english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Uganda, aktuální podmínky vstupu do země (27. 10. 2021)

Po prudkém nárůstu případů covid-19 byly od poloviny června výrazně zpřísněny restrikce (mj. zákaz soukromé i veřejné dopravy). Tím se podařilo zvrátit dramatický vývoj druhé vlny pandemie v zemi; od počátku srpna vláda restrikce postupně uvolňuje. Mezinárodní letiště v Kampale zůstává otevřeno.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Pokyny ugandského úřadu pro civilní letectví ze 16. 9. 2021

- přílet do Ugandy

Od cestujících je požadováno potvrzení o negativním PCR testu na covid-19, vzorek nesmí být odebrán více než 72 hodin před odletem. Letecké společnosti nesmí povolit nástup do letadla mířícího do Ugandy žádnému cestujícímu bez potvrzení o testu. To platí i pro očkované osoby, protože - jak uvádí pokyny ugandského Úřadu pro civilní letectví - očkování nezaručuje 100 % ochranu.

Podle pokynů ugandského Úřadu pro civilní letectví se musí cestující přijíždějící z některých zemí ihned po příletu podrobit RT-PCR testu; mezi tyto země patří Indie, USA, Velká Británie, Spojené arabské emiráty, Turecko, JAR, Etiopie, Keňa, Jižní Súdán a Tanzanie. Dobu do obdržení výsledku testu má cestující strávit v karanténě / izolaci na místě, kde probíhá testování (asi 5 - 10 km od letiště) nebo v karanténním hotelu. Poplatek za provedení testu by neměl být vyšší než 65 USD.  Nicméně plně očkovaní cestující z těchto zemí (kromě Indie), kteří neprojevují symptomy covid-19, nejsou povinni podstoupit test po příletu (nařízení však nespecifikuje očkovací látku ani zemi vydání očkovacího certifikátu). 

Děti do 3 let jsou osvobozeny od povinnosti předkládat potvrzení o negativním testu, pokud je doprovází dospělý, který dané potvrzení má.

Cestující, jehož výsledek testu bude pozitivní, bude na vlastní náklady převezen do karanténního zařízení dle pokynů ugandského ministerstva zdravotnictví.

- odlet z Ugandy

Od cestujících je vždy požadováno potvrzení o negativním testu na covid-19 (pouze RT-PCR) ne starší 72 hodin od odběru vzorku. 

Tento požadavek je povinný pro všechny odlétající cestující z Ugandy, i když to cílová země nevyžaduje. Výsledky testů jsou doručovány e-mailem, textovou zprávou (tj. PDF odeslaným prostřednictvím aplikace WhatsApp) nebo fyzickou kopií. Doporučuje se přinést si na letiště vytištěnou kopii výsledku testu; elektronická kopie nemusí být přijata. 

Odběrová místa schválená Ministerstvem zdravotnictví Ugandy

V letištním terminálu je povinné nošení roušek a dodržování rozestupů. 

Cestující přijíždějící na mezinárodní letiště v Entebbe nebo z něho odjíždějící jsou vyňati z nařízení o zákazu nočního vycházení (19.00 - 5.30); při případné kontrole je třeba prokázat se pasem a letenkou.

S ohledem na časté změny požadavků leteckých společností na podmínky povolení pro nástup do letadla (předložení potvrzení o negativním testu na covid-19, různé typy testů) doporučujeme se před cestou informovat u letecké společnosti o aktuální situaci. Je nezbytné znát i podmínky pro tranzit na všech tranzitních letištích.

2. DOPRAVA

Mezinárodní letiště v Entebbe je v provozu. S výjimkou nákladní dopravy jsou uzavřeny pozemní hranice.

Veřejná i soukromá doprava je povolena. V soukromém autě mohou cestovat max. 3 osoby,  vozidla veřejné dopravy mohou být zaplněna max. na 50 % kapacity.

Provoz (velmi populárních) mototaxi zakázán povolen do 18 hodin, smějí přepravovat pouze jednoho klienta.

3. OPATŘENÍ (podle projevu prezidenta z 22. 9.)

Zákaz vycházení mezi 19:00 a 5:30, povinné nošení roušek na veřejnosti (pro všechny osoby starší 6 let). 

Hotely a restaurace mohou být v provozu, pokud dodržují přísné hygienické předpisy a zachovávání rozestupů.

Obchodní centra a trhy s potravinami otevřeny za podmínky dodržování všech hygienických pravidel. 

Sportovní zařízení pod širým nebem otevřena, sportovních aktivit se nesmějí účastnit diváci. Provoz tělocvičen, posiloven a bazénů pouze do 18 hodin.

Kasína a herny mohou být v provozu do 18 hodin.

Kostely i mešity do 200 účastníků, podmínkou je zachování rozestupů. Svatby a pohřby do 200 osob. 

Koncerty zakázány, kina, kluby a bary uzavřeny.

Vysoké školy zahájí výuku 1. listopadu, základní a střední školy obnoví provoz v lednu 2022. 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

vládní portál ke COVID-19ministerstvo zdravotnictví    Twitter: @MinofHealthUG

5. NÁVRAT DO ČR

S ohledem na návrat do ČR patří Uganda k zemím s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červená barva).