english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rwanda, aktuální podmínky vstupu do země (2. 8. 2021)

Mezinárodní letecká doprava byla obnovena. Test na covid-19 je vyžadován jak před cestou, tak po příletu do Rwandy, a znovu před odletem ze země. Pro pozemní dopravu (s výjimkou dopravy nákladní) jsou hranice země uzavřeny.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT: 

Při příletu do země, před odletem i při tranzitu je vyžadován negativní RT-PCR test na covid-19 ne starší 72 hodin před nástupem cesty. 

​Každý cestující starší 16 let je povinen před odletem do Rwandy vyplnit Public Health Passenger Locator Form; pokud cestují samostatně, mají formulář vyplňovat i nezletilí do 16 let. Do elektronického formuláře je třeba načíst negativní test na covid-19.

Během letu do Rwandy se doporučuje mít u sebe vytištěný jak Public Health Passenger Locator Form, tak potvrzení o negativním testu na covid-19.

Po příletu se cestující na letišti podrobí dalšímu RT-PCR testu (cena testu je v přepočtu 50 USD pro cizince, 40 USD pro občany Rwandy). Na doručení výsledku testu (což dle ministra zdravotnictví netrvá déle než 24 hodin) jsou povinni čekat v jednom ze 17 hotelů, které pro tento účel určila vláda; výběr tohoto hotelu se provádí pomocí zmíněného Public Health Passenger Locator Form. 

Postup (viz též informace v přílohách níže)
1) test na covid-19 (poplatek 50 USD + lékařský servisní poplatek 10 USD); způsoby platby viz www.rbc.gov.rw

2) je třeba čekat na doručení výsledku testu (sms nebo e-mailem)

3) negativní výsledek: je možno opustit izolaci

4) pozitivní výsledek: cestující se převezen do lékařského zařízení, kde mu bude poskytnuta péče (na vlastní náklady); je důležité mít mezinárodní pojištění zahrnující i covid-19   

Na test na covid-19 je možné se objednat online na adrese https://rbc.gov.rw/booking/

Cestujícím kteří pobývali v posledních sedmi dnech před příjezdem do Rwandy v Indii, Konžské demokratické republice nebo Ugandě jsou povinni absolvovat sedmidenní povinnou karanténu ve vládou určeném hotelu.

Negativní test na covid-19 je vyžadován i před odletem ze země. Test musí být proveden ne více než 72 hodin před odletem. Doporučuje se provést rezervaci testu a platbu předem, a to opět prostřednictvím webu uvedeného výše. S ohledem na dobu zpracování vzorku rwandské úřady doporučují, aby se cestující podrobili testu nejpozději 48 hodin před odletem.

S ohledem na časté změny požadavků leteckých společností na podmínky povolení pro nástup do letadla (předložení potvrzení o negativním testu na covid-19, různé typy testů) doporučujeme se před cestou informovat u letecké společnosti o aktuální situaci. Dále je nezbytné znát i podmínky pro tranzit na všech tranzitních letištích.

2. DOPRAVA

Mezinárodní letiště v Kigali je v provozu.

Cestujícím kteří pobývali v posledních sedmi dnech před příjezdem do Rwandy v Indii, Konžské demokratické republice nebo Ugandě jsou povinni absolvovat sedmidenní povinnou karanténu ve vládou určeném hotelu.

Pozemní hranice jsou uzavřeny (s výjimkou nákladní dopravy a návratu rwandských občanů do země).

Veřejná i soukromá doprava mezi jednotlivými kraji (a z/do Kigali) je od 31.7. opět povolena.

Prostředky veřejné dopravy smějí být zaplněny max. na 50 % kapacity, povinné je nošení roušek a dodržování rozestupů.

3. OPATŘENÍ (dle zápisu ze zasedání vlády 30. 7.)

Zákaz nočního vycházení 18.00 až 04.00.  Obchody zavírají v 17.00.

Povinné je nošení roušek na veřejnosti.

Restaurace mohou být v provozu jen pro výdej přes okénko (takeaway services).

Do hotelů je vstup povolen pouze s negativním PCR nebo antigenním testem (ne starším 7 dní); seznam autorizovaných testovacích míst viz stránky Rwanda Biomedical Centre . Výsledek testu musí být registrován na portálu Rwanda Biomedical Centre.

Cestovní ruch je povolen za podmínky dodržování veškerých opatření proti šíření covid-19.

Posilovny a bazény uzavřeny, venkovní nekontaktní sportovní aktivity povoleny.

Uzavřeny jsou bary, noční podniky a herny.

Kostely a mešity uzavřeny, svatby max. 10 osob.

Pravidla vstupu do národních parků: Volcanoes, Nyungwe a Gishwati-Mukura NP: pouze RT-PCR ne déle než 72 hodin před příjezdem; Akagera NP: Rapid Antigen Test ne déle než 72 hodin před příjezdem; další turistické cíle a hotely: Rapid Antigen Test nebo RT-PCR test ne déle než 72 hodin před příjezdem

Cestovní kanceláře i individuální turisté jsou povinni informovat Rwanda Development Board o svých cestovních plánech a trasách.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministerstvo zdravotnictví,  Twitter: @RwandaHealth, Rwanda Biomedical Centre

5. NÁVRAT DO ČR

S ohledem na návrat do ČR patří Rwanda k zemím s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červená barva).