaslán do mobilního telefonu (příp. QR kód vytisknout). 

Potvrzení o negativním testu na covid-19 je vyžadováno i od cestujících v tranzitu na mezinárodním letišti v Nairobi a Mombase.

Keňské úřady vyžadují potvrzení o negativním testu i od dětí, výjimka není zavedena ani pro malé děti.

O keňské vízum je od 1.1.2021 možné požádat pouze elektronicky, a to na stránce spravované keňským Ministerstvem vnitra a koordinace národní vlády - Ministry of Interior and Coordination of National Government.

Pozemní hranice se Somálskem jsou pro osobní dopravu uzavřeny. Do východní a severní Keni (směrem k hranicím Somálska - kraje Mandera, Wajir, Garissa, Lamu, jakož i oblasti při hranicích Etiopie a Jižního Súdánu) necestujte z důvodů velmi špatné bezpečnostní situace.

3. DOPRAVA: Mezinárodní letecká doprava byla obnovena dne 1. 8. 2020. Lety provozují mj. společnosti KLM, Lufthansa, British Airways, Air France, Qatar Airways, Emirates a Kenya Airways. 

Některé letecké společnosti požadují předložení potvrzení o negativním PCR testu pro povolení nástupu do letadla před odletem z Keni; o aktuální situaci je nutné se informovat u příslušné letecké společnosti. Seznam autorizovaných laboratoří provádějících PCR testy ze stránek Keňského úřadu pro civilní letectví

Zákaz cestování do/z některých měst (mj. Nairobi a Mombasa) byl zrušen. Ve veřejné i soukromé dopravě platí restrikce týkající se mj. omezení počtu cestujících ve vozidle.

Byla obnovena vnitrostátní letecká doprava i doprava na železniční trati Nairobi – Mombasa.

4. OPATŘENÍ: Od 3. 1. 2021 po dobu dalších 60 dní platí v Keni zákaz vycházení v době od 22.00 do 04.00. Povinné je nošení roušek na veřejnosti. Restaurace, bary a kluby jsou otevřeny pouze do 21 hodin. 

Po dobu 60 dní jsou zakázána masová politická shromáždění. Omezen je počet účastníků bohoslužeb (na jednu třetinu kapacity prostoru, nesmí se účastnit osoby mladší 3 let a starší 65 let), svateb (50 osob) a pohřbů (100 osob). Výuka na všech typech škol byla obnovena dne 4. 1. 2021.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE: Ministerstvo zdravotnictví, Twitter MZd: @MOH_Kenya    Facebook MZd: MinistryofHealthKE