english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Keňa, aktuální podmínky vstupu do země (10. 6. 2021)

Pro příjezd do Keni je třeba předložit doklad o negativním testu na covid-19 ne starší 96 hodin. Potvrzení o testu je třeba předložit i při odletu ze země.

Povinnost podstoupit 14-denní karanténu v karanténním hotelu byla pro cestující z ČR zrušena 2. 6. 

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Keňská vláda vydala seznam států (a dalších teritoriálních jednotek), od jejichž občanů je po příletu vyžadováno pouze potvrzení o negativním testu na covid-19, nikoli povinná karanténa. V poslední aktualizaci seznamu (z 2. 6.) je ČR do tohoto seznamu zařazena. Občané ČR (resp. cestující z ČR) tedy již nemusí po příletu podstoupit povinnou karanténu v karanténním zařízení (hotelu) určeném keňskou vládou.

Pro vstup do země je nyní požadováno 

1) potvrzení o negativním RT-PCR testu na covid-19 ne starším 96 hodin před odletem;

2) vyplnění elektronického formuláře, který je k dispozici na stránce     https://ears.health.go.ke/airline_registration/, a to před odletem. Po příletu do Keni je cestující povinen se při kontrole prokázat QR kódem, který je mu po vyplnění formuláře zaslán do mobilního telefonu (příp. QR kód vytisknout). 

Výjimka z předložení negativního RT-PCR testu je zavedena pro děti do 5 let.

Potvrzení o negativním testu na covid-19 je vyžadováno i od cestujících v tranzitu na mezinárodním letišti v Nairobi a Mombase.

O keňské vízum je od 1. 1. 2021 možné požádat pouze elektronicky, a to na stránce spravované keňským Ministerstvem vnitra a koordinace národní vlády - Ministry of Interior and Coordination of National Government.

S ohledem na časté změny požadavků leteckých společností na podmínky povolení pro nástup do letadla (předložení potvrzení o negativním testu na covid-19, různé typy testů) doporučujeme se před cestou informovat u letecké společnosti o aktuální situaci. Dále je nezbytné znát i podmínky pro tranzit na všech tranzitních letištích.

Keňské úřady vyžadují potvrzení o negativním PCR testu (ne starším 72 hodin před odletem) pro povolení nástupu do letadla před odletem z Keni. Potvrzení musí být registrováno v systému PanaBIOS Trusted Travel (trustedtravel.panabios.org), na odběrovém místě je proto třeba se ujistit, že vydané potvrzení bylo v systému zaregistrováno. Pokud při kontrole na letišti před odletem keňské úřady zjistí. že zaregistrováno nebylo, nepovolí cestujícímu nástup do letadla.   Seznam autorizovaných laboratoří provádějících PCR testy ze stránek Keňského úřadu pro civilní letectví

2. DOPRAVA

Mezinárodní letiště v Nairobi a Mombase jsou v provozu.

Zákaz cestování do/z Nairobi a a čtyř krajů v okolí hlavního města (Kajiado, Machakos, Kiambu a Nakuru) byl zrušen 1. 5. 2021.

Ve veřejné i soukromé dopravě platí restrikce týkající se mj. omezení počtu cestujících ve vozidle.

Hranice se Somálskem jsou pro pozemní i leteckou dopravu uzavřeny.

Do východní a severní Keni (směrem k hranicím Somálska - kraje Mandera, Wajir, Garissa, Lamu, jakož i oblasti při hranicích Etiopie a Jižního Súdánu) necestujte z důvodů velmi špatné bezpečnostní situace.

3. OPATŘENÍ (dle projevu prezidenta z 1. 5. a nařízení ministra vnitra z 28. 5.)

Zákaz nočního vycházení od 22.00 do 04.00. Povinné je nošení roušek na veřejnosti. Svatby do 30 účastníků, pohřby do 50 účastníků. Kostely a mešity otevřeny, počet přítomných nesmí přesáhnout 30 % kapacity prostoru. Zákaz veškerých politických shromáždění. Bary zavírají nejpozději v 19.00.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministerstvo zdravotnictví, Twitter MZd: @MOH_Kenya    Facebook MZd: MinistryofHealthKE

5. NÁVRAT DO ČR

S ohledem na návrat do ČR patří Keňa k zemín s velmi vysokým rizikem nákazy covid-19 (tmavě červená barva).