english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Uganda, aktuální podmínky vstupu do země (9.4.2021)

Mezinárodní letiště v Entebbe je v provozu. Od cestujících je požadováno potvrzení o negativním testu na covid-19 ne starší 120 hodin při příletu i před odletem.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Velvyslanectví upozorňuje na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky. Z důvodu stále zhoršené epidemické situace v ČR i v zahraničí dochází k výrazným omezením v dopravě a zavádění rozsáhlých restriktivních opatření omezujících vstup a pohyb na území jednotlivých států včetně ČR.

Podmínky návratu do ČR jsou stanoveny ochrannými opatřeními Ministerstva zdravotnictví (viz shrnutí na stránkách MZV ČR).

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:  Mezinárodní letecká doprava byla obnovena dne 1. 10. 2020.  

Pokyny ugandského úřadu pro civilní letectví pro cestující v letecké dopravě

- přílet do Ugandy

Od cestujících je požadováno potvrzení o negativním testu na covid-19 (pouze RT-PCR) ne starší 120 hodin od odběru vzorku. Letecké společnosti nesmí povolit nástup do letadla mířícího do Ugandy žádnému cestujícímu bez potvrzení o testu. Testy musí být provedeny zdravotnickým zařízením, které je akreditováno vládou země, ve které se test provádí. 

Cestujícím bude po příletu měřena teplota. Pokud cestující bude projevovat symptomy infekčního onemocnění, bude převezen do izolovaného oddělení Entebbe Referral Hospital a podroben testu na covid-19; výsledky budou doručeny do 48 hodin po odebrání vzorků.

- odlet z Ugandy

Od cestujících je vždy požadováno potvrzení o negativním testu na covid-19 (pouze RT-PCR) ne starší 120 hodin od odběru vzorku. 

Tento požadavek je povinný pro všechny odlétající cestující z Ugandy, i když to cílová země nevyžaduje. Testy COVID-19 pro odlétající cestující musí být provedeny v akreditované laboratoři nebo na odběrovém místě schváleném Ministerstvem zdravotnictví Ugandy. Průměrné náklady na provedení testu jsou 350 000 ugandských šilinků. Výsledky testů jsou doručovány e-mailem, textovou zprávou (tj. PDF odeslaným přes WhatsApp) nebo fyzickou kopií. Výsledky testů musí ukazovat, že jsou určeny pouze pro účel cestování (poznámka „TRAVEL“ na certifikátu). Doporučuje se přinést si na letiště vytištěnou kopii výsledku testu; elektronická kopie nemusí být přijata.

V letištním terminálu je povinné nošení roušek a dodržování rozestupů. Dle oficiálních instrukcí je třeba se na letiště dostavit min. 4 hodiny před odletem.

Cestující přijíždějící na mezinárodní letiště nebo z něho odjíždějící jsou vyňati z nařízení o zákazu nočního vycházení (21.00 - 6.00); při případné kontrole je třeba prokázat se pasem a letenkou.

S ohledem na časté změny požadavků leteckých společností na podmínky povolení pro nástup do letadla (předložení potvrzení o negativním testu na covid-19, různé typy testů) doporučujeme se před cestou informovat u letecké společnosti o aktuální situaci. Dále je nezbytné znát i podmínky pro tranzit na všech tranzitních letištích.

3. VNITROSTÁTNÍ DOPRAVA: Ve vnitrostátní veřejné i soukromé dopravě jsou zavedeny restrikce (počet cestujících, hygienická opatření). 

4. OPATŘENÍ: V zemi je zaveden zákaz vycházení mezi 21:00 a 6:00 a povinné nošení roušek na veřejnosti (pro všechny osoby starší 6 let).

Hotely a restaurace mohou být v provozu, pokud dodržují přísné hygienické podmínky a zachovávání rozestupů.

Shromáždění pouze do než 200 osob, povinné je zachovávání rozestupů.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE: vládní portál ke COVID-19ministerstvo zdravotnictví    Twitter: @MinofHealthUG