english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rwanda, aktuální podmínky vstupu do země (7. 10. 2021)

Mezinárodní letiště v Kigali je v provozu. Test na covid-19 je vyžadován jak před cestou, tak po příletu do Rwandy, a znovu před odletem ze země. Pro pozemní dopravu (s výjimkou dopravy nákladní) jsou hranice země uzavřeny.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT: 

Při příletu do země, před odletem i při tranzitu delším než 12 hodin je vyžadováno předložení negativního výsledku RT-PCR testu ne starší 72 hodin před nástupem cesty. Od povinnosti předložit výsledek testu jsou osvobozeny děti do 5 let v doprovodu dospělé osoby.

Aktuální pravidla rwandské vlády pro cestující (přílety, tranzit i odlety)

​Každý cestující starší 16 let je povinen před odletem do Rwandy vyplnit Public Health Passenger Locator Form; pokud cestují samostatně, mají formulář vyplňovat i nezletilí do 16 let. Do elektronického formuláře je třeba načíst negativní RT-PCR test a uvést způsob platby RT-PCR testu, který se provádí po příletu.

Během letu do Rwandy se doporučuje mít u sebe vytištěný jak Public Health Passenger Locator Form, tak potvrzení o negativním testu na covid-19.

Po příletu se cestující na letišti podrobí dalšímu RT-PCR testu (cena testu je v přepočtu 60 USD). Na doručení výsledku testu (což dle ministra zdravotnictví netrvá déle než 24 hodin) jsou povinni čekat v jednom z hotelů, které pro tento účel vyčlenila vláda; výběr hotelu se provádí pomocí Public Health Passenger Locator Form. 

Postup (viz též informace v přílohách níže)
1) test na covid-19 (poplatek 50 USD + servisní poplatek 10 USD); způsoby platby viz www.rbc.gov.rw

2) je třeba čekat na doručení výsledku testu (sms, příp. možno stáhnout ze stránky Rwanda Biomedical Centre)

3) negativní výsledek: je možno opustit izolaci

4) pozitivní výsledek: cestující se převezen do lékařského zařízení, kde mu bude poskytnuta péče (na vlastní náklady); je proto důležité mít mezinárodní pojištění zahrnující i covid-19.  

Na test na covid-19 je možné se objednat online na adrese https://rbc.gov.rw/booking/

Negativní test na covid-19 je vyžadován i před odletem ze země (výjimka: děti do 5 let v doprovodu dospělé osoby). Test musí být proveden ne více než 72 hodin před odletem. Doporučuje se provést rezervaci testu a platbu předem, a to opět prostřednictvím webu uvedeného výše. S ohledem na dobu zpracování vzorku rwandské úřady doporučují, aby se cestující podrobili testu nejpozději 48 hodin před odletem. Výsledek testu je třeba stáhnout ze stránky Rwanda Biomedical Centre a vytisknout.

S ohledem na časté změny požadavků leteckých společností na podmínky povolení pro nástup do letadla (předložení potvrzení o negativním testu na covid-19, různé typy testů) doporučujeme se před cestou informovat u letecké společnosti o aktuální situaci. Dále je nezbytné znát i podmínky pro tranzit na všech tranzitních letištích.

2. DOPRAVA

Mezinárodní letiště v Kigali je v provozu.

Pozemní hranice jsou uzavřeny (s výjimkou nákladní dopravy a návratu rwandských občanů do země).

Veřejná i soukromá doprava mezi jednotlivými kraji (a z/do Kigali) je povolena.

Prostředky veřejné dopravy mohou být zaplněny max. na 75 % kapacity, povinné je nošení roušek, dodržování rozestupů a řádné větrání.

3. OPATŘENÍ (od 23. 9.)

Vzhledem k ústupu 3. vlny pandemie se restrikce postupně uvolňují.

Zákaz nočního vycházení 21.00 až 04.00; obchody a restaurace zavírají v 20.00. Výjimky: Kigali: zákaz nočního vycházení 23.00 až 04.00; obchody a restaurace zavírají ve 22.00; okresy Gicumbi, Karongi, Kirehe, Ngoma, Nyagatare zákaz nočního vycházení 20.00 až 04.00; obchody a restaurace zavírají v 19.00.

Povinné je nošení roušek na veřejnosti.

Restaurace mohou být v provozu s využitím kapacity max. 50 %.

Cestovní ruch je povolen za podmínky dodržování veškerých opatření proti šíření covid-19.

Posilovny v provozu dle podmínek stanovených ministerstvem sportu, venkovní nekontaktní sportovní aktivity povoleny.

Bary a noční podniky mohou být od 23. 9. otevřeny, podmínky provozu: personál musí mít dokončené očkování a musí používat roušky, výhradně bezhotovostní platby, kvalitní větrání aj.

Kostely a mešity otevřeny s využitím kapacity max. 50 %, svatby a pohřby max. 50 osob.

Vstup do národních parků povolen pouze s potvrzením o negativním výsledku RT-PCR testu ne staršího než 72 hodin. Výjimkou je NP Akagera; ke vstupu do tohoto parku postačuje potvrzení o antigenním testu. Testy je možno objednat na e-mailové adrese reservations@rdb.rw

Cestovní kanceláře i individuální turisté jsou povinni informovat Rwanda Development Board o svých cestovních plánech a trasách.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministerstvo zdravotnictví,  Twitter: @RwandaHealth, Rwanda Biomedical Centre

5. NÁVRAT DO ČR

S ohledem na návrat do ČR patří Rwanda dle Ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví účinného od 4. 10. 2021 k zemím s nízkým rizikem nákazy COVID-19 (zelená barva).