english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rwanda, aktuální podmínky vstupu do země (21.1.2021)

Mezinárodní letecká doprava byla obnovena 1. 8. 2020, hranice země pro pozemní dopravu (s výjimkou dopravy nákladní) jsou uzavřeny. Test na covid-19 je vyžadován jak před cestou, tak po příletu do Rwandy, a znovu před odletem ze země. Od  18.1. jsou znovu výrazně zpřísněny dosavadní restrikce (lockdown hlavního města Kigali, prodloužen zákaz vycházení, zakázána veřejná i soukromá doprava mezi provinciemi).

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Informace o podmínkách vycestování z ČR najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR a Ministerstva vnitra ČR.    

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT: 

Dne 1. 8. 2020 byla obnovena mezinárodní letecká doprava. Při vstupu do země i při tranzitu je vyžadován negativní test na covid-19 ne starší 120 hodin (tj. test musí být proveden ne více než 5 dní před prvním letem).

​Každý cestující starší 16 let je povinen před odletem do Rwandy vyplnit Public Health Passenger Locator Form; pokud cestují samostatně, mají formulář vyplňovat i nezletilí do 16 let. Do elektronického formuláře je třeba načíst negativní test na covid-19.

Během letu do Rwandy se doporučuje mít u sebe vytištěný jak Public Health Passenger Locator Form, tak potvrzení o negativním testu na covid-19.

Cestující budou po příletu opět testováni (cena testu je v přepočtu 50 USD pro cizince, 40 USD pro občany RW). Na doručení výsledku testu (což dle ministra zdravotnictví netrvá déle než 24 hodin) jsou povinni čekat v jednom z 17 hotelů, které pro tento účel určila vláda; výběr tohoto hotelu se provádí pomocí zmíněného Public Health Passenger Locator Form

Postup (viz též informace v přílohách níže)
1) test na covid-19 (poplatek 50 USD + lékařský servisní poplatek 10 USD); způsoby platby viz www.rbc.gov.rw

2) je třeba čekat na doručení výsledku testu (sms nebo e-mailem)

3) negativní výsledek: je možno opustit hotel, celková doba v něm strávená však musí být min. 24 hodin

4) pozitivní výsledek: cestující se převezen do lékařského zařízení, kde mu bude poskytnuta péče (na vlastní náklady); je důležité mít mezinárodní pojištění zahrnující i covid-19   

Na test na covid-19 je možné se objednat online na adrese https://rbc.gov.rw/booking/

Informace pro cestující do / z Rwandy (2 strany, angličtina)

Negativní test na covid-19 je vyžadován i před odletem ze země. Test musí být proveden ne více než 120 hodin před odletem. Doporučuje se provést rezervaci testu a platbu aspoň dva dny před odletem, a to opět prostřednictvím webu uvedeného výše.

Pozemní hranice jsou uzavřeny (s výjimkou nákladní dopravy a návratu rwandských občanů do země).

3. DOPRAVA

Lety do Kigali provozují mj. letecké společnosti Brussels Airlines, KLM, Kenya Airways, Ethiopian Airlines, Qatar Airways, Turkish Airways, Jambojet a RwandAir. 

Od 18.1.2021 je zavedena přísná karanténa (lockdown) hlavního města Kigali (zakázána veřejná i soukromá doprava, vycházet je povoleno pouze za účelem zajištění nákupu potravin a nezbytných životních potřeb).

Je zakázána veřejná i soukromá doprava mezi jednotlivými kraji; výjimky pouze ze zdravotních důvodů a pro nezbytně nutné (“essential”) služby. Turisté smějí cestovat mezi kraji, ale jsou povinni mít u sebe potvrzení o negativním testu na covid-19.

V prostředcích veřejné dopravy je povinné nošení roušek, mohou být zaplněny jen do 50 % kapacity.

4. OPATŘENÍ (od 18.1. na 15 dní)

Kigali - úplný zákaz vycházení, viz výše; mimo Kigali - zákaz vycházení do 18.00 - 4.00. 

Povinné je nošení roušek na veřejnosti.

Obchody, trhy a  a restaurace se zavírají v 18 hodin.

Hotely a restaurace mohou být v provozu, pokud dodržují hygienická opatření nařízená ministerstvem zdravotnictví. Posilovny a bazény uzavřeny.

Uzavřeny jsou bary a noční podniky.

Společenská setkání jakéhokoli druhu, veřejná i soukromá, včetně svateb, jednání a konferencí jsou zakázána; pohřby max. 30 osob.

V Kigali zůstávají uzavřeny školy a univerzity, mimo Kigali byla výuka obnovena 18.1. Vstup do kostelů a mešit je povolen pouze v roušce, je nutno dodržovat rozestupy, kapacita může být naplněna pouze do 30 %, obřady max. jednou týdně.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministerstvo zdravotnictví,  Twitter: @RwandaHealth, Rwanda Biomedical Centre

 

 

Informace pro cestující do Rwandy str. 1 (JPEG, 129 KB)

Informace pro cestující do Rwandy str. 2 (JPEG, 137 KB)

Informace pro cestující do Rwandy str. 3 (JPEG, 132 KB)