english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rwanda, aktuální podmínky vstupu do země (1.8.2020)

Vzhledem k pandemii onemocnění COVID-19 jsou uzavřeny hranice země pro pozemní dopravu (s výjimkou dopravy nákladní). Mezinárodní letecká doprava byla obnovena 1.8.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Informace o podmínkách vycestování z ČR najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR a Ministerstva vnitra ČR.    

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT: 

Dne 1.8. byla obnovena mezinárodní letecká doprava. Při vstupu do země i při tranzitu je vyžadován negativní test na covid-19 ne starší 72 hodin. 

​Každý cestující starší 16 let je povinen před odletem do Rwandy vyplnit Public Health Passenger Locator Form; pokud cestují samostatně, mají formulář vyplňovat i nezletilí do 16 let. Do elektronického formuláře je třeba načíst negativní test na covid-19.

Cestující budou po příletu opět testováni (cena testu bude v přepočtu 50 USD pro cizince, 40 USD pro občana RW). Na doručení výsledku testu (což dle ministra zdravotnictví nebude trvat déle než 24 hodin) budou povinni čekat v jednom z 17 hotelů, které pro tento účel určila vláda; výběr tohoto hotelu se provádí pomocí zmíněného Public Health Passenger Locator Form. 

Postup (viz též informace v přílohách níže)
1) test na covid-19 (poplatek 50 USD + lékařský servisní poplatek 10 USD); způsoby platby viz www.rbc.gov.rw

2) je třeba čekat na doručení výsledku testu (sms nebo e-mailem)

3) negativní výsledek: je možno opustit hotel, celková doba v něm strávená však musí být min. 24 hodin

4) pozitivní výsledek: cestující se převezen do lékařského zařízení, kde mu bude poskytnuta péče (na vlastní náklady); je důležité mít mezinárodní pojištění zahrnující i covid-19   

3. DOPRAVA

Celkem 7 leteckých společností (Brussels Airlines, KLM, Kenya Airways, Ethiopian Airlines, Qatar Airways, Turkish Airways, and Jambojet) požádalo o povolení k provozování letecké dopravy z/do Kigali od 1.8., četnost letů však bude omezena (Brussels Airlines 2x týdně, KLM 1x týdně přes Nairobi, Qatar Airways 3x týdně). Rwandair začne provozovat lety do Evropy v září. 

Vnitrostátní doprava je povolena, z karanténních důvodů však zůstávají uzavřeny některé čtvrti Kigali a okresy Nyamasheke, Nyamgabe a Rusizi při hranicích s Konžskou demokratickou republikou.

4. OPATŘENÍ

Je zaveden zákaz vycházení mezi 21:00 a 5:00, povinné nošení roušek na veřejnosti. Uzavřeny zůstávají školy a univerzity (do září). Hotely a restaurace mohou být v provozu, pokud dodržují hygienická opatření nařízená ministerstvem zdravotnictví. Náboženské instituce smějí vyvíjet činnost za stejných podmínek. Masová veřejná shromáždění jsou zakázána.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministerstvo zdravotnictví: www.moh.gov.rw  Twitter: @RwandaHealth

 

Informace pro cestující do Rwandy str. 1 (JPEG, 129 KB)

Informace pro cestující do Rwandy str. 2 (JPEG, 137 KB)

Informace pro cestující do Rwandy str. 3 (JPEG, 132 KB)