english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tanzanie, aktuální podmínky vstupu do země (11. 10. 2021)

Tanzanská vláda dlouhodobě (konkrétně od 29. 4. 2020) nezveřejňuje systematické statistické údaje týkající se epidemie covid-19 v zemi. S ohledem na nedostupnost dat není možné situaci v zemi kvalifikovaně vyhodnotit. 

Je zavedena povinnost předložit RT-PCR test při příjezdu do země.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Opatření tanzanské vlády ze 13. září 2021 nařizuje, že všichni cestující musí při vstupu do země předložit potvrzení o negativním RT-PCR testu na covid-19; vzorek musí být odebrán ne dříve než 96 hodin před příletem do Tanzanie.

Cestující jsou dále povinni do 24 hodin před vstupem do země vyplnit online příjezdový formulář (Traveller's Health Surveillance Form - pro pevninskou část Tanzanie, Traveller's Health Surveillance Form - pro Zanzibar). Cestující po vyplnění formuláře obdrží jedinečný zdravotní kód (Unique Health Code), který předloží ke kontrole při příletu / příjezdu. Odkaz na příjezdový formulář vede na stránky tanzanského ministerstva zdravotnictví, MZV ČR neručí na to, bude vždy funkční.

Při příletu z některých zemí (Velká Británie, Francie, USA, Indie, JAR, Uganda, Rwanda, DR Kongo, Egypt, Malawi) je vyžadováno ještě provedení antigenního testu; poplatek za provedení testu činí 10 USD v pevninské části Tanzanie a 25 USD na Zanzibaru.

Pro děti do 5 let, cestující v tranzitu a posádky letadel platí výjimka v předkládání RT-PCR testu i antigenního testu.

Cestující, kteří mají při příletu pozitivní test, jsou povinno podstoupit karanténu v délce 14 dní v zařízení určeném tanzanskou vládou, a to na vlastní náklady.

Cestující, kteří opustí Tanzanii na dobu kratší než 72 hodin, podstoupí při příletu antigenní test.

Aktuální opatření tanzanské vlády k cestování do země (Travel Advisory)

RT-PCR test na covid-19 lze podle informace Ministerstva zdravotnictví Tanzanie objednat na stránce https://pimacovid.moh.go.tz/#/booking.  

S ohledem na časté změny požadavků leteckých společností na podmínky povolení pro nástup do letadla (předložení potvrzení o negativním testu na covid-19, různé typy testů) doporučujeme se před cestou informovat u letecké společnosti o aktuální situaci. Dále je nezbytné znát i podmínky pro tranzit na všech tranzitních letištích.

2. DOPRAVA

Mezinárodní letiště v Tanzanii jsou v provozu.

Veřejná doprava ani doprava soukromými auty není omezena.

3. OPATŘENÍ

Nejsou zavedena žádná plošná karanténní opatření. Hygienická opatření (vyhlášená pouze ve formě obecných doporučení) všeobecně nejsou dodržována, a to ani na letištích.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Informační zdroje jsou vesměs pouze ve svahilštině, např. stránky ministerstva zdravotnictví

Velvyslanectví ČR v Nairobi sděluje, že honorární konzulát ČR v Tanzanii byl dne 20. 2. 2019 uzavřen. Pan John Chaggama od tohoto data nevykonává funkci honorárního konzula ČR v Tanzanii. 

Na základě častých dotazů veřejnosti i cestovních kanceláří sdělujeme, že pan John Chaggama nemá žádné oprávnění jednat jménem ČR s tanzanskými úřady ani poskytovat českým občanům či cestovním kancelářím informace o situaci v Tanzanii, o platných zákonech a předpisech apod. či zprostředkovávat českým občanům vydání jakýchkoli dokladů. V záležitostech týkajících se cest do Tanzanie a pobytu v této zemi se prosím obracejte na Velvyslanectví ČR v Nairobi.

5. NÁVRAT DO ČR

S ohledem na návrat do ČR patří Tanzanie k zemím s velmi vysokým rizikem nákazy covid-19 (tmavě červená barva).