english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika pomůže Keni s covidem a zdravotnictvím

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa navštívil ve dnech 19. - 22. září 2021 Keňskou republiku. Uskutečnil politické konzultace s prvním náměstkem ministrerstva zahraničních věcí Keni Macharia Kamau, jednal s ředitelem Nairobi Metropolitan Services generálem Mohammedem Badim a s náměstkem ministra zdravotnictví. Náměstek Tlapa se rovněž sešel se zástupci podnikatelské sféry. V reakci na dopady pandemie covid-19 byla v průběhu návštěvy věnována velká pozornost rozvoji spolupráce v oblasti zdravotnictví. Česká republika pomůže Keni s dodávkami vakcín a nabídkou zdravotnického zařízení.

Setkání se žáky školy St Philip Neri

Setkání se žáky školy St Philip Neri

Keňa patří mezi ekonomicky nejperspektivnější země subsaharské Afriky. Její ekonomika v posledních letech roste kolem 5-7 % ročně. Značnou část HDP tvoří zemědělství, dvě třetiny HDP pokrývají služby, které zažívají růst díky rozvoji cestovního ruchu a informačních technologií. S ročním obratem vzájemného obchodu mezi 30-45 mil. USD patří Keňa k významným partnerům České republiky v subsaharské Africe.

Při bilaterálních konzultacích náměstek Tlapa a jeho resortní protějšek náměstek Kamau shodně projevili zájem o rozvoj strategické spolupráce. Náměstek Tlapa ujistil keňského partnera, že Česká republika bude v roli předsednické země Evropské unie v 2. polovině roku 2022 podporovat intenzivnější spolupráci mezi EU a africkými zeměmi. Oba náměstci ocenili úspěšně se rozvíjející ekonomickou spolupráci mezi oběma zeměmi. Keňa je vedoucí ekonomickou silou Východoafrického společenství. Za perspektivní oblasti pro další prohloubení hospodářské spolupráce byly označeny zdravotnictví, zemědělství a vodohospodářství. Česká republika oceňuje stabilizační roli Keni v regionu a prostřednictvím intenzivní bilaterální obranné spolupráce ji podporuje v boji proti islámskému terorismu. Úspěšně se rozvíjí česko-keňská spolupráce při ochraně ohrožených druhů zvířat. Unikátní jsou projekty na záchranu vymírajících severních bílých nosorožců a chovu gepardů. Náměstek Tlapa pozval svého keňského partnera k návštěvě České republiky a rovněž připomněl pozvání pro ministryni zahraničních věcí Keni.

Ředitel Nairobi Metropolitan Services generál Badi, který z pověření prezidenta Uhuru Kenyatty zajišťuje služby a infrastrukturní projekty v keňském hlavním městě, projevil velký zájem o spolupráci s českými firmami v oblasti řízení městské dopravy, zdravotnictví, dodávek vody a kanalizace. Generál Badi se zúčastnil také společenského podniku pořádaného českým velvyslanectvím pro keňské partnery a diplomatický sbor.

Při setkání s náměstkem ministra zdravotnictví Rashid Abdi Amanem bylo konstatováno, že je nezbytné připravit společný postup při prevenci pandemií. Česká republika pomůže Keni poskytnutím vakcín.  Možnosti konkrétní spolupráce mezi firmami obou zemí byly posouzeny na pracovní večeři se zástupci Kenya Healthcare Federation a Africa Healthcare Federation. Na schůzkách se soukromým sektorem byly dohodnuty konkrétní obchodní mise keňských podnikatelů do České republiky.

Na setkání s žáky základní školy St. Philip Neri předal náměstek Tlapa dar české firmy Koh-i-noor, barevné pastelky. Děti účastníky setkání odměnily několika českými lidovými písněmi, které přednesly v českém originále s výbornou výslovností s africkým tanečním doprovodem.

 

Konzultace na Ministerstvu zahraničních věcí Keni

Konzultace na Ministerstvu zahraničních věcí Keni

Náměstci Martin Tlapa a Macharia Kamau

Náměstci Martin Tlapa a Macharia Kamau

Náměstek Martin Tlapa a generál Mohammed Badi

Náměstek Martin Tlapa a generál Mohammed Badi

Vystoupení žáků školy St Philip Neri

Vystoupení žáků školy St Philip Neri