english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Keňa, aktuální podmínky vstupu do země (28. 11. 2021)

Pro příjezd do Keni je třeba předložit doklad o negativním testu na covid-19 ne starší 96 hodin a vyplnit elektronický příjezdový formulář.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Keňská vláda vydala seznam států (a dalších teritoriálních jednotek), od jejichž občanů je po příletu vyžadováno pouze potvrzení o negativním testu na covid-19, nikoli povinná karanténa. ČR je do tohoto seznamu zařazena. Očkování se dosud do keňských opatření týkajících se příjezdu do země nepromítlo.

Pro vstup do země je nyní požadováno 

1) potvrzení o negativním RT-PCR testu; vzorek nesmí být odebrán více než 96 hodin před nástupem cesty;

2) vyplnění elektronického formuláře, který je k dispozici na stránce     https://ears.health.go.ke/airline_registration/, a to před odletem. Po příletu do Keni je cestující povinen se při kontrole prokázat QR kódem, který je mu po vyplnění formuláře zaslán do mobilního telefonu (příp. QR kód vytisknout). 

Výjimka z předložení negativního RT-PCR testu je zavedena pro děti do 5 let.

Potvrzení o negativním testu na covid-19 je vyžadováno i od cestujících v tranzitu na mezinárodním letišti v Nairobi a Mombase.

O keňské vízum je od 1. 1. 2021 možné požádat pouze elektronicky, a to na stránce spravované keňským Ministerstvem vnitra a koordinace národní vlády - Ministry of Interior and Coordination of National Government.

S ohledem na časté změny požadavků leteckých společností na podmínky povolení pro nástup do letadla (předložení potvrzení o negativním testu na covid-19, různé typy testů) doporučujeme se před cestou informovat u letecké společnosti o aktuální situaci. Dále je nezbytné znát i podmínky pro tranzit na všech tranzitních letištích.

Keňské úřady nevyžadují předložení výsledku testu před odletem. Všichni cestující odjíždějící z Keni jsou však povinni znát a dodržovat požadavky na testování na COVID-19 v cílových i tranzitních zemích.

Seznam autorizovaných laboratoří provádějících PCR testy ze stránek Keňského úřadu pro civilní letectví

2. DOPRAVA

Mezinárodní letiště v Nairobi a Mombase jsou v provozu.

Ve veřejné i soukromé dopravě platí restrikce týkající se mj. omezení počtu cestujících ve vozidle.

Do východní a severní Keni (směrem k hranicím Somálska - kraje Mandera, Wajir, Garissa, Lamu, jakož i oblasti při hranicích Etiopie a Jižního Súdánu) necestujte z důvodů velmi špatné bezpečnostní situace.

3. OPATŘENÍ 

Zákaz nočního vycházení byl zrušen dne 20. 10.  2021.

Povinné nošení roušek na veřejnosti. Svatby a pohřby do 50 účastníků. Kostely a mešity otevřeny, počet přítomných nesmí přesáhnout 1/3 kapacity prostoru. 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministerstvo zdravotnictví, Twitter MZd: @MOH_Kenya    Facebook MZd: MinistryofHealthKE

5. NÁVRAT DO ČR

S ohledem na návrat do ČR patří Keňa k zemím s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červená barva).