english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rwanda, aktuální podmínky vstupu do země (19.10.2020)

Vzhledem k pandemii jsou uzavřeny hranice země pro pozemní dopravu (s výjimkou dopravy nákladní). Mezinárodní letecká doprava byla obnovena 1.8. Test na covid-19 je vyžadován jak před cestou, tak po příletu do Rwandy, a znovu před odletem ze země.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Informace o podmínkách vycestování z ČR najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR a Ministerstva vnitra ČR.    

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT: 

Dne 1.8. byla obnovena mezinárodní letecká doprava. Při vstupu do země i při tranzitu je vyžadován negativní test na covid-19 ne starší 120 hodin (tj. test musí být proveden ne více než 5 dní před prvním letem).

​Každý cestující starší 16 let je povinen před odletem do Rwandy vyplnit Public Health Passenger Locator Form; pokud cestují samostatně, mají formulář vyplňovat i nezletilí do 16 let. Do elektronického formuláře je třeba načíst negativní test na covid-19.

Během letu do Rwandy se doporučuje mít u sebe vytištěný jak Public Health Passenger Locator Form; tak potvrzení o negativním testu na covid-19.

Cestující budou po příletu opět testováni (cena testu je v přepočtu 50 USD pro cizince, 40 USD pro občany RW). Na doručení výsledku testu (což dle ministra zdravotnictví netrvá déle než 24 hodin) jsou povinni čekat v jednom z 17 hotelů, které pro tento účel určila vláda; výběr tohoto hotelu se provádí pomocí zmíněného Public Health Passenger Locator Form

Postup (viz též informace v přílohách níže)
1) test na covid-19 (poplatek 50 USD + lékařský servisní poplatek 10 USD); způsoby platby viz www.rbc.gov.rw

2) je třeba čekat na doručení výsledku testu (sms nebo e-mailem)

3) negativní výsledek: je možno opustit hotel, celková doba v něm strávená však musí být min. 24 hodin

4) pozitivní výsledek: cestující se převezen do lékařského zařízení, kde mu bude poskytnuta péče (na vlastní náklady); je důležité mít mezinárodní pojištění zahrnující i covid-19   

Na test na covid-19 je možné se objednat online na adrese https://rbc.gov.rw/booking/

Informace pro cestující do / z Rwandy (2 strany, angličtina)

Negativní test na covid-19 je vyžadován i před odletem ze země. Test musí být proveden ne více než 120 hodin před odletem. Doporučuje se provést rezervaci testu a platbu aspoň dva dny před odletem, a to opět prostřednictvím webu uvedeného výše.

Pozemní hranice jsou uzavřeny (s výjimkou nákladní dopravy a návratu rwandských občanů do země).

3. DOPRAVA

Lety do Kigali t.č. provozují mj. letecké společnosti Brussels Airlines, KLM, Kenya Airways, Ethiopian Airlines, Qatar Airways, Turkish Airways, Jambojet a RwandAir. 

Vnitrostátní veřejná doprava je v provozu bez omezení. V prostředcích veřejné dopravy je povinné nošení roušek. V autobusech mohou být plně obsazena místa k sezení, místa k stání jen z 50 %.

4. OPATŘENÍ

Je zaveden zákaz vycházení mezi 22:00 a 4:00, povinné je nošení roušek na veřejnosti. Hotely a restaurace mohou být v provozu, pokud dodržují hygienická opatření nařízená ministerstvem zdravotnictví. Uzavřeny jsou bary a noční podniky.

Náboženské instituce smějí vyvíjet činnost za stejných podmínek. Masová veřejná shromáždění jsou zakázána. Je omezen počet účastníků svateb (max. 15 osob) a pohřbů (max. 30 osob). Uzavřeny zůstávají školy a univerzity. 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministerstvo zdravotnictví,  Twitter: @RwandaHealth, Rwanda Biomedical Centre

 

 

Informace pro cestující do Rwandy str. 1 (JPEG, 129 KB)

Informace pro cestující do Rwandy str. 2 (JPEG, 137 KB)

Informace pro cestující do Rwandy str. 3 (JPEG, 132 KB)