english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Uganda, aktuální podmínky vstupu do země (1. 8. 2021)

Po prudkém nárůstu případů covid-19 v květnu byly od poloviny června výrazně zpřísněny restrikce (mj. zákaz soukromé i veřejné dopravy). Tím se podařilo zvrátit dramatický vývoj druhé vlny pandemie v zemi; od 2. srpna se některé restrikce uvolňují. Mezinárodní letiště v Kampale zůstává otevřeno.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Pokyny ugandského úřadu pro civilní letectví pro cestující v letecké dopravě

- přílet do Ugandy

Od cestujících je požadováno potvrzení o negativním testu na covid-19 (pouze RT-PCR) ne starší 120 hodin od odběru vzorku. Letecké společnosti nesmí povolit nástup do letadla mířícího do Ugandy žádnému cestujícímu bez potvrzení o testu. Testy musí být provedeny zdravotnickým zařízením, které je akreditováno vládou země, ve které se test provádí. 

Podle prohlášení ministerstva zdravotnictví Ugandy z 5. 5. se musí cestující přijíždějící z některých zemí ihned po příletu podrobit RT-PCR testu, a to bez ohledu na předchozí očkování; mezi tyto země patří USA, Velká Británie, Turecko, JAR, Etiopie, Keňa, Jižní Súdán a Tanzanie. Dobu do obdržení výsledku testu má cestující strávit v karanténě / izolaci na místě, kde probíhá testování (asi 5 km od letiště) nebo v karanténním hotelu.Prohlášení ministerstva zdravotnictví Ugandy z 5. 5. (PDF, 3 MB)

Cestujícím bude po příletu měřena teplota. Pokud cestující bude projevovat symptomy infekčního onemocnění, bude převezen do izolovaného oddělení Entebbe Referral Hospital a podroben testu na covid-19; výsledky budou doručeny do 48 hodin po odebrání vzorků.

- odlet z Ugandy

Od cestujících je vždy požadováno potvrzení o negativním testu na covid-19 (pouze RT-PCR) ne starší 120 hodin od odběru vzorku. 

Tento požadavek je povinný pro všechny odlétající cestující z Ugandy, i když to cílová země nevyžaduje. Testy COVID-19 pro odlétající cestující musí být provedeny v akreditované laboratoři nebo na odběrovém místě schváleném Ministerstvem zdravotnictví Ugandy. Průměrné náklady na provedení testu jsou 350 000 ugandských šilinků. Výsledky testů jsou doručovány e-mailem, textovou zprávou (tj. PDF odeslaným prostřednictvím aplikace WhatsApp) nebo fyzickou kopií. Výsledky testů musí ukazovat, že jsou určeny pouze pro účel cestování (poznámka „TRAVEL“ na certifikátu). Doporučuje se přinést si na letiště vytištěnou kopii výsledku testu; elektronická kopie nemusí být přijata.

V letištním terminálu je povinné nošení roušek a dodržování rozestupů. Dle oficiálních instrukcí je třeba se na letiště dostavit min. 4 hodiny před odletem.

Cestující přijíždějící na mezinárodní letiště nebo z něho odjíždějící jsou vyňati z nařízení o zákazu nočního vycházení (19.00 - 6.00); při případné kontrole je třeba prokázat se pasem a letenkou.

S ohledem na časté změny požadavků leteckých společností na podmínky povolení pro nástup do letadla (předložení potvrzení o negativním testu na covid-19, různé typy testů) doporučujeme se před cestou informovat u letecké společnosti o aktuální situaci. Je nezbytné znát i podmínky pro tranzit na všech tranzitních letištích.

2. DOPRAVA

Mezinárodní letiště v Entebbe je v provozu. S výjimkou nákladní dopravy jsou uzavřeny pozemní hranice.

Od 2.8. je opět povolena veřejná i soukromá doprava; v soukromém autě mohou cestovat max. 3 osoby,  vozidla veřejné dopravy mohou být zaplněna na max. 50 % kapacity.

Provoz (velmi populárních) mototaxi zakázán povolen do 18 hodin, smějí přepravovat pouze 1 klienta.

3. OPATŘENÍ (dle projevu prezidenta z 30. 7., platnost od 2. 8.)

V zemi je zaveden zákaz vycházení mezi 19:00 a 6:00 a povinné nošení roušek na veřejnosti (pro všechny osoby starší 6 let). 

Hotely mohou být v provozu, pokud dodržují přísné hygienické předpisy a zachovávání rozestupů.

Obchodní centra a trhy s potravinami otevřeny za podmínky dodržování všech hygienických pravidel. 

Sportovní zařízení pod širým nebem otevřena, sportovních aktivit se nesmějí účastnit diváci.

Restaurace, bary a herny uzavřeny.

Zakázána jsou veřejná shromáždění, uzavřeny kostely i mešity. Svatby a pohřby do 20 osob. 

Školy a univerzity uzavřeny, pouze distanční výuka. 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

vládní portál ke COVID-19ministerstvo zdravotnictví    Twitter: @MinofHealthUG

5. NÁVRAT DO ČR

S ohledem na návrat do ČR patří Uganda k zemím s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červená barva).