english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rwanda, aktuální podmínky vstupu do země (9.4.2021)

Mezinárodní letecká doprava byla obnovena. Test na covid-19 je vyžadován jak před cestou, tak po příletu do Rwandy, a znovu před odletem ze země. Pro pozemní dopravu (s výjimkou dopravy nákladní) jsou hranice země uzavřeny.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Velvyslanectví upozorňuje na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky. Z důvodu stále zhoršené epidemické situace v ČR i v zahraničí dochází k výrazným omezením v dopravě a zavádění rozsáhlých restriktivních opatření omezujících vstup a pohyb na území jednotlivých států včetně ČR.

Podmínky návratu do ČR jsou stanoveny ochrannými opatřeními Ministerstva zdravotnictví (viz shrnutí na stránkách MZV ČR).

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT: 

Při příletu do země, před odletem i při tranzitu je vyžadován negativní RT-PCR test na covid-19 ne starší 72 hodin před nástupem cesty. 

​Každý cestující starší 16 let je povinen před odletem do Rwandy vyplnit Public Health Passenger Locator Form; pokud cestují samostatně, mají formulář vyplňovat i nezletilí do 16 let. Do elektronického formuláře je třeba načíst negativní test na covid-19.

Během letu do Rwandy se doporučuje mít u sebe vytištěný jak Public Health Passenger Locator Form, tak potvrzení o negativním testu na covid-19.

Po příletu se cestující na letišti podrobí dalšímu RT-PCR testu (cena testu je v přepočtu 50 USD pro cizince, 40 USD pro občany RW). Na doručení výsledku testu (což dle ministra zdravotnictví netrvá déle než 24 hodin) jsou povinni čekat v jednom z 17 hotelů, které pro tento účel určila vláda; výběr tohoto hotelu se provádí pomocí zmíněného Public Health Passenger Locator Form. 

Postup (viz též informace v přílohách níže)
1) test na covid-19 (poplatek 50 USD + lékařský servisní poplatek 10 USD); způsoby platby viz www.rbc.gov.rw

2) je třeba čekat na doručení výsledku testu (sms nebo e-mailem)

3) negativní výsledek: je možno opustit izolaci

4) pozitivní výsledek: cestující se převezen do lékařského zařízení, kde mu bude poskytnuta péče (na vlastní náklady); je důležité mít mezinárodní pojištění zahrnující i covid-19   

Na test na covid-19 je možné se objednat online na adrese https://rbc.gov.rw/booking/

Negativní test na covid-19 je vyžadován i před odletem ze země. Test musí být proveden ne více než 72 hodin před odletem. Doporučuje se provést rezervaci testu a platbu předem, a to opět prostřednictvím webu uvedeného výše.

S ohledem na časté změny požadavků leteckých společností na podmínky povolení pro nástup do letadla (předložení potvrzení o negativním testu na covid-19, různé typy testů) doporučujeme se před cestou informovat u letecké společnosti o aktuální situaci. Dále je nezbytné znát i podmínky pro tranzit na všech tranzitních letištích.

Pozemní hranice jsou uzavřeny (s výjimkou nákladní dopravy a návratu rwandských občanů do země).

3. VNITROSTÁTNÍ DOPRAVA

Veřejná i soukromá doprava mezi jednotlivými kraji (a z/do Kigali) byla obnovena 16.3.2021.

V prostředcích veřejné dopravy je povinné nošení roušek, mohou být zaplněny jen do 50 % kapacity. 

4. OPATŘENÍ (od 29. 3.)

Zákaz nočního vycházení 21.00 až 04.00. Povinné je nošení roušek na veřejnosti.

Obchody, trhy a restaurace zavírají nejpozději ve 20 hodin. Na trzích a v obchodních galeriích smí být současně otevřeno max. 50 % obchodů.

Hotely, restaurace a kavárny mohou být v provozu, pokud dodržují hygienická opatření nařízená ministerstvem zdravotnictví. Počet hostů restaurací a kaváren nesmí přesáhnout 30 % kapacity prostoru.

Cestovní ruch je povolen za podmínky dodržování veškerých opatření proti šíření covid-19.

Posilovny a bazény uzavřeny, venkovní nekontaktní sportovní aktivity povoleny.

Uzavřeny jsou bary, noční podniky a herny.

Schůzky a jednání max. 30 % kapacity místnosti nebo sálu; pokud se jich má účastnit více než 20 osob, je povinné předložení testu na covid-19.

Kostely a mešity otevřeny, počet přítomných nesmí přesáhnout 30 % kapacity prostoru; svatby a pohřby max. 20 osob.

Pravidla vstupu do národních parků: Volcanoes, Nyungwe a Gishwati-Mukura NP: pouze RT-PCR ne déle než 72 hodin před příjezdem; Akagera NP: Rapid Antigen Test ne déle než 72 hodin před příjezdem; další turistické cíle a hotely: Rapid Antigen Test nebo RT-PCR test ne déle než 72 hodin před příjezdem

Cestovní kanceláře i individuální turisté jsou povinni informovat Rwanda Development Board o svých cestovních plánech a trasách.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministerstvo zdravotnictví,  Twitter: @RwandaHealth, Rwanda Biomedical Centre